Choć z usług działających w Polsce wypożyczalni samochodów korzysta bardzo dużo osób, wciąż zdarzają się takie, które nie mają pojęcia o zasadach funkcjonowania tego typu firm. Jeśli zastanawiasz się nad pierwszym wynajmem i masz wątpliwości co do niektórych kwestii związanych z wypożyczeniem, to jest artykuł dla Ciebie. Poznaj fakty, a także najpowszechniejsze mity na temat wypożyczalni aut. Zapraszamy do lektury.
Spis treści
- 1 Zasady użytkowania auta z wypożyczalni są jasno ustalone – fakt
- 2 Wynajęcie auta zawsze jest bardzo drogie – mit
- 3 Auto zawsze trzeba zwrócić w tym samym miejscu, z którego się je wypożyczyło – mit
- 4 Wynajem wymaga spełnienia wielu formalności – mit
- 5 Samochód można wypożyczyć tylko na kilka dni – mit
Zasady użytkowania auta z wypożyczalni są jasno ustalone – fakt
Faktem jest, że zasady korzystania z wypożyczonego auta są jasno ustalone przed podpisaniem umowy najmu. Wszystkie informacje dotyczące praw i obowiązków najemcy znajdują się w regulaminie konkretnej wypożyczalni. Jest to publiczny dokument, który najczęściej dostępny jest na stronie internetowej danej firmy. To duża korzyść dla klienta, który na długo przed rezerwacją może poznać zasady obowiązujące w wybranej przez siebie wypożyczalni. Dzięki temu wie czego się spodziewać po podpisaniu umowy. Z zasadami można się zgadzać lub nie. Jeśli najemcy nie odpowiadają warunki wynajmu wybranej firmy, może szukać innej, która będzie odpowiadała jego wymaganiom.
Wynajęcie auta zawsze jest bardzo drogie – mit
To zdecydowanie jeden z najpowszechniejszych mitów związanych z wypożyczaniem samochodów. Przeciwnicy wynajmu twierdzą, że jest on zawsze bardzo drogi, przez co staje się zupełnie nieopłacalny dla klienta. Tymczasem prawda jest zupełnie inna. Z uwagi na fakt, że z każdym rokiem na rynku przybywa nowych wypożyczalni oferujących atrakcyjne rabaty dla klientów, istniejące firmy muszą być konkurencyjne i dostosowywać swoją ofertę do nowych podmiotów. Dlatego też ceny za wynajem systematycznie spadają i obecnie są dużo niższe niż jeszcze kilkanaście lat temu, gdy biznes ten dopiero raczkował. Wypożyczenie samochodu jest z reguły bardziej opłacalne niż poruszanie się taksówką. Dlatego jest to doskonała propozycja dla osób wyjeżdżających na wakacje czy przyjeżdżających do obcego miasta w celach służbowych.
Auto zawsze trzeba zwrócić w tym samym miejscu, z którego się je wypożyczyło – mit
To kolejny mit rozpowszechniany przez osoby niekorzystające nigdy z usług polskich wypożyczalni. Oczywiście istnieją firmy działające wyłącznie w jednym mieście, które wymagają od swoich klientów zwrotu auta w tym samym miejscu, z którego zostało ono odebrane. Jednak ogólnopolskie wypożyczalnie, takie jak Abacus Car Rental, oferują swoim klientom wynajem na terenie całego kraju. Nie ma więc problemu z wypożyczeniem samochodu w Warszawie i jego zwrotem w Gdańsku lub Krakowie. O chęci zakończenia najmu w innym miejscu wystarczy poinformować wypożyczalnię odpowiednio wcześnie.
Wynajem wymaga spełnienia wielu formalności – mit
Kolejny z często rozpowszechnianych mitów na temat wynajmu aut związany jest z ogromną ilością formalności, z którymi musi się zmierzyć klient wypożyczalni. Nie ma on jednak żadnego związku z rzeczywistością. Formalności w wypożyczalniach ograniczone są do minimum. Wypożyczenie wybranego przez klienta auta odbywa się w kilku prostych krokach. Jedynymi dokumentami potrzebnymi przy wynajmie jest prawo jazdy oraz dowód osobisty lub paszport (w celu potwierdzenia tożsamości). Wypełnienie i podpisanie umowy najmu nie zawiera wiele czasu. Zwykle umowa przesyłana jest klientowi wcześniej, aby mógł się z nią zapoznać przed złożeniem podpisu.
Samochód można wypożyczyć tylko na kilka dni – mit
Choć krótkoterminowy wynajem samochodów to najpopularniejsza forma oferowana przez działające w Polsce wypożyczalnie, to wynajem na dni nie jest jedyną opcją. Klienci mogą użytkować auta również na zasadach najmu średnio- (na miesiące) i długoterminowego (na lata). Jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie, z którego chętnie korzystają głównie przedsiębiorcy potrzebujący sprawnych techniczne pojazdów do budowy lub uzupełnienia firmowej floty. Najem długoterminowy jest przy tym ciekawą alternatywą dla klasycznego leasingu. Najemca nie jest w tym przypadku zobowiązany do uiszczenia opłaty wstępnej oraz nie musi wykupywać auta po zakończeniu umowy. Jego jedynym obowiązkiem jest comiesięczna spłata ustalonej wcześniej kwoty czynszu za wynajem.