Prostowanie felg – przebieg, wskazania, koszt

0
471
prostowanie felg

Uszkodzona felga w samochodzie to spory problem, dlatego wypadałoby jak najszybciej poddać ją procesowi regeneracji. Na szczęście możemy się zdecydować na kompleksowe prostowanie felg, dzięki czemu felga powróci do swojego naturalnego stanu i dalej będzie nas zachwycać swoją bogatą estetyką. Najczęściej z takim procesem mamy do czynienia w przypadku felg aluminiowych, które są dość podatne na rozmaite odkształcenia oraz uszkodzenia. Nie sprzyja im również intensywna eksploatacja. Prostowanie felg to dość specjalistyczna czynność, na której trzeba się po prostu dobrze znać, a dodatkowo dysponować wysokiej klasy narzędziami.

Prostowanie felg – wskazania i przeciwwskazania do wykonania usługi

Osoby zajmujące się na co dzień prostowaniem felg zalecają, aby taka usługa była wykonana zwłaszcza w przypadku niewielkich uszkodzeń felg. W innym przypadku konieczne może się okazać jej wymienienie. Największym problemem będą dla nas bardzo duże pęknięcia lub nieodwracalnie uszkodzone szprychy. W takiej sytuacji pozostanie nam jedynie pomyśleć o zakupieniu nowej felgi. Niekiedy przeciwwskazaniem do wykonania takiego zabiegu jest również odchył od osi na poziomie ponad 1 milimetra. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy fachowców, którzy podejmą się tego zadania i postarają się wyprostować felgę.

Pamiętajmy o tym, że osłabienie całej konstrukcji może być dla nas bardzo nieprzychylnym doświadczeniem, dlatego nigdy nie powinniśmy się decydować na prostowanie felg, gdy uszkodzenia są naprawdę poważne. Często niezbyt doświadczeni specjaliści proponują nam wycięcie uszkodzonych elementów i spawanie w te miejsca specjalnych wstawek, lecz w ten sposób doprowadzimy jedynie do tego, że felga obniży swoją wytrzymałość i trwałość.

Prostowanie felg – jak to wygląda w praktyce?

Prostowaniem felg mogą się zajmować jedynie starannie przeszkolone i odpowiednio wykwalifikowane osoby. Najlepiej udać się do najbliższego warsztatu samochodowego i popytać o to fachowców, a szybko zorientujemy się, czy taka osoba kiedykolwiek zajmowała się regeneracją felg. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie internetowych opinii. W końcu trafimy na prawdziwego specjalistę, który wykona dla nas optymalną regenerację felg i doprowadzi je do stanu użyteczności. Kluczową czynnością dla każdego profesjonalisty jest precyzyjne określenie krzywizn osiowych na obręczy. Tylko na tej podstawie można przejść do wykonywania kolejnych etapów regeneracji felgi. Zadbajmy o to, aby specjalista przestrzegał kilku istotnych zasad:

  • do oceny krzywizn osiowych powinno się używać czujnika zegarowego (precyzyjne wyniki oraz łatwa obsługa),
  • felgę trzeba umieścić na przeznaczonym do tego wałku i zabezpieczyć ją przed przemieszczaniem (w innym przypadku uzyskane wyniki nie będą zbyt dokładne),
  • czujnik zegarowy należy przyłożyć do konkretnego rantu felgi i odczytać pomiar odchylenia,
  • do wykonanie kompletnej usługi potrzebne będą nowoczesne maszyny pneumatyczne z siłownikami (tak, aby można było eliminować odkształcenia zarówno od wewnątrz, jak i od strony zewnętrznej).

Jak widać przeciętna osoba nie zdoła sobie z tym poradzić, dlatego prostowanie felg za każdym razem trzeba zostawić doświadczonym fachowcom. Nie oznacza to jednak, że nie możemy kontrolować ich pracy.

Prostowanie felg – jak długo może to potrwać?

Warto zastanowić się w tym miejscu nad tym, jak długo może potrwać wspomniane wyżej prostowanie felg. Dobrą informacją dla potencjalnych klientów jest to, że cała usługa nie powinna być zbyt czasochłonna. Oczywiście wszystko będzie zależało od powstałych uszkodzeń, które mogą się pojawić np. na skutek najechania na krawężnik lub ubytek w jezdni. Im mniejszy stopień odkształceń, tym szybciej zostanie wykonana profesjonalna regeneracja felg.

Pracownicy punktów wulkanizacyjnych powinni sobie z tym poradzić w kilkadziesiąt minut (zależnie od ilości wolnego czasu). Jeśli odkształcenia będą nieco większe trzeba przygotować się na to, że regeneracja potrwa nawet kilka godzin. Mowa o jednej feldze, natomiast jeśli regeneracji zostanie poddanych kilka sztuk będzie trzeba na to poświęcić kilka dni.

Prostowanie felg – ile trzeba będzie zapłacić?

Prostowanie felg aluminiowych nie powinno pochłonąć z naszego portfela większych pieniędzy. Duże znaczenie ma niewątpliwie to, do jakiego konkretnie punktu się udamy (z pewnością więcej pieniędzy zapłacimy w większych miastach), lecz musimy przygotować się na to, że wydamy około 70-80 złotych za naprawę jednej sztuki. Co ważniejsze dużo mniej pochłonie naprawa felg stalowych, za którą zapłacimy około 30-40 złotych. Jak widać warto wziąć pod lupę kilka różnych czynników, tak aby później nie było z tego tytułu żadnych rozczarowań. Koszt regeneracji kompletu felg aluminiowych wynosi około 300 złotych. Warto uzgodnić szczegóły naprawy już na samym początku, tak aby wiedzieć na jakie zobowiązania finansowe się przygotować. Niekiedy sprawa może być przecież pilna i nie będziemy chcieli czekać z regeneracją kilka dni.

Powyższe wyliczenia związane są jedynie z prostowaniem felg, natomiast należy do tego doliczyć również:

  • nanoszenie ewentualnych poprawek,
  • spawanie,
  • malowanie,
  • proszkowanie.

Całkowity koszt będzie zatem dużo wyższy, dlatego w niektórych przypadkach kompleksowa regeneracja felg może się okazać nieopłacalna. Czynią to przede wszystkim te osoby, które posiadają nietuzinkowe wzory i rozmiary obręczy. Najlepiej dokładnie to sobie przekalkulować na kartce i sprawdzić, czy strzałem w dziesiątkę okaże się dla nas regeneracja felg, czy też ich wymiana.

Często można spotkać się z opiniami, że prostowanie felg ma sens jedynie w przypadku jednej/dwóch sztuk. Zbyt duże odkształcenia lub konieczność regeneracji wszystkich felg mogą doprowadzić do tego, że naprawa okaże się zbędna. Niekiedy odmówi nam jej wulkanizator, który będzie nas namawiał do zakupu nowych felg.

Prostowanie felg – krótkie podsumowanie

Przechodząc do podsumowania artykułu warto mieć pojęcie na temat tego, co to jest konkretnie prostowanie felg i kiedy może się okazać konieczne. Taka usługa jest przydatna w przypadku felg aluminiowych, na których pojawiły się niewielkie uszkodzenia i odkształcenia. Duże zmiany strukturalne i odchylenia (krzywizny) osiowe powinny być dla nas jasnym sygnałem, że opłacalniejszym przedsięwzięciem będzie wymiana felg. Na naprawy decydujmy się jedynie w przypadku regeneracji jednej lub dwóch sztuk. W takiej sytuacji zapłacimy około 70-80 złotych za sztukę (30-40 złotych za felgę stalową) i nie będzie to dla nas większym obciążeniem finansowym. Regeneracja wszystkich felg w zakresie prostowania pochłonie z naszego portfela już około 300 złotych, a należy do tego doliczyć proszkowanie, malowanie, spawanie i ewentualne poprawki.

Jeśli chodzi o to, jak długo potrwa prostowanie felg zależy to na pewno od rozmiarów uszkodzeń oraz od ilości felg, które oddamy do naprawy. Trafiając na profesjonalistę mamy pewność, że usługa zostanie wykonana w kilkadziesiąt minut (jedna sztuka), natomiast regeneracja wszystkich felg zajmie mu co najmniej kilka dni.

Kluczową kwestią przy prostowaniu felg jest właściwe przeprowadzenie usług. Specjaliści powinni rozpocząć od oceny krzywizn osiowych (używa się do tego czujnika zegarowego). Można to uczynić umieszczając felgę na specjalnie przeznaczonym do tego wałku, przykładając czujnik do konkretnego rantu felgi. Regeneracja zostanie wykonana przy użyciu maszyn pneumatycznych z siłownikami. Wskazaniem do wykonania usługi będzie m.in. najechanie na ubytek w jezdni lub krawężnik, natomiast przeciwwskazaniem są nieodwracalnie uszkodzone szprychy i odchył od osi na poziomie powyżej 1 milimetra.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj