Serwis klimatyzacji, podobnie jak sprawdzanie innych układów w samochodzie, powinien być przeprowadzany okresowo. Szczegółowy zakres i rodzaje prac zależeć będą od sprawności układu w tym czasie. Jednak bez względu na to czy klimatyzacja wymaga specjalistycznych napraw, czy też nie, każda z czynności musi być przeprowadzona przez profesjonalny warsztat samochodowy i pracujących w nim specjalistów.

Dodatkowo prace te wymagają dokładności, gdyż każde ewentualne niedociągnięcie, może mieć znaczenie w przyszłości. Dlatego też każdy właściciel samochodu z klimatyzacją, powinien wiedzieć o niej kilka istotnych faktów.

Klimatyzacja w samochodzie – niezbędne informacje

Przede wszystkim warto wiedzieć, że serwis klimatyzacji samochodowej znacząco różni się od zwykłej kontroli. W przypadku kontroli odbywa się jedynie sprawdzenie poprawności działania układu, a także zmierzenie ciśnienia w układzie. Wówczas, w razie nieprawidłowości, wystarcza wymiana wymiana filtra kabinowego i czyszczenie, czyli tzw. odgrzybianie. Kontrolę zaleca się dokonywać co roku, a dokonać powinien ją doświadczony mechanik samochodowy. Serwis to już prace polegające w dużej mierze na wymianie innych elementów poza głównym filtrem kabinowym, co oznacza, że wkracza tutaj zdecydowanie poważniejsza mechanika samochodowa. Składa się on zatem z szeregu czynności, których zlecenie może być co prawda droższe, ale mogą dać pewność, że z naszą klimatyzacją jest i będzie wszystko w porządku. Zazwyczaj serwis przeprowadza się rzadziej, niż kontrolę, a to właśnie ze względu na koszty związane z ewentualnymi naprawami. W nowoczesnych samochodach z klimatyzacją automatyczną, wstępne badanie układu odbywa się elektronicznie, za pomocą testera. Po jego podłączeniu do specjalnego gniazda diagnostycznego, serwisant jest w stanie odczytać błędy sterownika. Następnie na ich podstawie może przystąpić do realizowania konkretnych działań. Jednym z najczęstszych uszkodzeń jest nieszczelność, w wyniku której wytraca się niezbędny czynnik roboczy. Awarii często ulega także osuszacz, które prawidłowe działanie jest niezbędne dla skuteczności klimatyzacji. Przed przystąpieniem do każdego serwisu warto odwiedzić profesjonalny zakład, taki jak klimatyzacja samochodowa kraków. Wtedy będziemy mieli pewność, że naszym samochodem zajmie się dobry mechanik kraków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj