Kurs na prawo jazdy A – jak wygląda?

0
1188

W dzisiejszych czasach, aby jeździć motocyklem po polskich szosach należy uzyskać prawo jazdy kategorii A. Warunkiem uzyskania prawa jazdy kategorii A jest ukończenie 24 roku życia. Oczywiście można również prawo jazdy kategorii A zrobić wcześniej w wieku 20 lat ale warunkiem jest zdany egzamin na uprawnienia A2 – co to znaczy?

Kategoria A2 zezwala na kierowanie motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35kW i aby moc do masy własnej nie przekraczała 0,2 kW/kg, motocyklem trójkołowym o mocy nie większej niż 15kW, skuterem oraz czterokołowcem lekkim.

18 lat jest, to wiek który pozwala przystąpić do kursu i egzaminu na zdobycie prawa jazdy kategorii A2. Również w przypadku, gdy jest się żołnierzem kierującym pojazdami Sił Zbrojnych RP.

Badania na prawo jazdy kategorii A

Najważniejszym pierwszym krokiem jest warunek badań u lekarza, który na podstawie wyników stwierdzi czy ogólny stan zdrowia przyszłego kierowcy pozwoli na prowadzenie motocykla. Lekarz orzecznik zbada m.in. wzrok, słuch, układ ruchu, układ sercowo-naczyniowy oraz oddechowy, narządy równowagi ale również stan psychiczny przyszłego motocyklisty. Trzeba wiedzieć, że lekarz zrobi wywiad na temat o uzależnieniu od alkoholu, środków odurzających itp. Warto również zaznaczyć fakt noszenia okularów czy szkieł kontaktowych.

Jeżeli lekarz orzecznik nie zauważy żadnych nieprawidłowości wystawi dokument potwierdzający stan zdrowia, że nie ma żadnych przeciwskazań do zrobienia kursu.

Teoretyczna część

Wykłady będą dotyczyły przepisów ruchu drogowego, zasad bezpieczeństwa, zagrożeń w ruchu ulicznym itd. Nauczymy się również m.in. wszystkiego o  jeździe motocyklem. Obowiązkowy jest również 4-godzinne kurs, który obejmuje udzielenie pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych. Nawet jeśli wcześniej zostało ukończone tego rodzaju szkolenie, nadal jest ono powtórnym obowiązkiem.

Warto zaznaczyć, że nie wszyscy muszą brać udział w teoretycznej części kursu i zdawać egzamin wewnętrzny. Nie dotyczy to osób, które:

  • posiadają prawo jazdy kategorii A1 LUB A2
  • wszyscy, którzy samodzielnie przygotowali się do egzaminu teoretycznego i uzyskały pozytywny wynik jednym z WORD’ów

Praktyczna część 

Praktyczne szkolenie zaczynamy od obowiązkowego ubioru, w jego skład wchodzi: kask ochronny, ochraniacze i rękawice. Osoby, które nigdy przedtem nie miały styczności z motocyklem zaczynają kurs na motocyklach o mniejszej mocy i pojemności silnika. W późniejszym okresie, jeżeli szkolenie będzie przebiegało bez jakichkolwiek problemów, kursanci przesiadają się na większe maszyny. Przygoda z motocyklem zaczyna się na placu manewrowym. Instruktor wyjaśnia, jak zbudowany jest motor i omawia funkcje i działanie m.in. sprzęgła, hamulców, gazu oraz skrzyni biegów. Oczywiście zapozna kursantów również z elementami regularnego serwisowania. Szkolenie kursanta obejmuje:

  • bezpieczne wsiadanie na motocykl i uczy prawidłowej pozycji (utrzymania równowagi
  • koordynacji ruchów i formy fizycznej
  • ruszania i zatrzymywania się (na początku) bez użycia gazu
  • ćwiczenia ze sprzęgłem, zmianę biegów i dodawania oraz odejmowania gazu

Kiedy opanujemy wiedzę na placu manewrowym, instruktor wydaje pozwolenie wyjazdu na miasto. Kursant zgodnie z przepisami będzie jeździł osobnym motocyklem lub instruktor będzie pasażerem. Ten sam sposób jazdy będzie miał miejsce na egzaminie. Ewentualną zmianą może być to, że instruktor pojedzie samochodem za osobą zdającą egzamin. Warto zwrócić uwagę czy instruktor ma przy sobie tzw. interkom. Urządzenie pozwala na kontakt z kursantem.

Egzamin 

Celem zarówno egzaminu teoretycznego i praktycznego jest rzetelne przygotowanie kursanta do egzaminu państwowego, ale również do pewnej i bezpiecznej jazdy w przeróżnych warunkach drogowych, jak i atmosferycznych oraz opanowania prowadzenia motocykla. Egzamin zostanie przeprowadzony w Ośrodku Szkolenia Kierowców zgodnie z zasadami państwowego egzaminu na prawo jazdy. Warunkiem zdanego egzaminu końcowego jest zaliczenie wcześniejszego egzaminu wewnętrznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj