Z dniem 1 stycznia 2014 roku motocykliści w Krakowie mogą bez żadnych ograniczeń korzystać z miejskich buspasów. Taki prezent sprawiły motocyklistom władze miasta Kraków, które podkreślają, że rozwiązanie to ma na celu podniesienie wygody i bezpieczeństwa jazdy motocyklami po ulicach Krakowa.

Przypomnijmy, jazda buspasem zarezerwowana jest tylko dla aut, które przewożą większa ilość pasażerów. Zwykłe auta osobowe oraz vany nie kwalifikują się do jazdy tymi pasami. Niestety, często na drogach widzimy, jak kierowcy stojący w korku chcą ominąć długie kolejki i gnają na oślep po buspasie, który de facto powinien być wolny dla autobusów i busów. Od teraz kierowcy w Krakowie mogą spodziewać się na tym pasie także motocyklistów.

Prezydent miasta Jacek Majchrowski od dawna proponował udostępnienie buspasów dla motocyklistów. Ostateczna decyzja zapadła jeszcze w 2013 roku. Powodem udostępniania buspasów dla motocyklistów są statystyki. W Krakowie pojawia się coraz więcej motocyklistów, którzy narzekają na kierowców samochodów osobowych. Brak miejsca, niepotrzebne generowanie sytuacji stresujących lub wypadkowych – to mówi samo za siebie. Miejmy nadzieję, że śladami Krakowa podąża także inne większe miasta, które na razie bronią się przed udostępnieniem buspasów dla motocyklistów.

Prekursorem tego rozwiązania jest Londyn. Kraków to pierwsze polskie miasto, które zdecydowało się na to posunięcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj