Leasing auta jest jedną z najczęściej wybieranych przez przedsiębiorców opcji. Charakteryzuje się m.in. uproszczonymi do minimum procedurami, co pozwala na szybką rozbudowę floty pojazdów. Sprawdź, jakich formalności należy dopełnić w przypadku leasingu dla firm.

Istotą leasingu jest oddanie przez leasingodawcę konkretnego pojazdu w użytkowanie przez leasingobiorcę – w zamian za miesięczną opłatę zgodnie z harmonogramem. O ile jednak zasady finansowania są niezmienne, o tyle różne mogą być procedury związane z podpisaniem umowy leasingowej.

Dokumenty potrzebne do zawarcia umowy leasingowej

Każda firma leasingowa może wymagać różnych dokumentów. Jednak zwykle są to:

  • wpis do ewidencji działalności (w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej) lub wypis z KRS (w przypadku wspólników spółki prawa handlowego),
  • zaświadczenie o numerze NIP i REGON,
  • kserokopia dowodu osobistego osoby prowadzącej działalność lub wspólników (w przypadku spółki).

Niektóre firmy leasingowe mogą wymagać dostarczenie deklaracji podatkowych, oświadczenia o stanie zobowiązań, oświadczenia o niezaleganiu z urzędzie skarbowym czy Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Ustalenie parametrów leasingu

Przed popisaniem umowy leasingowej koniecznością jest precyzyjne określenie parametrów leasingu. Chodzi o zadeklarowanie opłaty wstępnej, wysokości wykupu czy okresu trwania umowy. Na tym etapie wyliczane są wszystkie koszty, w efekcie czego leasingobiorca poznaje dokładną wysokość rat itp.

Warto pamiętać, że niska rata miesięczna wcale nie musi iść w parze z wysoką opłatą wstępną, długim okresem finansowania czy wysokim wykupem. Za przykład może posłużyć Leasing KINTO One dostępny w ofercie Toyota Leasing. Z uwagi na fakt, że raty wyliczane są w oparciu o wartość pojazdu pomniejszoną o opłatę wstępną i rzeczywistą utratę wartości pojazdu przez okres finansowania. Dzięki temu miesięczna rata jest dużo niższa w porównaniu ze standardową ofertą.

Złożenie wniosku o leasing dla firm

Po wybraniu przedmiotu finansowania oraz ustaleniu parametrów, należy złożyć wniosek o leasing dla firm. W dopełnieniu formalności zwykle pomaga dealer – o ile przedsiębiorca decyduje się na samochód z konkretnego salonu.

Decyzja o finansowaniu często wydawana jest jeszcze tego samego dnia, co pozwala na skrócenie czasu oczekiwania.

Przygotowanie i podpisanie umowy

Jeśli leasingobiorca wyda pozytywną decyzję, wówczas przygotowuje umowę. Przedsiębiorca zobowiązany jest to jej podpisania, a następnie uregulowania ustalonego wkładu własnego.

Leasing – finansowanie z minimum formalności

Leasing samochodowy to forma finansowania, którą wyróżniają uproszczone procedury. O ile wybrany pojazd jest dostępny „od ręki” u dealera, wówczas już po kilku dniach przedsiębiorstwo może użytkować wybrane auto. Szacuje się, że średni czas trwania procedur – od momentu złożenia wniosku do odbioru pojazdu – wynosi 2-7 dni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj