Zakup motocykla – czy lepiej wybrać motocykl nowy, czy używany?

0
6832

Mając odpowiedni budżet, możemy zdecydować się na zakup albo motocykla nowego, albo używanego. Czy lepiej zapłacić więcej, czy zaryzykować z używaną maszyną, jakie plusy i minusy generują każda z tych opcji? Na te pytania odpowiedzieliśmy poniżej.

Jeszcze jakiś czas temu większość klientów decydowała się na zakup motocykli używanych, lecz obecnie to przeszłość. W Polsce coraz prościej kupić nowe modele sprzedawane przez marki, które oferują jednocześnie atrakcyjne ceny – to, że kogoś nie stać na nowe Ducati, nie znaczy, że nie stać go na nowy motocykl, bowiem za fragment ceny tego pierwszego może wybrać np. zupełnie nowy pojazd marki Benelli.

Nowe motocykle – plusy i minusy

Oczywiście, w tym wypadku największym problemem jest cena. Jeżeli jednak niekoniecznie jest ona dla nas przeszkodą, a przynajmniej niektóre nowe motocykle znajdują się w budżecie, który założyliśmy sobie na początku, warto rozważyć tę opcję.

Nowy motocykl to gwarancja tego, że przynajmniej przez jakiś czas, motocykl nie będzie dla nas problemem, a jeśli tak się stanie, zostanie sprawnie naprawiony w ramach gwarancji. Oczywiście, by świadczenia gwarancyjne były ważne, konieczne są regularne, płatne przez nas przeglądy. Zapłacenie więc wyższej ceny na początku sprawi, że przez kilka lat zapłacimy za naprawy po prostu mniej.

Dodatkowo nowe motocykle często korzystają z najnowszych technologii, co też jest olbrzymim plusem oraz ich wygląd jest nieskazitelny – to może być istotne dla niektórych kupujących.

Błędem jednak może okazać się zakup nowego motocykla jako pierwszego motocykla – on ma służyć do nauki jazdy, a w nią wliczone są błędy, dlatego mogą zdarzyć się np. różnorodne otarcia. Łatwiej również uczyć się jeździć, nie bojąc się, że przecież nie można od razu uszkodzić nowego motocykla – to czasem może zablokować młodego motocyklistę.

Jednocześnie, w chwili obecnej ceny nowych motocykli znacząco spadły względem tych sprzed kilku czy kilkunastu lat, wielu producentów przeniosło produkcję lub jej fragment do Chin, dzięki czemu ograniczyły one swoje koszty, co przekłada się również na finalnie niższą cenę końcową dla klienta. Nawet jeżeli do tej pory nie rozważaliśmy zakupu nowego motocykla, warto się przynajmniej zorientować, ile one faktycznie obecnie kosztują.

Sprawdź ceny nowych motocykli → https://motomio.pl/kategoria-produktu/pojazdy-od-reki/

Motocykle używane – plusy i minusy

W tym przypadku możemy oczywiście liczyć na niższą cenę początkową, w zależności od tego, w jakim stanie i w jakim wieku jest dany motocykl. Jednak, kiedy zdecydujemy się na zakup, liczmy się z tym, że na początku będą potrzebne dodatkowe fundusze na nawet niewielkie naprawy – nikt bowiem nie będzie inwestował w naprawdę motocykla przed sprzedażą, to zwiększyłoby jego cenę i utrudniło finalnie sprzedaż.

Wiele zależy więc od konkretnego modelu – dlatego tak ważne jest dokładne sprawdzenie motocykla przed zakupem. To uchroni nas przed zakupem maszyny, która ma burzliwą przeszłość i liczne problemy techniczne, za których usunięcie, będziemy musieli dodatkowo zapłacić. Pamiętajmy, że szybkiej wymiany mogą potrzebować nie tylko opony, ale również tarcze hamulcowe i sprzęgło, zestaw napędowy, a w skrajnym przypadku nawet cały silnik – jeżeli trafi nam się ta ostatnia z opcji, koszty naprawy będą naprawdę bardzo wysokie.

Jednak nawet jeśli motocykl używany jest w dobrym stanie i jest on wart zakupu, możemy być niemal pewni, że dodatkowe koszty związane z jego naprawą, pojawią się znacznie szybciej, niż w przypadku motocykli nowych i warto się z tym liczyć.

Zanim zdecydujemy się na zakup, warto zorientować się, ile mogą kosztować naprawy konkretnego modelu – obecnie bowiem okazuje się, że naprawy motocykli chińskiej produkcji (czyli najczęściej nowych lub niemal nowych modeli) są znacznie tańsze, niż producentów marek premium. Naprawa tych ostatnich może być nawet kilkukrotnie droższa, warto więc upewnić się, jak to może wyglądać w naszym przypadku.

Motocykl nowy czy używany – co wybrać?

Wszystko tak naprawdę zależy od naszego budżetu i oczekiwań. Jeżeli stać nas na nowy pojazd, nawet tańszych marek, jak Benelli – warto go rozważyć. To dobre maszyny, które będą nam służyć przez lata, a cena ich późniejszych napraw nie będzie zawrotna. Jeżeli zależy nam na bezproblemowej jeździe przez kilka lat czy nienagannym wyglądzie, również warto stawiać na pojazdy nowe.

Pojazdy używane będą dobrą opcją dla osób, które szukają konkretnego modelu motocykla lub które mają ograniczony budżet, i nie mogą pozwolić sobie na nowy motocykl, który jednocześnie spełni ich oczekiwania. W takim przypadku kluczowe jest jednak sprawdzenie jego stanu przed zakupem oraz zdawanie sobie sprawy z kosztów napraw, które szybciej czy później się pojawią. Te warto oczywiście poznać również w przypadku zakupu nowego motocykla.

Odpowiedni wybór motocykla zapewni odpowiednie przygotowanie. Zanim zaczniemy poszukiwać nowego motocykla, warto odpowiedzieć sobie na dwa najważniejsze pytania – czego od niego oczekujemy i jaka jest maksymalna cena, z którą motocykl możemy kupić? Im bardziej szczegółowe będą wymagania, tym łatwiej będzie nam wybrać coś dla siebie, a ustalonej kwoty na początku nigdy nie powinniśmy przekraczać, co pozwoli nam cały czas nie rozglądać się za odrobinę droższymi motocyklami – to bardzo utrudnia jakikolwiek zakup.

Merytoryczne wsparcie przy powstawaniu artykułu: salon MotoMio w Krakowie, prowadzącym również sklep internetowy – https://motomio.pl/sklep/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj