Objawy zużycia filtra paliwa

0
293

Codzienna eksploatacja samochodu powoduje zużywanie się poszczególnych części. Dotyczy to nie tylko silnika, filtra powietrza czy oleju, ale również filtra paliwa. Kierowcom często zdarza się o tym zapomnieć i dopuścić do pierwszych problemów. Sprawdź, po czym poznać zużyty filtr paliwa!

Filtr paliwa – charakterystyka

Filtr paliwa jest elementem, który ma za zadanie chronić silnik i oczyszczać paliwo z zanieczyszczeń. Mowa tu zarówno o piasku, rdzy, cząstkach metali, wodzie, jak i cząsteczkach żywicznych. W zależności od modelu auta i silnika, filtr ten może być umiejscowiony w okolicy kielichów przedniego zawieszenia, na ścianie grodziowej silnika, a nawet wzdłuż przewodów paliwowych. Filtry paliwa można podzielić na wiele rodzajów, m.in. ze względu na sposób działania, jak i rodzaj stosowanego paliwa.

Filtr w samochodzie z benzyną pozwala pozbyć się zanieczyszczeń o wielkości minimum 10 mikrometrów. Najczęściej jest to filtr przepływowy. Z kolei w przypadku pojazdów z dieselem, filtr wychwytuje pyłki nawet wielkości 3 mikrometrów. Może to być np. filtr nakręcany. Element ten powinien zostać prawidłowo dobrany do określonego pojazdu, ponieważ w innym wypadku może doprowadzić do uszkodzenia elementów układu wtryskowego.

Po czym poznać zużyty filtr paliwa? Objawy

Jakie są objawy zapchanego filtra paliwa? Jest ich wiele, jednak najczęściej spotykane symptomy to:

  • zwiększone zużycie paliwa,
  • problem z uruchomieniem silnika,
  • dym z rury wydechowej,
  • silnik przestaje pracować na biegu jałowym – to objaw wskazujący ściśle na zapchany filtr paliwa, pozwala wykluczyć m.in. usterkę sterownika,
  • utrata momentu obrotowego przy wysokich obrotach,
  • szarpanie silnika podczas startu.

Objawy zatkanego filtra paliwa mogą się różnić w zależności od rodzaju stosowanego paliwa. Jeśli zastanawiasz się, jakie są objawy zapchanego filtra w dieslu – najbardziej charakterystyczny jest zdecydowanie spadek mocy silnika. Jeśli auto nie przyspiesza tak dynamicznie, jak wcześniej – warto wymienić filtr paliwa.

Jak często wymieniać filtr paliwa?

Aby uniknąć zużycia filtra paliwa, warto zadbać o jego regularną wymianę. Kluczowe pytanie brzmi: jak często wymieniać filtr paliwa? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Specjaliści zalecają dokonywać wymiany średnio co 50 tys. km w przypadku samochodów z silnikiem benzynowym. Jeśli jednak zależy Ci na precyzyjnej odpowiedzi, zapoznaj się z rekomendacją producenta. Niektórzy zalecają użytkowanie jednego filtra nawet przez 100 tys. km! Z kolei w przypadku silniku diesla, wymiana powinna odbywać się częściej – nawet co 20 tys. km.

Ceny filtrów paliwa nie są wysokie. Wysokiej jakości filtry, jak i inne części samochodowe znajdziesz tutaj: https://sklep.s-auto.pl/czesci-samochodowe/lista-produktow/filtr-paliwa,100261. Dzięki szerokiej ofercie z pewnością znajdziesz to, czego szukasz. Sklep S-AUTO oferuje również fachowe doradztwo, zatem w razie problemów z wyborem odpowiedniego filtru, otrzymasz pomoc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj