Znalezienie nowego kompletu opon do samochodu zajmuje sporo czasu, zwłaszcza jeśli chcemy oszczędzić jak najwięcej pieniędzy. Kupując nowy komplet opon, kierowcy chcą mieć gwarancję bezpieczeństwa w każdych warunkach drogowych, niezależnie od ich ceny. W poniższym artykule postaramy się przedstawić specyfikę opon budżetowych oraz sprecyzujemy ich zalety.

Na rynku polskim znajdziemy wiele modeli budżetowych opon zimowych jak i letnich oraz całorocznych. O poszczególnych modelach można pisać wiele, ale jednak dzisiaj skupimy się na ogólnym zagadnieniu opon budżetowych i polecanych modelach. Sporo osób zadaje sobie pytanie czy opony budżetowe nadają się do ”normalnego” użytkowania? Utarło się również, że opony budżetowe są do samochodów, które poruszają się na krótkich odcinkach po mieście. Otóż nie jest to tak oczywiste. Dzisiejsza technologia produkcji pozwala na wyprodukowanie opon z segmentu budżetowego, które radzą sobie nadzwyczaj dobrze nawet na dłuższych odcinkach czy też w trudnych warunkach drogowych. Owszem, takie opony nie posiadają najnowszych technologii, ale korzystają ze sprawdzonych rozwiązań gwarantujących komfort i bezpieczeństwo podróży.

Za przykład niech nam posłużą najnowsze modele tanich opon zimowych firmy Goodride – modele Z-507 oraz SW608. Opona mimo iż klasy ekonomicznej zachowuje się bardzo dobrze na śniegu oraz na mokrej nawierzchni. Sprawuje się nieźle także na dłuższych autostradowych odcinkach. Opona Z507 posiada agresywną rzeźbę bieżnika, która doskonale utrzymuje przyczepność na śniegu oraz uatrakcyjnia wygląd samochodu. Innym polecanym modelem zimowym jest np. Barum Polaris 5, jest nieco droższą oponą budżetową ale posiada wzmocnioną mieszankę bardziej odporną na ścieranie – więc i większą trwałość i wyższe przebiegi. Kolejnym modelem polecanym w segmencie klasy ekonomicznej jest model Dębica Frigo 2, której bieżnik dobrze radzi sobie w kopnym śniegu. Natomiast opony zimowe Riken Snowtime B2 oraz Riken Snow oferują zbalansowane osiągi. Są to opony polecane głównie na drogi odśnieżone i miejskie.

Cała oferta najtańszych opon zimowych budżetowych naszego sklepu znajduje się tutaj.

Przyjrzyjmy się również producentowi opon chińskich Goodride. Producent opon Goodride, firma ZC Rubber należy do ścisłej światowej czołówki producentów ogumienia. Corocznie możemy go znaleźć w TOP 10 największych producentów opon. Marka opon Goodride jest obecna na polskim rynku nieprzerwanie od 16 lat. Posiada w swoim asortymencie opony do samochodów osobowych, SUV i dostawczych. Niezależnie od tego czy są to opony letnie czy zimowe, wszystkie modele spełniają wymogi rynku europejskiego. Jedynie gdy użytkujemy całoroczne opony dostawcze należy mieć świadomość, że takie opony będą się szybciej zużywać ponieważ jeżdżą cały rok. Opony te, oprócz atrakcyjnego bieżnika, a także ulepszonej mieszanki są oponami bezpiecznymi, które sprawdzą się nie tylko na drogach miejskich, ale także na długodystansowych trasach na których to każda opona jest narażona na wysokie przeciążenia.

Jeżeli chodzi o opony letnie to sklep Opomarket ma ich w swojej ofercie pokaźną pulę. W segmencie budżetowym warto wymienić modele takie jak Dębica Presto HP 2 – świetnie radzi sobie na mokrej nawierzchni, Goodride Z107 – chwalona opona za swą uniwersalność i dobrą przyczepność na suchej i mokrej nawierzchni, Riken Road Performance – opona przeznaczona do samochodów o większej mocy zapewniająca dobrą kontrolę podczas szybkiego pokonywania zakrętów, czy też nowość na rynku, opony marki Grenlander – opona, która dzięki zastosowaniu technologii Slip Resistant dobrze odprowadza wodę spod czoła bieżnika oraz redukuje wystąpienie zjawiska aquaplaningu.

Oczywiście, opony budżetowe różnią się budową oraz mieszanką gumy stosowaną do ich produkcji aczkolwiek są to opony bezpieczne, o dobrych parametrach i właściwościach. Nie tylko są w przystępnej cenie ale też zapewniają bezpieczeństwo w trakcie ich użytkowania oraz komfort jazdy. Opon klasy ekonomicznej nie trzeba się bać – jeśli mówimy tutaj o oponach znanych na rynku producentów, a nie o tzw. ”no name”, które nie tylko pozostawiają wiele do życzenia jeśli chodzi o parametry to często są bardzo złej jakości.

Absolutnie też przestrzegamy przed oponami bieżnikowanymi oraz używanymi. Nigdy tak do końca nie wiemy co z tą oponą się działo, lub co się jej przytrafiło np. jakiś krawężnik, dziura. Na pierwszy rzut oka może wyglądać super, natomiast wewnątrz może mieć uszkodzoną stopkę lub kord. W takim wypadku lepiej kupić tańszą nową oponę budżetową niż kota w worku.

Podsumowując tanie zimowe opony budżetowe są raczej dedykowane dla kierowców, którzy pokonują krótsze odcinki i poruszają się głównie po odśnieżonych drogach w mieście, raczej spokojną prędkością i nie wyjeżdżają na nich w wysokie górskie rejony (może się okazać, że nie dadzą rady w mocno zaśnieżonych terenach – tutaj już będą potrzebne łańcuchy na koła). Oczywiście możemy znaleźć też modele, które mimo przynależności do klasy ekonomicznej będą oferować parametry i osiągi zbliżone do opon średniej półki (np. Goodride Z507). Jeżeli chodzi o letnie opony budżetowe oraz całoroczne to w dzisiejszych czasach bez problemu mogą one konkurować z tanimi oponami europejskich marek, co wielokrotnie pokazują niezależne testy opon.

Należy też pamiętać, że jeżdżąc na oponach klasy budżetowej raczej nie oczekujmy niesamowitych parametrów przyczepności. Jeżeli szukamy opon do samochodów sportowych lub z mocniejszym silnikiem, to jednak polecamy opony minimum klasy średniej, a najlepiej klasy premium.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj