Klasyki spod znaku BMW

0
3199

bmw-2658975_640BMW to skrót od Bayerische Motoren Werken. Pod tą nazwą kryje się niemiecki koncern motoryzacyjny, który od 1916 roku zajmuje się produkcją motocykli, skuterów, silników i samochodów. W ciągu tylu lat swojego istnienia BMW wyprodukowało miliony aut. Niektóre modele są dzisiaj uznawane za kultowe.

BMW 303

Produkcję tego auta klasy średniej BMW rozpoczęło w roku 1933. Samochód był produkowany do roku 1934. Najbardziej rozpoznawalną cechą BMW 303 jest przypominający kształtem dwie nerki. Samochód od początku do końca zaprojektowano w studium konstrukcyjnym w Monachium. Produkowano go w fabryce w Eisenach. Oferowany był w kilku wersjach nadwozia: coupe, limuzyna i kabriolet. Sprzedawano go także w wersji z dwoma silnikami do wyboru. Charakterystyczne „dwie nerki” jako stylizację przedniej części nadwozia BMW wykorzystuje do dzisiaj.

BMW 501

Jego produkcję rozpoczęto w roku 1956. Produkowano go przez dwa lata. Był to pierwszy samochód, który koncern BMW wyprodukował po zakończeniu II wojny światowej. Po raz pierwszy ten luksusowy samochód został zaprezentowany w roku 1951. Miał ciężką ramę, sześciocylindrowy silnik stosowany jeszcze przez II wojną światową i mocno tradycyjne, przedwojenne kształty. Nie przypadł do gustu klientom, być może dlatego jego produkcję zakończono tak szybko.

Isetta

Pojawiła się w 1953 roku. To bardzo oryginalny, dwuosobowy, miniaturowy pojazd. Zaprojektowała go firma Iso, która na co dzień zajmowała się produkcją skuterów, trójkołowców i lodówek. Auto miało tylko jedne drzwi służące zarówno do wsiadania jak i wysiadania. Umieszczono je z przodu pojazdu, a otwierało razem z układem kierowniczym.

BMW 700

Ich produkcja trwała od roku 1959 do 1965. Auto zaprojektował Wilhelm Hofmeister. Auto odniosło ogromny sukces. Uznano go za najładniejszy samochód, który jeździł po niemieckich i europejskich drogach. Produkowany był nie tylko na rynek europejski, ale także amerykański. Na rynek europejski produkowano go w wersji: sedan, coupe, kabriolet. Na amerykański tylko w wersji sedan i coupe.

BMW 1500

O tym samochodzie mówi się, że uratowało koncern BMW przed upadłością i uchroniło ją przed przejęciem przez Mercedesa. Zaprezentowano je po raz pierwszy na salonie we Frankfurcie w roku 1961. Rok później rozpoczęto seryjną produkcję, którą zakończono w roku cztery lata później. BMW 1500 było pierwszym modelem samochodu, który łączył w sobie cechy charakterystyczne dla wygodnego samochodu osobowego z cechami samochodu sportowego. BMW 1500 to czterodrzwiowe auto ważące niemal tonę. BMW 1500 produkowano przez piętnaście lat.

BMW 3.0 CSL Batmobile

Zaprezentowane je w roku 1972. Do produkcji model trafił w roku 1973. Auto fabrycznie zostało wyposażone w spojlery. To one sprawiły, że BMW 3.0 zyskał przydomek „Batmobile”. Auto miało mnóstwo lotek, wśród nich wyróżniał się bardzo mocno spojler znajdujący się z tyłu. Na spojler ten koncern nie uzyskał drogowej homologacji. Jako ciekawostkę warto więc wspomnieć, że klienci, którzy nabywali ten model opuszczali salon ze spojlerem ukrytym w bagażniku.

Autor artykułu 

bmw-team.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj