Koła są jednym z podstawowych elementów, od których zależy bezpieczeństwo i komfort jazdy. Nie warto zatem oszczędzać na oponach i felgach do auta i z uwagą przyglądać się zakupionemu wyposażeniu. Jakość felg i opon musi być potwierdzona certyfikatami, które gwarantują nam dobry zakup.

Niestety, na rynku pojawia się coraz więcej podróbek alufelg, które kuszą swoją wyjątkowo niską ceną, choć w zamian oferują adekwatną do niej jakość. Jak ustrzec się przed taka pomyłką? Na co koniecznie trzeba zwracać uwagę podczas zakupu?

Felgi aluminiowe – lekkie stopy metali dla poprawienia komfortu jazdy

alu-felgiW pierwszej kolejności musimy wiedzieć czym są felgi aluminiowe i jak wygląda ich produkcja. Do ich wytwarzania wykorzystuje się stop aluminium i magnezu, manganu, krzemu i miedzi. Rozgrzany materiał w postaci solidnych krążków wykłada się na prasę, gdzie krążki zostają spłaszczone. Po sprasowaniu stop zostaje podgrzany do około 430 stopni Celsjusza. Następnie nadaje mu się wstępny kształt za pomocą stempla i ponownie podgrzewa. Drugie stemplowanie i obróbka mechaniczna nadają feldze aluminiowej ostateczny kształt, choć to początek, ponieważ felgę czeka jeszcze ulepszanie, które nada jej sprężystości i wytrzymałości. W tym celu felgę podgrzewa się długo do 500 stopni Celsjusza, a następnie szybko schładza. Dalszy proces to ponowne podgrzewanie (tym razem do 1600 stopni) i powolne ochładzanie pieca. Jak widać, otrzymanie dobrej, sprężystej i odpornej alufelgi jest procesem czasochłonnym i dość skomplikowanym, dlatego niektórzy producenci lubią „iść na skróty” i oszczędzać na kosztach produkcji. Dobre felgi aluminiowe są poddawane szczegółowej kontroli. W tym celu felgę rozcina się i dokładnie bada w warunkach laboratoryjnych, gdzie wyklucza się wady i zniekształcenia. Po kontroli następuje frezowanie i kształtowanie wzoru.

Imitacja a oryginał – jak je odróżnić?

felgi-aluminioweJak rozróżnić imitacje od oryginalnych felg? Najważniejsza cecha to duża wytrzymałość, sprężystość i plastyczność, której nie posiadają produkty niskiej jakości. Po odkształceniu wracają do wcześniejszego kształtu, znoszą duże naprężenia i nie kruszą się. Imitacje potrafią pękać nawet podczas rozwijania niskich prędkości, co stanowi zagrożenie zarówno dla kierującego pojazdem, jak i innych uczestników ruchu.

Felgi aluminiowe, czyli wykonane z lekkich stopów stanowią eleganckie dopełnienie wizualne samochodu. Dobrze odprowadzają ciepło, a dzięki niższej wadze nie obciążają auta. Dzięki dobremu chłodzeniu poprawiają działanie układu hamulcowego, a co za tym idzie- zwiększają bezpieczeństwo użytkowania, co jest szczególnie istotne w autach sportowych. Wybierając felgi należy zwrócić uwagę na rozmiar, średnicę otworu centralnego, rozstaw śrub i ET (osadzenie felgi). Felgi zawsze należy dobierać do typu samochodu, a nie konkretnej marki, ze względu na różnice w budowie montowanych układów hamulcowych. Alufelgi produkowane są w dwóch wersjach- uniwersalnym i dedykowanym poszczególnym samochodom. W przypadku tych pierwszych potrzebny jest także dodatkowy pierścień, śruby, lub nakrętki. W przypadku felg dedykowanych wystarczą śruby i nakrętki, które znajdują się w wyposażeniu auta. Zanim jednak zamontujemy felgi, warto posmarować pierścień centrujący smarem, a przód piasty i samą felgę dokładnie oczyścić. Brud i pył, który osadza się na powłoce lakierniczej jest ciężki do usunięcia, ponieważ przyczepia się „na gorąco” (pod wpływem ciepła pochodzącego z hamulców). Takie zanieczyszczenia trzeba usuwać chemicznie. Jeżeli nie czujemy się pewnie przy pracach samochodowych, warto zwrócić się o pomoc do mechanika, który poprawnie zamontuje nasze felgi.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę felgeo.pl/ specjalizującej się w sprzedaży kompletnych kół i felg aluminiowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj