Rower to nie tylko eco środek transportu, ale i hobby oraz pasja wielu osób, które chętnie używają go do przemieszczania się w letnim sezonie. Zanim jednak na dobre zaczniemy z niego korzystać, powinniśmy zająć się jego przygotowaniem. Zobacz, w jakie akcesoria warto zainwestować, aby móc cieszyć się z jazdy rowerem bez względu na okoliczności.

Akcesoria rowerowe niezbędne podczas jazdy

Jazda na rowerze to ogromna frajda, o ile nasz pojazd zostanie przystosowany do jazdy i przygotowany na każde warunki. Koniecznie należy więc zrobić przegląd i zainwestować w takie akcesoria rowerowe jak sprawne hamulce, czy przednie i tylne oświetlenie, dzięki któremu zawsze będziemy widoczni. Dobrym pomysłem jest także montaż błotników, które nie dość, że chronią przed zachlapaniem, to minimalizują ryzyko zakurzenia się od błota i ziemi. Przydatne bywają również takie akcesoria rowerowe, jak koszyk zawieszany na kierownicę lub torba na bagażnik, dzięki którym można z łatwością transportować rozmaite rzeczy.

Aby korzystanie z roweru było w pełni bezpieczne, należy zadbać także o siebie. Na głowie cyklisty powinien się więc znaleźć kask, który będzie nieoceniony w trakcie upadku. Swój rower dobrze jest też wzbogacić o takie akcesoria rowerowe jak dzwonek do sygnalizowania swojej obecności na drodze. Jeśli planujemy pozostawianie roweru w miejscach publicznych, przydadzą się także zabezpieczenia na szyfr lub kluczyk, dzięki którym przypniemy rower w dowolnym miejscu. Nie zaszkodzi również montaż uchwytu na bidon, dzięki któremu będziemy mieć wygodny dostęp do napoju na trasie. Nie zaszkodzi też niewielka, kompaktowa pompka, z której pomocą uzupełnimy zapas powietrza w oponie w dolnym miejscu i momencie.

Opony i dętki – które wybrać i jak je dostosować do swojego roweru?

Jazda na rowerze wiąże się niestety ze zużywaniem niektórych elementów. Należą do nich m.in. opony, które podczas jazdy ulegają ścieraniu bieżnika. Niektóre opony zostały wyposażone w specjalne oznaczenie zwane również wskaźnikiem zużycia, który informuje użytkownika o ich stanie. Te, które nie posiadają niniejszej wskazówki, należy regularnie weryfikować, gdyż jazda na łysych oponach jest nie tylko niekomfortowa, ale również niebezpieczna. Rower jest wtedy podatny na ślizganie się, a pozbawiona gumy opona może nawet pęknąć, co z kolei może prowadzić do poważnych wypadków.

Wybierając opony koniecznie, trzeba zwrócić uwagę na takie elementy jak średnica i szerokość gumy. W zależności od typu roweru oraz pokonywanych tras można znaleźć dla siebie coś z mniejszym lub większym bieżnikiem – pierwsze sprawdzą się na miejskich drogach, z kolei drugie znajdą zastosowanie na górskich szlakach, gdzie ukształtowanie terenu wymaga nieco większej stabilności.

Poza oponami do jazdy niezbędne są również dętki. Te podobnie wybiera się na podstawie wymiarów koła, które można zaczerpnąć bezpośrednio z opony. Dętki występują w trzech odmianach – pierwsze nazywane są rowerowymi, które dominują w pojazdach starszego typu. Drugie to tzw. dętki samochodowe, czyli rozwiązanie typowe dla modeli miejskich, natomiast trzecie – tzw. Presta – są stosowane w rowerach sportowych. Każdy rowerzysta potwierdzi, że dętki to jedne z najbardziej awaryjnych elementów, dlatego dobrze jest mieć zawsze zapasową sztukę przy sobie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj