Choć z usług działających w Polsce wypożyczalni samochodów korzysta bardzo dużo osób, wciąż zdarzają się takie, które nie mają pojęcia o zasadach funkcjonowania tego typu firm. Jeśli zastanawiasz się nad pierwszym wynajmem i masz wątpliwości co do niektórych kwestii związanych z wypożyczeniem, to jest artykuł dla Ciebie. Poznaj fakty, a także najpowszechniejsze mity na temat wypożyczalni aut. Zapraszamy do lektury.

Zasady użytkowania auta z wypożyczalni są jasno ustalone – fakt

Faktem jest, że zasady korzystania z wypożyczonego auta są jasno ustalone przed podpisaniem umowy najmu. Wszystkie informacje dotyczące praw i obowiązków najemcy znajdują się w regulaminie konkretnej wypożyczalni. Jest to publiczny dokument, który najczęściej dostępny jest na stronie internetowej danej firmy. To duża korzyść dla klienta, który na długo przed rezerwacją może poznać zasady obowiązujące w wybranej przez siebie wypożyczalni. Dzięki temu wie czego się spodziewać po podpisaniu umowy. Z zasadami można się zgadzać lub nie. Jeśli najemcy nie odpowiadają warunki wynajmu wybranej firmy, może szukać innej, która będzie odpowiadała jego wymaganiom.

Wynajęcie auta zawsze jest bardzo drogie – mit

To zdecydowanie jeden z najpowszechniejszych mitów związanych z wypożyczaniem samochodów. Przeciwnicy wynajmu twierdzą, że jest on zawsze bardzo drogi, przez co staje się zupełnie nieopłacalny dla klienta. Tymczasem prawda jest zupełnie inna. Z uwagi na fakt, że z każdym rokiem na rynku przybywa nowych wypożyczalni oferujących atrakcyjne rabaty dla klientów, istniejące firmy muszą być konkurencyjne i dostosowywać swoją ofertę do nowych podmiotów. Dlatego też ceny za wynajem systematycznie spadają i obecnie są dużo niższe niż jeszcze kilkanaście lat temu, gdy biznes ten dopiero raczkował. Wypożyczenie samochodu jest z reguły bardziej opłacalne niż poruszanie się taksówką. Dlatego jest to doskonała propozycja dla osób wyjeżdżających na wakacje czy przyjeżdżających do obcego miasta w celach służbowych.

Auto zawsze trzeba zwrócić w tym samym miejscu, z którego się je wypożyczyło – mit

To kolejny mit rozpowszechniany przez osoby niekorzystające nigdy z usług polskich wypożyczalni. Oczywiście istnieją firmy działające wyłącznie w jednym mieście, które wymagają od swoich klientów zwrotu auta w tym samym miejscu, z którego zostało ono odebrane. Jednak ogólnopolskie wypożyczalnie, takie jak Abacus Car Rental, oferują swoim klientom wynajem na terenie całego kraju. Nie ma więc problemu z wypożyczeniem samochodu w Warszawie i jego zwrotem w Gdańsku lub Krakowie. O chęci zakończenia najmu w innym miejscu wystarczy poinformować wypożyczalnię odpowiednio wcześnie.

Wynajem wymaga spełnienia wielu formalności – mit

Kolejny z często rozpowszechnianych mitów na temat wynajmu aut związany jest z ogromną ilością formalności, z którymi musi się zmierzyć klient wypożyczalni. Nie ma on jednak żadnego związku z rzeczywistością. Formalności w wypożyczalniach ograniczone są do minimum. Wypożyczenie wybranego przez klienta auta odbywa się w kilku prostych krokach. Jedynymi dokumentami potrzebnymi przy wynajmie jest prawo jazdy oraz dowód osobisty lub paszport (w celu potwierdzenia tożsamości). Wypełnienie i podpisanie umowy najmu nie zawiera wiele czasu. Zwykle umowa przesyłana jest klientowi wcześniej, aby mógł się z nią zapoznać przed złożeniem podpisu.

Samochód można wypożyczyć tylko na kilka dni – mit

Choć krótkoterminowy wynajem samochodów to najpopularniejsza forma oferowana przez działające w Polsce wypożyczalnie, to wynajem na dni nie jest jedyną opcją. Klienci mogą użytkować auta również na zasadach najmu średnio- (na miesiące) i długoterminowego (na lata). Jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie, z którego chętnie korzystają głównie przedsiębiorcy potrzebujący sprawnych techniczne pojazdów do budowy lub uzupełnienia firmowej floty. Najem długoterminowy jest przy tym ciekawą alternatywą dla klasycznego leasingu. Najemca nie jest w tym przypadku zobowiązany do uiszczenia opłaty wstępnej oraz nie musi wykupywać auta po zakończeniu umowy. Jego jedynym obowiązkiem jest comiesięczna spłata ustalonej wcześniej kwoty czynszu za wynajem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj