Jakie ubranie motocyklowe będzie najlepsze w deszczową pogodę?

0
5973

Doświadczony motocyklista nie powinien obawiać się deszczu. Jeżeli ruszasz w dalekie trasy, najczęściej motocyklem turystycznym, to opady raczej nie przerwą dążenia do celu podróży. Aby ta sprawiała jednak przyjemność, warto posiadać odzież motocyklową przeznaczoną na deszcz. Jaką najlepiej wybrać, żeby nie zmoknąć?

Już podczas planowania dalekiej wyprawy motocyklem powinieneś wziąć pod uwagę zmianę warunków atmosferycznych. Jeżeli wyjeżdżasz w chłodny i deszczowy dzień, to nie oznacza, że po drodze nie spotka Cię upał. Podobnie może być z opadami – ciepłe lato nie wyklucza opadów, które utrudnią jazdę. A zatem miej ze sobą dwie wersje odzieży motocyklowej – na słońce i deszcz (możesz je zapakować w torby, sakwy albo plecak).

Pamiętaj, żeby dostosować styl jazdy do warunków na drodze. Jeżeli asfalt jest mokry, to zachowaj szczególną ostrożność i zwolnij. Opadom atmosferycznym najczęściej towarzyszy też gorsza widoczność, tak więc załóż kamizelkę odblaskową, która wskaże innym uczestnikom ruchu drogowego, że nadjeżdżasz. Co jeszcze warto założyć na siebie, gdy zacznie padać?

Ubrania na deszcz to komfort i bezpieczeństwo w jednym

Specjalnie zaprojektowane ubrania przeciwdeszczowe na motocykl to konieczna część ekwipunku na dalsze wyprawy. Spełniają kilka zadań. Zapewniają ochronę przed przemoknięciem i przeziębieniem. Skutecznie zatrzymują ciepło, nie pozwalając na gwałtowne wychłodzenie organizmu. Poprawiają też wygodę jazdy, bo suche ciało to zdecydowanie bardziej komfortowe prowadzenie jednośladów. Wariantów odzieży przeciwdeszczowej jest wiele. Który sprawdzi się najlepiej i w jakich warunkach?

Pierwszy typ odzieży na motocykl, która chroni przed deszczem to ubrania wyposażone w membranę ochronną wykonaną z tworzyw sztucznych. Może być umieszczona na stałe (wtedy ochrona przed deszczem jest wysoka, ale w trakcie jazdy w upalną pogodę poczujesz ogromny wzrost temperatury – trochę tak jakbyś ubrał na siebie worek foliowy) lub wypinana. W przypadku wypinanej membrany możesz ją zdjąć, gdy świeci słońce i założyć w deszcz. To jednak opcja dobra na delikatne opady, ponieważ kompletnie nie sprawdzi się w czasie niespodziewanej ulewy. Ubrania zamokną i dalsza jazda okaże się trudna i nieprzyjemna.

Druga opcja to dedykowane ubrania, takie jak przeciwdeszczowe kurtki Rebelhorn czy kombinezony Shima. Wykonane są ze specjalnych materiałów, które całkowicie zatrzymują wodę. Oznacza to, że nawet największa ulewa nie zmoczy Twoich ubrań pod spodem. Dodatkowo takie przeciwdeszczowe ubrania najczęściej pomalowane są na jaskrawe, dobrze widoczne barwy, by zwiększyć Twoje bezpieczeństwo na drodze. Wadą takiego rozwiązania jest jednak konieczność wożenia dodatkowych rzeczy, które zajmują sporo miejsca.

Kiedy membrana, a kiedy ubrania dedykowane?

Obydwa przytoczone przez nas rozwiązania mają swoje wady i zalety, a także określone przeznaczenie. Są sytuacje, gdy lepszym wyjściem będzie podróż z odzieżą uniwersalną, wyposażoną w membranę, ale w niektórych przypadkach dużo skuteczniejszą ochronę zapewnią dedykowane ubrania przeciwdeszczowe.

Z membraną na stałe warto jeździć na początku lub pod koniec sezonu, gdy nie ma ryzyka wysokich temperatur. To rozwiązanie dobre na średnio długie trasy albo gdy nie masz miejsca w torbach na przewiezienie dodatkowego zestawu ubrań przeciwdeszczowych. Jeżeli z kolei nie obawiasz się wielkiej ulewy, wybierasz się w niedaleką trasę lub nie chcesz tracić bezcennej przestrzeni bagażowej – najlepiej zakup ubranie z wypinaną membraną.

Dedykowane ubrania przeciwdeszczowe sprawdzą się z kolei na długich trasach, gdy podczas nawet największej ulewy nie chcesz robić wymuszonych przerw. Ochronią Cię przed przemoknięciem i zimnem. Nie warto brać ich jednak na krótsze przejażdżki albo gdy nie masz miejsca na dodatkowe rzeczy – w takim przypadku lepiej mieć ubrania z dodatkową membraną, a w czasie ulewy zatrzymać się i schronić pod dachem.

Wybór zależy od Ciebie

Producenci gwarantują dostęp do wysokiej klasy ubrań – zarówno tych z membraną, jak i dedykowanych na wypadek intensywnych opadów. Kupując tego typu odzież zwróć uwagę na jakość wykonania i materiał, który został użyty do produkcji. Najlepsze uszyte są głównie z tworzyw sztucznych, takich jak Gore Tex czy poliester PVC. Pamiętaj, że przeciwdeszczowe ubrania motocyklowe najczęściej nie posiadają protektorów, tak więc powinieneś mieć je pod spodem – w postaci standardowego kombinezonu lub odpowiednio dobranej zbroi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj