Chcesz wynająć samochód i zastanawiasz się, czy możesz to zrobić bez przeszkód? Nie ma nic dziwnego w tym, że to dla Ciebie nurtująca kwestia: większość wypożyczalni ustala pewne zasady związane z osobą kierowcy.

Czy każda wypożyczalnia ma takie same zasady?

Jeśli interesuje Cię wynajem aut, pamiętaj że nie każda wypożyczalnia ma takie same zasady funkcjonowania. Co to oznacza? Różne firmy mogą mieć rozmaite reguły, zgodnie z którymi prowadzą wypożyczalnie pojazdów. Niektóre podmioty działają na podstawie dość liberalnych zasad, a inne – tworzą dość wymagające regulaminy.

Nim zdecydujesz się na skorzystanie z usług danego podmiotu, najlepiej zapoznaj się z informacjami znajdującymi się na stronie wypożyczalni. Informacje dotyczące z zasadami wynajmu pojazdu są zazwyczaj łatwo dostępne. Jeśli jednak nie potrafisz odnaleźć tych informacji – skontaktuj się bezpośrednio z danym podmiotem.

Z jakimi ograniczeniami możesz się spotkać?

Choć trudno jest określić jeden katalog ograniczeń, jakie narzucają wypożyczalnie osobom chcącym skorzystać z wynajmu aut, zasadniczo można uznać, że wiążą się one z trzema kategoriami:

  • wiekiem kierowcy,
  • klasą pojazdu,
  • doświadczeniem kierowcy (tym, ile czasu posiada on prawo jazdy).

Co do zasady, w tym pierwszym przypadku możliwość wynajęcia auta powinna mieć osoba pełnoletnia, posiadająca prawo jazdy. Z reguły jednak wypożyczalnie decydują się na stworzenie innych zasad, np. ustalając, że osoba wynajmująca pojazd powinna mieć minimum 21 lat lub posiadać uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi przez określony czas.

Rodzaj samochodu a ograniczenia wiekowe

Drugą kwestią oprócz samego wieku osoby chcącej wynająć auto lub jej stażu jako kierowcy jest także koszt pojazdu. Co oczywiste, im wyższa wartość pojazdu, tym większe restrykcje są nakładane na potencjalny podmiot wypożyczający auto. Wiele wypożyczalni, udostępniając samochody klasy premium, decyduje się na ustalenie minimalnego wieku kierowcy na około 28 lat, a także określenie minimalnego doświadczenia w prowadzeniu pojazdów mechanicznych. Choć kwestia ta może różnić się, większość firm wybiera okres 3 lat jako dość wiarygodny, by wypożyczyć dobrej klasy auto kierowcy.

Wynajem auta dostawczego – zasady

Jeżeli interesuje Cię wynajem auta dostawczego, tutaj również musisz spełnić pewne wymagania. Co oczywiste, jednym z nich jest posiadanie prawa jazdy, jednak w większości przypadków ustalana jest także minimalna granica wieku. Dzięki temu firma wie, że posiadasz doświadczenie wystarczające do kierowania pojazdem, którego rozmiar jest większy od przeciętnego.

Jak widzisz, kwestia możliwości wynajmu auta jest uzależniona od wielu czynników, nie tylko wieku kierowcy, ale również jego stażu czy klasy pojazdu, który miałby zostać wypożyczony. Reguły te są ustalane, by zminimalizować ryzyko, że samochód zostanie uszkodzony przez nieodpowiedzialnego kierowcę i mają na celu ochronę obydwu stron umowy wypożyczenia: zarówno właściciela pojazdu, jak i osoby wynajmującej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj