Sprzedałeś samochód? Pamiętaj o tym, aby zgłosić ten fakt ubezpieczycielowi

0
334

Każdy właściciel samochodu jest zobowiązany do tego, aby wykupić polisę OC dla swojego pojazdu. Ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową. Gdy samochód ma nieważne ubezpieczenie, czy też nie ma go w ogóle, to właściciel samochodu otrzyma za to przewinienie stosowną karę. Nie należy dopuszczać do takowej sytuacji i zawsze w porę wykupować polisę. A co w razie sprzedaży samochodu? Czy otrzyma się zwrot za ubezpieczenie, z którego nie będzie się korzystało? Sprawdźmy to.

Ubezpieczenie OC a AC

Samochód po pewnym czasie się zmienia. Najczęściej wymienia się pojazd na nowszy. Co w sytuacji, w której mamy jeszcze ważną polisę, a samochód został sprzedany? Wszystko zależy o jakim ubezpieczeniu mowa. Inaczej sprawa się ma w przypadku ubezpieczenia OC, a inaczej w przypadku ubezpieczania AC.

Jak każdy wie, ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Pojazd musi mieć wykupioną polisę. Gdy decydujemy się na sprzedaż samochodu, a samochód ten ma jeszcze ważną polisę OC przez trzy miesiące, to nie dostaniemy zwrotu pieniędzy za ten okres ochrony. Jednak jeśli samochód ma także ważną polisę AC, to sprawa wygląda inaczej. Za ten okres za ubezpieczenie AC zwrot otrzymamy.

Bardzo ważne jest to, aby w porę zgłosić zbycie pojazdu. Dlaczego jest to takie ważne? Nawet jak nie ma szans na zwrot ubezpieczenia, ponieważ jest to OC, to należy to zrobić. Jest to takie ważne, ponieważ gdy nie zgłosimy zbycia samochodu, a dojdzie do wypadku, to my będziemy za ten wypadek odpowiedzialni, ponieważ będziemy figurować jako właściciel pojazdy. Można to później jeszcze wytłumaczyć, ale jest to długi proces i nie zawsze jest to takie proste, jakby mogło się wydawać. Należy o tym pamiętać. Nieco więcej na ten temat można przeczytać tutaj https://najtaniejuagenta.pl/zgloszenie-zbycia-pojazdu/.

Jak zmieniać samochód, to tylko na lepszy

Czasami zmiana samochodu nie jest takim szybkim procesem, jak sami byśmy sobie tego życzyli. Nie tylko trudno jest znaleźć kupca na nasz samochód, ale także nam jest trudno znaleźć nowe auto. Na co konkretnie trzeba zwracać uwagę przy zakupie samochodu?

  • marka,
  • model,
  • rocznik,
  • stan ogólny,
  • czy jest to samochód powypadkowy,
  • przeprowadzone naprawy,
  • stan techniczny.

Chociażby stan techniczny można ocenić jedynie przy dokładnym przeglądzie. Najlepiej powierzyć to specjaliście w tej dziedzinie. On zwróci uwagę na takie kwestie, na które my nawet byśmy nie zwrócili uwagi. Warto także ocenić to, ile wart jest dany samochód. Porównajmy ceny na różnych aukcjach tych samych samochodów. Dzięki temu będziemy mieli rozeznanie, czy cena jest uczciwa. Wiadomo, że nikt nie chce przepłacać. To jest oczywiste. Taką samą analizę powinniśmy przeprowadzić w momencie sprzedaży naszego samochodu. Cena musi być uczciwa. Spis marek samochodu oraz opinie o nich będą na pewno pomocne. Niektóre marki, a na pewno modele aut od początku nie cieszą się dobrymi opiniami. Gdy na iluś z kolei portalach czytamy, że dany model auta jest mocno awaryjny, to raczej nie chcemy ryzykować. Nikt nie chce mieć samochodu, który podlega cały czas naprawie. Wiadomo, że to koszty i czasem są to wydatki niemałe. Nie ma co ryzykować. O markach samochodów możemy przeczytać bardzo dużo tutaj https://najtaniejuagenta.pl/marki-aut/. Zakup samochodu, jak i sprzedaż starego auta musi być decyzją mocno przemyślaną. Dzięki temu podejmiemy słuszną decyzję. Na pewno na spontaniczne wyboru nie ma tutaj miejsca. Tego możemy być pewni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj