sprawdzanie numeru VIN

Sprawdzanie samochodu po numerze VIN jest coraz popularniejsze. Dzięki tej metodzie jeszcze przed zdecydowaniem się na oględziny danego pojazdu, będziemy wiedzieli o nim wiele, i poznamy fakty, które mogą okazać się kluczowe w kontekście kupienia (lub zaniechania zakupu) danego pojazdu.
Numer VIN, czyli Vehicle Identification Number, to tak naprawdę unikalny numer danego pojazdu. Jeżeli go odpowiednio rozkodujemy, poinformuje nas on o naprawdę licznych faktach z przeszłości danego auta. Każdy taki numer jest unikalny, mamy więc pewność, że zdobywane informacje dotyczą tego, jednego, konkretnego samochodu.

Historia pojazdu po VIN

Numer VIN coraz częściej pojawia się w ogłoszeniach – sprzedający dostają o niego zapytania tak często, że nie chcą na nie odpowiadać, przez co numer VIN jest podany już w ogłoszeniu. Jeżeli go tam nie ma, nie krępujmy się i zapytajmy o niego. Jeżeli ktoś nie będzie chciał nam go podać, może to oznaczać, że ma przed nami coś do ukrycia – zachęcamy do tego, by odpuścić zakup pojazdu od danego sprzedającego.

Rada: Sprawdzajmy podczas oględzin, czy numer VIN, który został nam podany wcześniej, pokrywa się z tym, który znajduje się na samochodzie. Może się bowiem okazać, że ktoś podał nam numer do bardzo podobnego, lecz jednak innego pojazdu.

Gdzie znajduje się numer VIN?

Często tym miejscem, gdzie powinniśmy go szukać, jest silnik i jego okolice pod maską pojazdu. Niestety, każdy z producentów może umieścić numer VIN w dowolnym, wybranym przez siebie miejscu, co producenci też robią. Z tego powodu, przed oględzinami, sprawdźmy w internecie, gdzie w przypadku danego modelu znajduje się numer VIN.

Dodatkowo numer VIN znajduje się również w dowodzie rejestracyjnym danego pojazdu.

O czym informuje nas numer VIN?

Dzięki rozkodowaniu numeru VIN możemy uzyskać bardzo wiele cennych informacji. Po pierwsze, znajdziemy tam informację o tym, czy samochód został skradziony, czy też nie. Powinna znajdować się tam również ostatnia, zarejestrowana wartość przejechanych kilometrów oraz kilka poprzednich wartości. Dzięki temu będziemy mogli sprawdzić, czy pojazd w pewnym momencie nie miał kręconego licznika. Tyczy się to zwłaszcza pojazdów sprowadzonych do Polski – u nas cofanie licznika nie jest już legalne, przez co proceder ten nie jest taki powszechny w przypadku aut rodzimych lub takich, które od jakiegoś czasu jeżdżą po polskich drogach.

Numer VIN poinformuje nas również o tym, czy samochód brał udział w kolizjach, wypadkach czy innych zdarzeniach drogowych. Dodatkowo możemy zaleźć tam datę zdarzenia, jego szczegóły czy liczne detale dotyczące szkód odniesionych przez pojazd. To bardzo kluczowe, dzięki temu będziemy mogli poznać (jeżeli pojazd nadal będzie nas interesował) wszystkie detale, które mogą być istotne. Pamiętajmy, że problematyczna geometria pojazdu, która często jest efektem wypadków, czasem nie jest już możliwa do naprawienia. Przesunięta belka czy inne konsekwencje drogowych zdarzeń to często duże koszty, które mogą okazać się niezbędne, jeżeli zdecydujemy się na zakup takie samochodu – warto więc upewnić się, jaką historię ma dany pojazd.

Numer VIN poinformuje nas również o fabrycznym wyposażeniu danego pojazdu. Będziemy mogli je dzięki temu sprawdzić, podobnie jak jego stan oraz fakt, czy nie zostało ono wymienione, zwłaszcza na tańsze zamienniki niskiej jakości.

Gdzie sprawdzić numer VIN pojazdu?

Idealnym do tego miejscem okaże się portal Historiaszkod.pl. To właśnie tutaj możemy rozkodować numer VIN, i to całkiem za darmo. Dopiero w momencie, gdy okaże się, że samochód ma na swoich koncie wypadki lub inne zdarzenia drogowe, a my chcemy poznać je dokładnie, dopiero wtedy musimy wnieść symboliczną opłatę.

Wtedy poznamy takie informacje, jak wartość szkody, dokładne miejsce zdarzenia, zapisane przebiegi samochodu, kraj, gdzie wystąpiła szkoda, informacje o szkodzie całkowitej, daty, gdy szkody miały miejsce czy cały, chronologiczny zapis historii pojazdu. Jeżeli jednak nie interesują nas samochody powypadkowe, na Historiaszkod.pl bezpłatnie sprawdzimy, czy zaliczają się one do takiej grupy, czy też nie.

Pod adresem https://historiaszkod.pl/przykladowy-raport.html dostępny jest przykładowy raport, który możemy otrzymać, jeżeli zdecydujemy się na pełne rozkodowanie numeru VIN. Jak widać, jest on pełny istotnych informacji, które będą ważne, zwłaszcza gdy mamy dość ograniczony budżet – wtedy nie jest najważniejsze to, czy samochód brał udział w wypadkach, czy też nie, ale w jakich i jaki jest jego obecny stan. Może się bowiem okazać, że samochód po wypadku obecnie jest w stanie lepszym, niż samochód bezwypadkowy, jednak z setkami tysięcy kilometrów na liczniku.

Olbrzymią zaletą serwisu Historiaszkod.pl jest to, że wykorzystuje ona najnowsze i najbardziej aktualne bazy, nie tylko polskie, ale również europejskie i te ze Stanów Zjednoczonych. Samochody z USA, które trafiają do Polski, często są pojazdami powypadkowymi – sprawdzanie ich numerów VIN to konieczność. Historia innych samochód sprowadzanych, w tym europejskich, często nie jest tak piękna, jak deklaruje sprzedawca, do tego nawet 80% z nich ma cofane liczniki – warto więc sprawdzić i upewnić się, jaka jest historia pojazdu, który nas interesuje.

Więcej o ofercie sprawdzania i odkodowania numeru VIN można dowiedzieć się w serwisie Historiaszkod.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here