girl-346231_960_720Kupując nowy samochód przysługuje nam prawo do korzystania z usług autoryzowanych stacji obsługi pojazdów. Producent auta zapewnia nowemu właścicielowi pełną ochronę oraz wystawia gwarancję pojazdu. Nie jest ona jednak darmowa! Aby nie utracić gwarancji, producent zobowiązuje klientów do regularnego wykonywania przeglądów oraz przeprowadzania inspekcji samochodu. Każda wizyta w autoryzowanej stacji obsługi pojazdów generuje wysokie koszty, które z kolei wpływają na zwiększenie zysków ASO. Łamiąc obowiązujące zasady, tracimy gwarancję. Czy posiadamy zatem inne możliwości serwisowania samochodu?

Badanie techniczne pojazdu w ASO

Ochrona gwarancyjna nowego samochodu jest jego niezaprzeczanym atutem. W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek usterki możliwe jest skorzystanie z darmowego serwisu w autoryzowanej stacji pojazdów. Serwis ma prawo odmówić darmowej naprawy usterki w przypadku niewłaściwego użytkowania auta. Gwarancja nie jest regulowana prawnie, dlatego warunki jej udzielania określane są bezpośrednio przez producenta. Nowy właściciel pojazdu otrzymuje prawo bezpłatnego serwisu, jednak nakładane są również na niego liczne zobowiązania. Właściciel ma obowiązek przestrzegania harmonogramu przeglądów okresowych, których zaniechanie traktowane jest przez producenta jako zaniedbanie. Może być więc bezpośrednią przyczyną odmowy darmowej naprawy usterki.

Okresowy przegląd Mazda

Wykonywanie okresowych przeglądów pojazdów u dealera Mazdy daje gwarancję skutecznego serwisu oraz profesjonalnej obsługi klienta. Serwis samochodów oraz badanie techniczne pojazdu, wykonywane w autoryzowanych stacjach obsługi pojazdów, dają pewność bezproblemowej jazdy, najwyższego bezpieczeństwa oraz niezawodności. ASO gwarantuje możliwość skorzystania z usług serwisów w konkurencyjnych cenach.

Elektroniczny rejestr serwisowy Mazda

Wykonywanie regularnych przeglądów serwisowych jest obowiązkiem każdego właściciela samochodu. Rutynowe badania techniczne stanowią podstawę do skorzystania z gwarancji pojazdu, a co się z tym wiąże, z bezpłatnej naprawy usterek. Wszystkie przeglądy wykonane w ASO Mazda przechowywane są w specjalnym elektronicznym rejestrze serwisowym. Daje on możliwość bezpośredniego oraz szybkiego wglądu w historię przeglądów auta. Dzięki tej usłudze możliwe jest odsprzedanie samochodu w atrakcyjnej dla właściciela cenie.

Przegląd techniczny poza ASO

Aby nie utracić gwarancji producenta należy rygorystycznie przestrzegać wykonywania przeglądów okresowych, terminów ich wykonywania oraz sposobu ich przeprowadzania. Niedotrzymanie warunków stawianych przez producenta skutkuje utratą gwarancji oraz możliwości darmowej naprawy usterek. Wymogi producenta są zazwyczaj bardzo rygorystyczne i szczegółowe, dlatego większa część kierowców woli skorzystać z usług autoryzowanych stacji obsługi pojazdów. Rozwiązanie to związane jest jednak z koniecznością inwestycji niemałych środków. Z tego powodu druga grupa kierowców korzysta z serwisu warsztatów niezrzeszonych. W tym przypadku właściciele pojazdów muszą dokładnie pilnować spełnienia wymogów producenta. Chcąc zachować gwarancję producenta, mechanik z warsztatu niezrzeszonego zobowiązany jest do zachowania procedur serwisowych podczas badań technicznych pojazdu oraz korzystania z oryginalnych części zamiennych lub z elementów o podobnych parametrach technicznych.

Dokumentowanie przeglądu technicznego poza ASO

Prowadzenie rzetelnego serwisu technicznego samochodu, opartego na wymogach producenta, jest podstawą do ubiegania się o bezpłatną naprawę samochodu. Podczas wykonywania badań technicznych pojazdu poza ASO zalecane jest dokumentowanie przeglądów w specjalnej książeczce serwisowej pojazdu. Istotne jest również korzystanie z karty czynności wykonywanych przez mechanika podczas serwisu. Wszystkie te zabezpieczenia dają większą gwarancję uzyskania pomocy z podstawowej gwarancji producenta.

Usuwanie usterek w ściśle określonych warunkach

Producenci samochodów zapewniają gwarancję, która, w ich opinii, stanowi niezawodne zabezpieczenie pojazdu. Okazuje się jednak, że chcąc skorzystać z darmowego usuwania usterek, musimy spełnić ściśle określone warunki. Jednak prawo stoi po stronie właścicieli samochodów. Jeśli producent zaproponuje nam niekorzystne warunki naprawy mamy możliwość odrzucenia propozycji ASO. Kolejne odrzucenie propozycji powinno zostać dokonane z tytułu niezgodności towaru z umową. Zaletą tego rozwiązania jest konieczność posługiwania się przez producenta kodeksem prawnym, nie zasadami wynikającymi ze stworzonego przez niego kodeksu. Zgłoszenie niezgodności towaru z umową nie gwarantuje całkowitej skuteczności, jednak jest przywilejem każdego właściciela pojazdu. Ponadto właściciel samochodu nie jest zobowiązany do spełnienia żadnych eksploatacyjnych wymogów.

Artykuł powstał we współpracy z producentem japońskich samochodów marki Mazda: https://www.mazda.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj