Oświetlenie w autobusach wpływa na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Oprócz standardowego wyposażenia montowanego fabrycznie autobus może też mieć dodatkowe lampy – obrysowe, ostrzegawcze, do jazdy dziennej czy w formie oświetlenia tablicy. Oto przegląd najczęściej stosowanego oświetlenia w autobusach!
Spis treści
1. Lampy pozycyjne i obrysowe w autobusach
Ze względu na swoje spore rozmiary (autobus przegubowy może mieć maksymalnie 18,75m długości!) ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa i widoczności mają światła pozycyjne i obrysowe. Jak w przypadku innych pojazdów w ruchu drogowym światła pozycyjne są produkowane w dwóch formatach – przednie o barwie białej i tylne czerwone. W ten sposób kierowca innego pojazdu jest w stanie odróżnić przód i tył autobusu nawet w bardzo trudnych warunkach drogowych.
Światła obrysowe również spełniają swoje zadanie w kontekście bezpieczeństwa. Tego typu lampy zastosowane dla autobusów informują pozostałych uczestników ruchu o długości pojazdu. Montuje się w trzech wariantach kolorystycznych – przednie białe, boczne pomarańczowe i tylne czerwone. Przy manewrach drogowych takich jak wyprzedzanie, wymijanie, omijanie czy włączanie się do ruchu oświetlenie obrysowe spełnia istotną rolę dla oceny dystansu i gabarytów.
2. Lampy ostrzegawcze pomarańczowe
Ogromne znaczenie w kontekście bezpieczeństwa mają również światła ostrzegawcze pomarańczowe. Występują one w wariancie migającym, emitując strumień światła dokoła pojazdu. Najczęściej montuje się takie światła na dachu autobusu lub w jego pobliżu, tak by inni uczestnicy ruchu drogowego mogli bez trudu je dostrzec. Światło pomarańczowe ostrzegawcze w autobusach stosuje się tylko w określonych sytuacjach. Najczęściej jest to postój na przystanku, nagłe awaryjne zatrzymanie na poboczu lub wykonywanie innego nieprzewidzianego manewru.
3. Lampy oświetlenia tablicy
W wielu wariantach autobusów stosuje się pełne systemy informacyjne wyświetlane na ekranach LCD. Jednak nadal można spotkać pojazdy wyposażone w tradycyjne tablice informacyjne, które należy dodatkowo oświetlać po zmroku czy w trudniejszych warunkach. Lampy do oświetlania tablic sprawdzają się do identyfikowania autobusów, zwiększania bezpieczeństwa pasażerów i osób oczekujących na przystankach.
Nie można zapomnieć również o oświetleniu tablic rejestracyjnych. To wymagany przez prawo wariant oświetlenia, za którego brak grozi mandat dla kierującego. Niekiedy konstrukcja klapy pojazdy i samej lampy powodują, że zbierająca się wilgoć uszkadza oświetlenie. Dlatego warto regularnie sprawdzać oświetlenie rejestracyjne przed każdą trasą dla zachowania pełnego bezpieczeństwa.
Pozostałe warianty lamp w autobusach
Oprócz wymienionych wyżej rodzajów lamp oświetleniowych w autobusach, można wyróżnić jeszcze kilka innych. Są to światła:
- wewnętrzne;
- zespolone;
- kierunkowskazu;
- cofania;
- przeciwmgielne;
- ozdobne;
- robocze.
Wymiana obowiązkowego oświetlenia w autobusach musi zostać zrealizowana przy pomocy lamp homologowanych dopasowanych do modelu pojazdu. Koniecznie też należy sięgnąć po wysokiej jakości produkty oferowane przez renomowanego producenta lamp oświetleniowych.