W kalendarzu kierowcy są dwie ważne daty. Pierwszą z nich jest dzień opłacenia składki OC. Drugą jest dzień, kiedy trzeba wykonać przegląd techniczny samochodu. Obie kwestie są obowiązkowe dla posiadaczy auta. Regularne badanie techniczne pojazdu oczywiście kosztuje – sprawdź ile wynosi cena w 2021 roku.

Przegląd samochodu – cena w 2021 roku

Chociaż obowiązkowe, badanie techniczne nie jest bezpłatne. Na szczęście, w przeciwieństwie do składki ubezpieczenia OC, nie jest ono aż tak dużym wydatkiem. Ile obecnie kosztuje przegląd samochodu (https://www.mfind.pl/akademia/dla-kierowcow/ile-kosztuje-przeglad-samochodu/)?

To zależy od masy samochodu i rodzaju paliwa. Standardowa cena za przegląd samochodu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony wynosi 99 zł. Jest to stała cena w każdej stacji kontroli – składa się na nią 98 zł za badanie i 1 zł opłaty ewidencyjnej. Ta cena jest regulowana przez przepisy i stacje nie mogą ściągać wyższych opłat.

Przegląd auta z gazem jest już droższy. Takie badanie techniczne kosztuje 162 zł, na co składa się 98 zł opłaty za badanie, 1 zł opłaty ewidencyjnej i 63 zł za dodatkowe badanie instalacji gazowej.

Co warto wiedzieć o badaniu technicznym?

Co do zasady, przegląd techniczny należy wykonywać co roku. Odstępstwem są samochody prosto z salonu oraz te uznane za zabytki. Dlaczego trzeba wykonać badanie? Kierowca złapany na poruszaniu się autem bez aktualnego badania dostanie mandat w wysokości 500 zł, a dodatkowo zatrzymany zostanie dowód rejestracyjny.

Zanim udasz się na badanie techniczne, warto zdać sobie sprawę z kilku zasad. Po pierwsze, opłatę za przegląd uiszcza się jeszcze przed wjazdem na kanał. Opłata jest konieczna, nawet jeżeli auto nie przejdzie badania i nie zostanie dopuszczone do ruchu. Co więcej, informacje o usterkach są wprowadzane do bazy danych i inne stacje kontroli mają je dostępne. Nie ma więc możliwości pojechania na inną stację i spróbowania swoich sił tam, bez naprawienia usterki. Warto też pamiętać, by na przegląd auta z gazem wziąć także świadectwo legalizacji montażu instalacji gazowej i zbiornika gazowego.

Generali w tym roku obchodzi urodziny

Z okazji swoich 190. urodzin Generali przygotowało dla swoich klientów wielką loterię. W której można wygrać jeden z pięć hybrydowych Fiatów 500 oraz ponad 1800 nagród pieniężnych o wartości 100 zł. Aby wziąć udział w loterii należy w terminie 22.03-20.06, w TU Generali lub Proama, wznowić lub kupić polisę komunikacyjną w pakiecie z ubezpieczeniem NNW w pojeździe na stronie mfind.pl. Po opłaceniu polisy koniecznie trzeba się zarejestrować na stronie loterii. Więcej szczegółów znajdziesz w regulaminie loterii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj