W czasie jazdy dla każdego rodzica najważniejsze jest bezpieczeństwo jego dziecka. Niezbędnym elementem wyposażenia samochodu w trakcie podróżowania jest zatem fotelik, który zapewni maluchowi właściwą ochronę, nawet podczas jazdy po trudnym terenie. Nie wystarczy zatem kupić pierwszego lepszego fotelika z półki w supermarkecie, lecz trzeba najpierw dowiedzieć się, jak dopasować odpowiednie siedzisko dla dziecka.

Wiek czy waga?

Foteliki samochodowe często są oznaczone według wieku dziecka, lecz większą uwagę należy przywiązywać do jego wagi, ponieważ każdy maluch rośnie w swoim tempie. Ważne też, aby nie oszczędzać na zakupie i nie wybierać fotelika „na lata”. Zbyt duże siedzisko nie będzie spełniało właściwie swojej funkcji, podobnie jak fotelik, z którego potomek zdążył już wyrosnąć. Regularnie należy zatem sprawdzać, czy waga syna lub córki nie przekracza możliwości produktu. Na rynku dostępne są również foteliki, które rosną wraz z naszym dzieckiem, jednak bezpieczniejszym rozwiązaniem są produkty dedykowane danej kategorii wagowej, gdyż foteliki dla maluchów można montować tyłem do kierunku jazdy, co, według crash testów, lepiej chroni pasażera przed obrażeniami i urazami.

Foteliki z drugiej ręki?

Świeżo upieczeni rodzice muszą zmagać się z olbrzymi wydatkami, dlatego też wielu z nich decyduje się na zakup używanych przedmiotów. W przypadku wózków, nosidełek czy łóżeczek metoda ta zdaje egzamin, jednak nabywanie fotelików samochodowych z drugiej ręki nie jest dobrym pomysłem. Siedziska te były poprzednio użytkowane przez inne dzieci, zatem zdążyły się już wyeksploatować, przez co mogą gorzej spełniać swoją funkcję. Szczególnie dotyczy to fotelików dla niemowląt, które często służą również jako nosidełko oraz bujak, w związku z czym mogą być poobijane, a ich konstrukcja nie tak stabilna jak po odebraniu go ze sklepu. Ponadto materiały, z których wykonany jest produkt po kilku latach starzeją się i są bardziej narażone na uszkodzenia.

Sposób montażu

Podczas wyboru fotelika należy zwrócić uwagę na sposób jego montażu. O wiele bezpieczniejsze są siedziska montowane tyłem do kierunku jazdy, gdyż w przypadku gwałtownego hamowania dziecko nie wychyla się do przodu, lecz opiera się o oparcie fotelika. Produkty mocowane w ten sposób są produkowane dla dzieci do 18 kilogramów, zatem nawet czterolatek może być przewożony w wyjątkowo stabilny sposób. Dla starszych dzieci przeznaczone są już siedziska montowane przodem do kierunku jazdy, jednak należy zwrócić uwagę, aby był to fotelik kompletny – na rynku dostępne są bowiem modele pozbawione oparć, które nie stabilizują pozycji malucha.

Czy fotelik z certyfikatem jest bezpieczny?

Niestety nie jest to regułą na naszym rynku. Europejskie standardy regulujące dane techniczne, jakie powinien spełniać fotelik są wyjątkowo łagodne, zatem nawet najtańszy model wykonany z materiałów o niskiej jakości może zdobyć certyfikat dopuszczający produkt do sprzedaży. W takim przypadku możemy polegać na crash testach, które są wykonywane na tego typu przedmiotach. Kryteria przyjęte przykładowo przez organizację ADAC są bardziej surowe niż przy certyfikatach, a dodatkowo sprawdzają faktyczne możliwości fotelika.

Artykuł został przygotowany przy współpracy ze sklepem RTV EURO AGD.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj