Gdzie znajdę numer VIN?

0
4331

Zakup używanego samochodu jest sposobem na spore oszczędności. Nic więc dziwnego, że wielu Polaków decyduje się na zakup auta z drugiej ręki. Podejmując taką decyzję należy być jednak ostrożnym.

Nie zawsze bowiem sprzedający auto jest szczery i uczciwy. Przypadki zatajenia wypadków auta lub sprzedaż aut kradzionych wciąż się zdarzają. Warto więc zadbać o swoje interesy. W jaki sposób? Sprawdzając numer VIN. Czym jest i gdzie go znajdziemy? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Czym jest numer VIN?

Numer VIN to nic innego jak unikalny zestaw 17 znaków przypisanych indywidualnie do każdego pojazdu. Nazwa tego numeru to skrót od Vehicle Identification Number nie jest to więc nic innego jak numer identyfikacyjny. Nie ma dwóch pojazdów, które posiadają taki sam numer, dzięki czemu jest to doskonałe narzędzie mogące pomóc nam sprawdzić historię pojazdu oraz informacje o nim.

Dlaczego warto go sprawdzić?

Sprawdzenie numeru VIN to najprostszy sposób na to by poznać wszystkie ważne informacje o samochodzie. Przede wszystkim może ochronić nas to przed zakupieniem auta, które zostało skradzione. Poza tym dowiemy się, czy samochód, którego zakupem jesteśmy zainteresowani naprawdę jest autem bezwypadkowym, które nie ma w swojej historii żadnych kolizji. Poza tym, dowiemy się również jakie jest fabryczne wyposażenie danego samochodu a więc, czy nie zostajemy oszukani przez sprzedającego. Słowem, są to niezwykle ważne informacje, które warto poznać przed zakupem auta.

Gdzie znajdę numer VIN w samochodzie?

Znalezienie numeru VIN nie powinno być trudnym zadaniem. Jednym ze sposobów na jego poznanie jest zapoznanie się z dokumentami pojazdu. W dowodzie rejestracyjnym oraz w książce serwisowej numer ten powinien zostać zapisany.

Co ważne, numer VIN znajdziemy również na samym samochodzie. Producenci aut wybierają różne miejsca, w których go umieszczają, niemniej jednak powinien on zostać wydrukowany w co najmniej 3. Numer VIN może znajdować się na dolnej części słupka B nadwozia, w prawym dolnym rogu przedniej szyby lub w komorze silnika. Czasem zdarza się, że numer VIN znajduje się w nietypowym miejscu np. na masce silnika. Warto znaleźć co najmniej dwa miejsca, w którym jest zapisany i porównać ze sobą numery.

Mam VIN – co dalej?

Jeśli znalazłeś numer VIN wciąż nie wiesz nic o historii auta, którego zakupem jesteś zainteresowany. Na szczęście, samodzielnie możesz sprawdzić jakie informacje zapisane są w historii auta. W jaki sposób? Wystarczy, że odwiedzisz stronę internetową http://carvertical.com/pl/sprawdzenie-vin i wpiszesz odszukany przez ciebie numer. Szybko poznasz całą historię auta i upewnisz się, że jest to pojazd, który warto kupić.

Podsumowując, mimo różnych sposobów zapisywania numeru VIN na karoserii auta jego znalezienie nie powinno sprawić nam trudności. Warto więc poświęcić czas na znalezienie tego niezwykle ważnego numeru po to, by upewnić się, że auto, którego zakupem jesteśmy zainteresowani jest w stu procentach sprawne i odpowiednio wyposażone. Na szczęście, zdaje sobie z tego sprawę coraz większa liczba osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj