Wyciągarka – jak działa i jak bezpiecznie z niej korzystać?

0
55

Wyciągarka samochodowa to dość popularne urządzenie głównie wśród miłośników off-roadu. Urządzenie stosuje się w ekstremalnych warunkach, jest w stanie wyciągnąć samochód z niejednej opresji. Wyciągarki samochodowe to popularne wyposażenie służb ratowniczych, jednak i dobrej jakości warsztaty czy służba drogowa również mogą mieć je na wyposażeniu. Decydując się na zakup wyciągarki, trzeba mieć na uwadze to, jak działa urządzenie oraz jak bezpiecznie z niego korzystać, aby przyniosła więcej pożytku, aniżeli szkody.

Wyciągarki samochodowe — rozmaite rodzaje urządzenia

Wykorzystanie wyciągarki samochodowej jest dość powszechne. Pomaga w błocie, w śniegu, w załadunku innych pojazdów na przyczepę. Konstrukcja profesjonalnej wyciągarki jest dość prosta. Urządzenie to jest niewielkie, zajmuje mało miejsca, a więc zmieści się do każdego samochodu.

Wśród najpopularniejszych dostępnych wyciągarek znajdziemy:

  • wyciągarkę ręczną — napędzane siłą mięśni człowieka, idealne dla mniejszych pojazdów, quadów czy łodzi, bez silnika, z prostą konstrukcją;
  • wyciągarkę elektryczną — jest najbardziej uniwersalnym narzędziem i jednocześnie najpopularniejszym, posiada swój własny silnik zasilany akumulatorem, charakteryzuje się niską ceną oraz bezproblemowym użytkowaniem;
  • wyciągarkę hydrauliczną — bardzo często wykorzystywana do ciągników rolniczych lub ciężarówek, za zasilanie odpowiada pompa hydrauliczna, która połączona jest z pompą wspomagania hydraulicznego, do zalet tego urządzenia należy trwałość oraz niezniszczalność.

Wyciągarka — jak z niej w pełni bezpiecznie korzystać?

W zależności od konstrukcji każda wyciągarka może nieco inaczej pracować. Zanim jednak zaczniesz użytkować konkretną wyciągarkę, warto sprawdzić, czy jest ona gotowa do zastosowania. Chodzi o to, czy nie ma żadnych usterek, czy jest odpowiednio podpięta i czy żadna z części wyciągarki nie została wcześniej uszkodzona. Wyciągarki wyposażone są w liny lub taśmy, bez których wyciągarki działać nie będą. Jeśli przed użyciem zauważyłeś jakiekolwiek przetarcia czy pęknięcia, warto je zniwelować lub całkowicie wymienić linę bądź taśmę na nową. Drugim elementem, który warto sprawdzić, jest hamulec. To on pozwala na szybkie zatrzymanie pracującego urządzenia oraz gwarantuje bezpieczeństwo. Jeśli nie działa sprawnie, powinien zostać wymieniony, aby wyciągarka była bezpieczna, działała bez zarzutu i pozwala na szybkie i sprawne wyciąganie samochodów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj