Początek jesieni to ostatni dzwonek, aby zadbać o ochronę lakieru. Twojemu autu zagrażają nie tylko uszkodzenia mechaniczne, ale także niesprzyjające warunki atmosferyczne czy nawet odchody ptaków. Co zatem zrobić, aby zabezpieczyć powłokę Twojego samochodu?

Pamiętaj, że na rynku dostępna jest szeroka gama różnych preparatów, które różnią się nie tylko ceną, ale także właściwościami. Jednorazowa aplikacja może chronić lakier Twojego auta przez dwa tygodnie albo tylko przez kilka dni – sprawdź dokładnie, jaki środek wybierasz i co ile należy powtórzyć cały proces.

Kolejną kwestią jest fakt, że żaden z preparatów nie sprawia, że lakier staje się nagle całkowicie odporny na wszystkie niekorzystne czynniki. Środki ochronne działają tak, że lakier brudzi się wolniej – zatem przedłużają jego żywotność. Warto zainwestować czas i pieniądze w ochronę lakieru – samochód nie tylko będzie lepiej wyglądał, ale także posłuży  Ci dłużej. Rdza to prawdziwa zmora, chroń przed nią swoje auto.

Powłoki ochronne lakieru samochodowego – co wybrać?

Wbrew pozorom, czynnikiem który wpływa najbardziej destrukcyjnie na lakier Twojego samochodu jest częste mycie – zwłaszcza na myjni automatycznej. Im mniejsze zabrudzenia i większa ochrona powłoki lakierowanej – tym rzadziej będziesz korzystał z myjni.

Na rynku znajdziesz produkty o różnych nazwach – wosk, polimer oraz powłoka ceramiczna. Który z nich wybrać i dlaczego? Kryteriów wyboru jest kilka:

• Zasobność twojego portfela
• Kondycja lakieru Twojego auta
• Ilość czasu, który możesz przeznaczyć na aplikację

Preparaty na bazie wosku to spory wydatek – zarówno w kwestii finansów, jak i czasu. Istnieją również środki, które mają niewielki ułamek wosku, lub są mieszanką substancji chemicznych i nie mają wosku wcale. Te zawierające małą ilość wosku wcale nie muszą być kiepskiej jakości – warto poczytać opinie o tych produktach przed zakupem. Sprawdź także, czy preparat ochronny zawiera substancje ścierne – jeśli Twój samochód posiada drobne rysy na lakierze, to takie środki mogą pomóc w wypolerowaniu tych miniaturowych uszkodzeń.

Naturalny wosk – najlepszy do konserwacji lakieru nowego samochodu

Marzy Ci się piękny, błyszczący lakier przez długi czas? Nie wiesz jak wygląda konserwacja lakieru samochodu z użyciem wosku? Musisz poświęcić trochę czasu na nałożenie, ale wosk z pewnością pomoże Ci uzyskać taki efekt.

Po pierwsze – pamiętaj, że wosk twardnieje pod wpływem temperatury. Jeśli nie dysponujesz odpowiednim miejscem (na przykład garażem), może się okazać, że rezultat nie spełni Twoich oczekiwań, albo będziesz nakładać wosk gołymi rękami.

Po drugie – jeśli nie jesteś doświadczonym pasjonatem, który wiele sesji aplikowania wosku ma już za sobą – powstrzymaj się od nakładania większych ilości. Warstwa wosku powinna być równomierna – wtedy zapewnia dobra ochronę oraz dodaje blasku. Nadmiar nie tylko ujmuje piękna, ale także może wchodzić w wolne przestrzenie, skąd trudno go będzie wyjąć. Zaschnięty wosk można usunąć, ale niesie to ryzyko uszkodzenia mechanicznego lakieru – a przecież tego chcesz uniknąć.

Wosk polerujący – na lakier lekko zużyty

Technicznie rzecz biorąc, Twój lakier już po około pół roku użytkowania nie jest nowy. Na pewno przeszedł swoje podczas niepogody i kilku wizyt na myjni. Woski polerujące zawierają substancje ścierne, dzięki którym aplikacja maskuje drobne rysy.

Jeśli Twój samochód jest w jasnym kolorze – musisz dokładnie się przyjrzeć, aby zobaczysz drobne rysy. Te widoczne ślady to uszkodzona powłoka lakieru bezbarwnego, który jest nałożony na właściwy kolor. Dlatego na ciemniejszych autach rysy są bardziej widoczne.

Ważne informacje:

• Na nakładanie wosku polerującego musisz poświecić więcej czasu;
• Omijaj uszczelki oraz czarne plastikowe elementy;
• Nie poleruj samochodu na słońcu – preparat szybko wysycha;
• Nie stosuj wosku polerującego do polerowania mechanicznego – zniszczysz lakier.

Detailer – tzw. „szybki wosk”

Jeśli nie masz dużo czasu, to detailer sprawdzi się idealnie. Można go stosować na wszystkich powierzchniach – nie musisz martwić się o elementy plastikowe ani uszczelki. Niewątpliwą zaletą tego środka jest szybkość aplikacji – zabezpieczenia całego auta nie zajmie Ci więcej niż 20 minut. Niestety, jest też druga strona medalu – właściwości ochronne takiego środka skończą się po następnym myciu samochodu (czyli również po solidnym deszczu), albo po kilku dniach.

Polimery – co powinieneś wiedzieć

Preparaty polimerowe – inaczej „:sealery” – to w pełni syntetyczne powłoki ochronne zabezpieczające karoserię. Nie poprawisz nimi wyglądu Twojego auta (tak jak w przypadku środków z woskiem), ale za to świetnie spełniają swoją funkcję. Polimery wysokiej jakości są dość drogie – za jedną dużą puszkę sprayu zapłacisz co najmniej 100 zł, ale przy tym mają spora wydajność – jedno opakowanie wystarczy na kilka aplikacji. Jedna operacja zabezpieczania lakieru zajmuje mniej więcej pół godziny i starcza na kilka miesięcy. Efekty widać podczas deszczu – woda spływa szybko, zabrudzeń jest dużo mniej. To dobry wybór, jeżeli chcesz zapewnić ochronę lakieru na dłuższy czas. Po aplikacji polimeru możesz położyć na niego warstwę innego środka, który przywróci blask karoserii – bez szkody dla warstwy ochronnej.

Powłoki ceramiczne – trwałość dla wytrwałych

To najlepsza ochrona lakieru samochodu – efekt utrzymuje się od kilkunastu miesięcy do nawet kilku lat. Aby efekt ochronny utrzymał się tak długo, musisz co jakiś czas – na przykład co roku – powtarzać procedurę nakładania warstwy zewnętrznej. Dzieje się tak dlatego, że powłoka ceramiczna składa się z dwóch warstw – właściwej, nakładanej na sam lakier (najlepiej wypolerowany), oraz drugiej – wygładzającej. Te drugą nakłada się ze względu na to, że warstwa ceramiczna na lakierze jest szorstka i nieprzyjemna w dotyku (ale bardzo trwała). Warstwa wygładzająca łatwiej się ściera, ale można ją nakładać wielokrotnie.

Ważna informacja:

• Nakładanie powłoki ceramicznej wymaga dużej staranności – smugi na lakierze pozostaną do starcia warstwy ochronnej!

Przed zabezpieczaniem lakieru samochodu pamiętaj o przygotowaniach

Zanim zaczniesz nakładać powłoki ochronne na lakier samochodu, zapamiętaj poniższe wskazówki:

• Dokładnie umyj auto i odtłuść lakier;
• Nie nakładaj żadnych preparatów w pełnym słońcu;
• Po aplikacji unikaj mycia mikroproszkiem i środkami alkalicznymi;
• Preparaty woskowe nakładaj w minimalnej ilości (najlepiej gąbką).

Nawet najlepsza ochrona lakieru samochodu kiedyś się kończy – poniżej trwałość powłok:

• Wosk naturalny – około 3 miesiące;
• Preparaty zawierające wosk – około 3–4 tygodnie;
• Polimery – do 8 miesięcy;
• Powłoka ceramiczna – około 2 lata.

Artykuł powstał we współpracy z RoyalLab Detailing

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj