Diagnostyka pojazdu jest niezwykle ważna w kontekście utrzymania sprawnego jego funkcjonowania. Dotyczy ona sprawdzenia wszystkich elementów samochodu, których nie mamy prawa zweryfikować bez specjalistycznego sprzętu i odpowiednich kwalifikacji.

Diagnostyka pojazdu jest niezwykle ważna w kontekście utrzymania sprawnego jego funkcjonowania. Dotyczy ona sprawdzenia wszystkich elementów samochodu, których nie mamy prawa zweryfikować bez specjalistycznego sprzętu i odpowiednich kwalifikacji.

Serwis bądź naprawa samochodu wiąże się niestety z poniesieniem pewnych kosztów. Przykrą prawdą jest, że fundusze na paliwo nie są jedynymi, potrzebnymi do utrzymania samochodu. Wymiana części eksploatacyjnych, sporadyczne naprawy, ubezpieczenia czy przeglądy – to tylko część czynności, które trzeba na bieżąco opłacać. Czy przegląd w ASO jest więc tak dużym wydatkiem na tle wszystkich pozostałych?

Za co płacimy w kontekście przeglądu ASO?

Mówi się, że przeglądy w autoryzowanych serwisach nie należą do najtańszych. Po części z tym zdaniem można się zgodzić, gdyż rzeczywiście takie usługi są droższe od okresowej diagnostyki w mniejszych warsztatach. Nie można jednak zarzucić ASO, że kwoty te sięgają krotności cen przeglądów w innych stacjach.

Wyższa cena wynika przede wszystkim z pewności, jaką otrzymujemy po odzyskaniu auta. To bez wątpienia czynnik, dla którego warto zapłacić te przysłowiowe kilka złotych więcej. Posiadając Citroena mamy pewność, że nasze auto faktycznie odwiedzi serwis Citroen, w którym to specjaliści zajmą się pełną diagnostyką konkretnego modelu. Klient ma więc gwarancję, że praca zostanie wykonana przez mechaników o kwalifikacjach dotyczących stricte danego producenta, wraz z wykorzystaniem w pełni oryginalnych części. Z takiego założenia wychodzi również Grupa Zdunek, która oferuje klientom naprawy i przeglądy okresowe w przystępnych cenach.

Inne stacje diagnostyczne – co oferują?

Prawdę mówiąc, termin nieautoryzowanego serwisu jest niezbyt precyzyjnym stwierdzeniem. Mogłoby się wydawać, że dotyczą go wyłącznie małe lokalne warsztaty, określane niekiedy mianem półamatorskich. To jednak nieprawda. Do nieautoryzowanych serwisów możemy zaliczyć wszystkie stacje diagnostyczne z wyjątkiem tych z certyfikatem ASO. Równie dobrze są to ogromne sieci serwisowe, u których koszta przeglądu wcale nie muszą być mniejsze niż w autoryzowanych salonach. Nie można w sposób nieuzasadniony posądzać takich stacji o gorzej wykonaną pracę. Zdarzają się jednak przypadki, w których części wymienne dla samochodów podczas napraw w tych serwisach, w ogóle nie pasują do konkretnego modelu i są montowane na siłę.

Zakres czynności podczas przeglądu w ASO i poza nim jest taki sam. Istotnym szczegółem leżącym po stronie autoryzowanych serwisów jest jednak wykonywanie prac diagnostycznych wyłącznie dla aut z danej marki.

Czy serwis poza ASO wpływa na utratę gwarancji samochodu?

Naprawa bądź przegląd w innej stacji pojazdów nie wpływa na utratę gwarancji dla nowych samochodów. Warunkiem jest jednak dobre sprawdzenie wytycznych producenta i naprawa auta zgodnie z tymi zasadami. Warto więc zwracać uwagę na warsztaty, do których oddajemy swój pojazd, nawet wtedy, gdy są one dużymi sieciami serwisowymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj