Jak wybrać najlepsze okulary dla kierowcy?

0
346

Długotrwałe prowadzenie samochodu męczy oczy i sprawia, że podróż staje się bardzo uciążliwa. Oślepiające promienie słoneczne, czy też uliczne lampy, światła samochodów mogą skutecznie zniechęcić do wsiadania za kierownicę. Jednak z prowadzenia samochodu nie trzeba rezygnować. Wystarczy dobrać odpowiednie okulary, aby móc cieszyć się spokojną i bezpieczną jazdą. Okulary dla kierowcy przydadzą się nie tylko tym, którzy posiadają wadę wzroku. Jak dobrać najlepsze okulary do prowadzenia samochodu?

Poziom zaciemnienia soczewek

Okulary do samochodu przydadzą się wszystkim kierowcom niezależnie od pory roku. Jednak, aby okulary ułatwiały jazdę powinny być odpowiednio dobrane. Wybierając okulary należy zwrócić uwagę na poziom zaciemnienia, czyli przepuszczalność światła słonecznego. Ogranicza ona szkodliwość promieniowania UV na poziomie zależnym od kategorii przyciemnienia. Kupując okulary do wyboru będziemy mieć 5 kategorii – od kategorii przyciemniania 0 do 4. Wybór odpowiedniej kategorii jest bardzo indywidualny, ponieważ każdy posiada inny poziom tolerancji światła. Kategoria przyciemnienia 0 posiada przepuszczalność światła od 80 do 100%, dlatego też nie chroni wzroku wystarczająco przed promieniowaniem słonecznym. Jest odpowiednia przy mocnym zachmurzeniu. Każda kolejna kategoria posiada coraz mniejszą przepuszczalność światła co wygląda następująco:

  • kategoria 0 – przepuszczalność światła od 80 do 100%,
  • kategoria 1 – przepuszczalność światła od 43 do 80%,
  • kategoria 2 – przepuszczalność światła od 18 do 43%,
  • kategoria 3 – przepuszczalność światła od 8 do 18%,
  • kategoria 4 – przepuszczalność światła od 3 do 8%.

Okulary fotochromowe

Wybierając okulary do jazdy samochodem warto zwrócić uwagę na okulary fotochromowe, które dostosowują się do mocy oświetlenia. Takie okulary są idealnym rozwiązaniem w przypadku zmiennych warunków pogodowych, które można napotkać na długich trasach. Dodatkowo soczewki fotochromowe mogą być zastosowane w okularach korekcyjnych. W takich okularach kluczowe znaczenie mają pigmenty fotochromowe, które w zależności od mocy światła zmieniają swoje położenie. Dodatkowo zabezpieczają wzrok przed słońcem, promieniowaniem UV oraz światłem niebieskim. Działanie okularów fotochromowych można opisać w 3 etapach:

1. W etapie pierwszym pigmenty fotochromowe znajdują się w stanie spoczynku. Szkła są wtedy bezbarwne, a zjawisko to można zaobserwować zazwyczaj w pomieszczeniach, gdzie nie dociera promieniowanie UV.

2. W drugim etapie następuje zerwanie powiązań pigmentowanych pod wpływem promieniowania UV. Szkła stają się lekko ciemniejsze poprzez stopniową zmianę pozycji cząsteczek.

3. Podczas etapu trzeciego dochodzi do przyciemnienia okularów. Powstała struktura cząsteczek zajmuje się absorpcją światła, co pozwala na skuteczną ochronę wzroku.

Okulary polaryzacyjne

Okulary przeciwsłoneczne posiadające polaryzację blokują poświatę i odblaski za pomocą specjalnego filtra na powierzchni soczewek. Filtr ten przepuszcza jedynie pionowe promienie światła jednocześnie odbijając promienie poziome, które utrudniają widzenie. Polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych ma za zadanie eliminację efektu oślepienia przez odbicie światła. Przy wykorzystaniu soczewek polaryzacyjnych w okularach przeciwsłonecznych usuwa się efekt oślepienia oczu, a także przekłamania kształtów lub kolorów otoczenia. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie: https://aurum-optics.pl/okulary-dla-kierowcow. Okulary polaryzacyjne poprawiają widzenie w zarówno słoneczny jak i pochmurny dzień eliminując negatywne odblaski światła. Soczewki polaryzacyjne mogą być również zastosowane w okularach korekcyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj