Właśnie stałeś się właścicielem nowego samochodu i świadom swoich obowiązków, chcesz wyrejestrować w urzędzie dotychczasowe auto? Musisz się dowiedzieć jak wygląda cała procedura i co będzie potrzebne? W tym miejscu znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.

Dlaczego trzeba wyrejestrować samochód?

Przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa i w swoim interesie. Wyobraź sobie sytuację że sprzedałeś komuś samochód, ale nie zgłosiłeś tego faktu w urzędzie. Ten ktoś popełnił jakieś przestępstwo lub wykroczenie, które zostało zarejestrowane na kamerach. Do kogo w pierwszej kolejności uda się policja? Oczywiście że do ciebie, jako osoby, która widnieje jako ostatni właściciel. Jeśli zatem nie chcesz mieć problemów w takich i podobnych przypadkach, koniecznie należy się udać do wydziału komunikacji, aby wyrejestrować swoje auto.

Wyrejestrowanie a ubezpieczenie OC

Innym ważnym powodem do wyrejestrowania samochodu jest ochrona przed konsekwencjami braku ubezpieczenia. Jeśli nowy właściciel nie wykupi na siebie nowej polisy, po pewnym czasie może się odezwać Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – tzw. UFG. Za brak ciągłości ubezpieczenia OC grozi nam kara nawet do kilku tysięcy złotych! Aby jej uniknąć, wystarczy tylko pamiętać o wyrejestrowaniu samochodu w urzędzie i zgłoszeniu ubezpieczycielowi fakt sprzedaży auta wraz z podaniem danych nowego właściciela.

Co zabrać ze sobą do urzędu?

Wybierając się do urzędu w celu przerejestrowania samochodu, musisz ze sobą zabrać umowę sprzedaży swojego auta. Znajdują się na niej dane nowego właściciela. Na tej podstawie urzędnik aktualizuje dane w systemie CEPIK dla konkretnego pojazdu. Twoje dane przechodzą na pozycje archiwalne i zostają zastąpione danymi nowego właściciela. Od tego momentu możesz spać spokojnie i nie martwić się tym, że ktokolwiek będzie cię nękał z powodu wykroczeń, których nie popełniłeś.

Wyrejestrowanie samochodu z powodu złomowania

Jest jeszcze jedna sytuacja, w której możemy chcieć wyrejestrować swój samochód. Dochodzi do niej wtedy, kiedy auto jest w tak złym stanie, że nie pozostaje nic innego jak tylko złomowanie. W tym przypadku powinniśmy auto przekazać stacji demontażu, która wystawia stosowne dokumenty pozwalające całkowicie wyrejestrować pojazd. Znika on wówczas ze wszystkich rejestrów, przestając w nich istnieć. Wiele osób decyduje się na złomowanie pojazdów, które od dawna nie są przez nich używane, a stan techniczny sprawia że ich naprawa nie jest uzasadniona pod względem ekonomicznym. Jeśli samochód, który oddajemy na złomowanie jest kompletny, możemy za niego jeszcze otrzymać zapłatę. W jakiej wysokości? Może to być nawet do 2000 złotych. Kwotę tę można przeznaczyć na zakup nowego auta, a to co brakuje uzupełni nam pożyczka bez BIK. Jeśli z jakichś powodów nie masz czasu na chodzenie po urzędach, sprawę wyrejestrowania dotychczasowego i zarejestrowania nowego samochodu możesz przekazać firmom, które się tym zajmują. Za taką usługę pobierają od 100 do 200 złotych i na brak klientów nie narzekają. Szczególnie biorąc pod uwagę duże kolejki do okienek w wydziałach komunikacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj