Wprowadzenie do różnych rodzajów lamp do autobusów: które są najczęściej stosowane?

0
78

Oświetlenie w autobusach wpływa na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Oprócz standardowego wyposażenia montowanego fabrycznie autobus może też mieć dodatkowe lampy – obrysowe, ostrzegawcze, do jazdy dziennej czy w formie oświetlenia tablicy. Oto przegląd najczęściej stosowanego oświetlenia w autobusach!

1. Lampy pozycyjne i obrysowe w autobusach

Ze względu na swoje spore rozmiary (autobus przegubowy może mieć maksymalnie 18,75m długości!) ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa i widoczności mają światła pozycyjne i obrysowe. Jak w przypadku innych pojazdów w ruchu drogowym światła pozycyjne są produkowane w dwóch formatach – przednie o barwie białej i tylne czerwone. W ten sposób kierowca innego pojazdu jest w stanie odróżnić przód i tył autobusu nawet w bardzo trudnych warunkach drogowych.

Światła obrysowe również spełniają swoje zadanie w kontekście bezpieczeństwa. Tego typu lampy zastosowane dla autobusów informują pozostałych uczestników ruchu o długości pojazdu. Montuje się w trzech wariantach kolorystycznych – przednie białe, boczne pomarańczowe i tylne czerwone. Przy manewrach drogowych takich jak wyprzedzanie, wymijanie, omijanie czy włączanie się do ruchu oświetlenie obrysowe spełnia istotną rolę dla oceny dystansu i gabarytów.

2. Lampy ostrzegawcze pomarańczowe

Ogromne znaczenie w kontekście bezpieczeństwa mają również światła ostrzegawcze pomarańczowe. Występują one w wariancie migającym, emitując strumień światła dokoła pojazdu. Najczęściej montuje się takie światła na dachu autobusu lub w jego pobliżu, tak by inni uczestnicy ruchu drogowego mogli bez trudu je dostrzec. Światło pomarańczowe ostrzegawcze w autobusach stosuje się tylko w określonych sytuacjach. Najczęściej jest to postój na przystanku, nagłe awaryjne zatrzymanie na poboczu lub wykonywanie innego nieprzewidzianego manewru.

3. Lampy oświetlenia tablicy

W wielu wariantach autobusów stosuje się pełne systemy informacyjne wyświetlane na ekranach LCD. Jednak nadal można spotkać pojazdy wyposażone w tradycyjne tablice informacyjne, które należy dodatkowo oświetlać po zmroku czy w trudniejszych warunkach. Lampy do oświetlania tablic sprawdzają się do identyfikowania autobusów, zwiększania bezpieczeństwa pasażerów i osób oczekujących na przystankach.

Nie można zapomnieć również o oświetleniu tablic rejestracyjnych. To wymagany przez prawo wariant oświetlenia, za którego brak grozi mandat dla kierującego. Niekiedy konstrukcja klapy pojazdy i samej lampy powodują, że zbierająca się wilgoć uszkadza oświetlenie. Dlatego warto regularnie sprawdzać oświetlenie rejestracyjne przed każdą trasą dla zachowania pełnego bezpieczeństwa.

Pozostałe warianty lamp w autobusach

Oprócz wymienionych wyżej rodzajów lamp oświetleniowych w autobusach, można wyróżnić jeszcze kilka innych. Są to światła:

  • wewnętrzne;
  • zespolone;
  • kierunkowskazu;
  • cofania;
  • przeciwmgielne;
  • ozdobne;
  • robocze.

Wymiana obowiązkowego oświetlenia w autobusach musi zostać zrealizowana przy pomocy lamp homologowanych dopasowanych do modelu pojazdu. Koniecznie też należy sięgnąć po wysokiej jakości produkty oferowane przez renomowanego producenta lamp oświetleniowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj