Vin check: Dlaczego warto poznać historię swojego używanego samochodu?

0
264

Każdy samochód używany ma swoją historię. Niekiedy wynikać mogą z niej poważne problemy, które uczynią eksploatację uciążliwą i tak kosztowną, że nieopłacalną. Na szczęście, historię auta można łatwo poznać dzięki dekoderom VIN. Zdecydowanie warto to zrobić jeszcze przed zakupem.

Numer VIN – co to jest i czemu służy?

VIN to Numer Identyfikacyjny Pojazdu. Nadawany jest indywidualnie każdemu pojazdowi przez producenta. Znajduje się w kilku określonych miejscach nadwozia oraz w dokumentacji, w tym w dowodzie rejestracyjnym. Dzięki niemu można zidentyfikować konkretny egzemplarz, a także pozyskać raport jego historii (VIN check), czyli po prostu zweryfikować informacje z ogłoszenia sprzedaży. Służą temu dekodery VIN. Najlepiej skorzystać z nich przed zakupem auta, jeśli chcemy uniknąć dodatkowych nieprzewidzianych wydatków, stresu, a nawet kłopotów natury prawnej.

Jak można poznać historię samochodu używanego?

Jeśli dysponujemy numerem VIN, poznanie historii samochodu używanego jest bardzo proste. W internecie działają liczne dekodery VIN, zawierające bazy danych na temat pojazdów z Polski oraz zagranicy. Wystarczy wejść na stronę i wpisać numer VIN w okienko wyszukiwarki. A potem zapoznać się z raportem historii samochodu. Zawiera on takie dane, jak na przykład: marka i model, rok produkcji i pierwszej rejestracji, przebieg, akcje serwisowe, naprawy blacharsko-lakiernicze (przeszłość wypadkowa), wcześniejsze aukcje sprzedażowe, fabryczne wyposażenie i inne. Im dokładniejsze informacje, tym dekoder wyższej jakości.

Sprawdzenie historii pojazdu jest w zasadzie konieczne przed jego zakupem. Na rynku wtórnym łatwo natknąć się na auto skrajnie wyeksploatowane, popowodziowe, źle serwisowane, powypadkowe, z zafałszowanym przebiegiem, a nawet kradzione. Korzystając z dekodera VIN, unikniemy wydania pieniędzy na zajeżdżonego grata czy samochód, który napyta nam poważnych kłopotów natury prawnej.

Co oprócz historii?

Naturalnie, nim podpiszemy umowę kupna-sprzedaży, powinniśmy odwiedzić stację diagnostyczną oraz serwis, aby dokładnie sprawdzić stan techniczny egzemplarza. Najlepiej wybrać się do ASO bądź warsztatu specjalizującego się w naprawie samochodów określonej marki. Tam wykonany zostanie fachowy przegląd, a nasza wiedza wzbogaci się o cenne informacje o danym modelu i jego eksploatacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj