maszt do wózka widłowego

Unoszenie ładunków na duże wysokości przez wózki widłowe byłoby wręcz niemożliwe bez konstrukcji jaką są maszty. To właśnie dlatego warto wiedzieć jak działają i z jakimi ich typami można mieć do czynienia – czego to dowiecie się z poniższego artykułu.

Maszt wózka widłowego – główne zadanie

Żeby móc odpowiedzieć na pytanie – jakie jest główne zadanie masztu do wózka widłowego trzeba wiedzieć najpierw jak działa ten element. Maszt wózka widłowego zbudowany jest z ramy zewnętrznej, która łączy się z konstrukcją wózka. Jego boczne ramiona mają w przekroju kształt litery „c”, stąd nazywane są ceownikami. W ceownikach umieszczone są rolki, po których porusza się konstrukcja ramy wewnętrznej masztu.

W zależności od rodzaju masztu na ramie wewnętrznej porusza się lub kolejna rama (w przypadku masztów potrójnych) lub karetka pojazdu (w przypadku masztów pojedynczych i podwójnych). Do karetki z kolei przymocowane są widły, które podtrzymują transportowane czy unoszone palety.

Maszt, karetka, widły oraz łańcuchy łączące siłownik z karetką stanowią części większego układu – czyli układu podnoszenia w wózku widłowym.

Głównym zadaniem masztu jest podnoszenie karetki wideł na oczekiwaną wysokość. Bez niego niemożliwe byłoby rozmieszczanie ładunków zarówno na regałach średniego, jak i wysokiego składowania. Wózki wyposażone w maszty znaleźć można właściwie w każdym większym magazynie, gdzie odpowiadają za transport, składowanie oraz kompletację.

Które wózki widłowe posiadają maszty?

wózek paletowy z masztem

Wszystkie wózki jezdniowe podnośnikowe wyposażone są w maszty. Bez nich niemożliwe byłoby unoszenie ładunków na większe wysokości. Są to między innymi:

  • wózki widłowe czołowe,
  • przegubowe wózki elektryczne,
  • wózki wysokiego składowania,
  • wózki terenowe,
  • a także wózki teleskopowe.

Do kategorii wózków widłowych doliczyć można także część wózków paletowych elektrycznych – a konkretnie te, które przeznaczone są do unoszenia palet na wysokość nawet do 2- 3 metrów.

Popularne rodzaje masztów

Maszty do wózków widłowych dzieli się na kategorie biorąc pod uwagę liczbę sekcji składających się na kompletny element. Wśród nich wyróżnić można trzy główne typy, które montuje się w pojazdach:

  • maszty pojedyncze,
  • maszty podwójne,
  • maszty potrójne.

Konstrukcje te różnią się między sobą nie tylko budową, ale przede wszystkim możliwościami unoszenia ładunków na konkretne wysokości. Sprawdźcie poniżej jakie są umiejętności poszczególnych masztów.

maszty do wózków widłowych

Maszty pojedyncze

Określane są inaczej jako maszty do wózków widłowych typu simplex. To najprostsze spośród tego typu konstrukcji. Dysponują również najmniejszą wysokością unoszenia – do około 2 metrów. Montuje się je głównie w wózkach paletowych elektrycznych oraz niewielkich wózkach czołowych.

Maszty podwójne

Są to maszty typu duplex. Karetka pojazdu w urządzeniach, gdzie są one zamontowane unosi się dzięki wysuwanemu siłownikowi, który umieszczony jest w wewnętrznej ramie wózka widłowego.
Wykorzystuje się je przede wszystkim w wózkach jezdniowych podnośnikowych, które obsługują średnie składowanie.

Maszty potrójne

Maszt do wózka widłowego triplex stanowi najbardziej zaawansowany spośród wszystkich rodzajów. Wyposażone są w dwie ramy wewnętrzne, które sprawiają, że mogą unosić ładunki o dużej wadze nawet na kilka metrów wzwyż.

Jak sprawdzić stan techniczny masztu?

Najlepszym sposobem by sprawdzić stan techniczny masztu do wózka widłowego jest wykonanie szybkiego i łatwego testu. Polega on na uniesieniu na widłach ładunku o maksymalnej dopuszczalnej dla wózka widłowego wadze na maksymalną wysokość unoszenia (warto w tym celu zapoznać się z wykresem udźwigu wózka widłowego), a następnie obserwowaniu tempa w jakim karetka z widłami osuwa się w dół.

Jeżeli tempo opadania wideł wynosi maksymalnie 1 cm/ 1 minutę to znaczy, że maszt do wózka widłowego działa poprawnie. Jeśli natomiast widły z ładunkiem opadają znacznie szybciej – konieczny może być kontakt z serwisem wózków widłowych w celu ustalenia przyczyny nieprawidłowości.

sprawdzenie stanu technicznego masztu

Co jeszcze może zaniepokoić? Z pewnością warto zwrócić uwagę na wszelkiego typu mechanicznego uszkodzenia, wygięcia, pęknięcia czy zniekształcenia masztu. Także nienaturalne wychylenie masztu czy problemy z płynnym unoszeniem mogą sugerować nieprawidłowości. Ponieważ maszt wózka widłowego stanowi element niezbędny do wykonywania operacji związanych z unoszeniem ładunków, lepiej zawczasu dbać o jego stan techniczny. Poważne usterki mogą nieść ze sobą nie tylko konieczność wymiany tego elementu na nowy, ale również powodować przestój w pracy urządzenia.

Jak zadbać o dobry stan masztu do wózka widłowego?

Aby uniknąć lub przynajmniej ograniczyć liczbę usterek wózka widłowego warto skoncentrować się na dwóch ważnych kwestiach: prawidłowej obsłudze oraz regularnej konserwacji.
Maszt do wózka widłowego pozostanie dłużej w dobrym stanie technicznym jeśli zadba się o to, by przestrzegać każdorazowo wagi maksymalnego dopuszczalnego ładunku zgodnie z wykresem udźwigu wózka widłowego. Przeciążanie pojazdu bowiem może negatywnie odbić się nie tylko na samym maszcie, ale również na pozostałych elementach wózka.

Należy unikać również przechylania masztu w momencie, gdy ładunek jest podniesiony. Zabronione jest także poruszanie się wózkiem widłowym, który ma uniesione widły. Takie zachowania mogą spowodować nawet przewrócenie się urządzenia.
Dłuższą żywotność masztów wózków widłowych zapewnia odpowiednia konserwacja – czyli regularne smarowanie ruchomych elementów, które jest bardzo ważne dla prawidłowego płynnego działania mechanizmów.

Podsumowanie

maszt do wózka widłowego

Maszt do wózka widłowego to element układu podnoszenia bez którego widlaki straciłyby możliwość wykonywania głównego zadania do jakiego zostały stworzone – czyli podnoszenia ładunków. By zachować wydajność pracy wózków unoszących należy dbać o ten istotny element budowy wózka widłowego, nie przeciążać go i odpowiednio konserwować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj