Ubezpieczenie motocykla 500 – ile trzeba zapłacić?

0
237

Jeśli planujesz zakup motocykla z silnikiem o pojemności 500 cm3 musisz pamiętać, że do kosztu zakupu należy doliczyć jeszcze ubezpieczenie. Jeżeli do tej pory nie miałeś styczności z tymi jednośladami, być może zastanawiasz się, ile będzie kosztować jego ubezpieczenie? W takim przypadku zachęcamy do lektury poniższego artykułu – przedstawiamy w nim najważniejsze informacje dotyczące takich polis!

Czy każdy motocykl 500 musi być ubezpieczony?

Ubezpieczeń komunikacyjnych jest kilka i większość z nich jest nieobowiązkowa za wyjątkiem jednego – OC. To kluczowy element ubezpieczenia komunikacyjnego, który musi wykupić każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego. Za taki uważa się również jednoślad, w tym motocykl 500. Ubezpieczenie to zapewnia ochronę ofiarom wypadków czy kolizji spowodowanych przez właściciela motocykla. Obejmuje zarówno szkody na osobach (np. odszkodowania za leczenie), jak i na mieniu.

W przypadku jednośladów ważne podkreślenia jest to, że OC, będąc częścią ubezpieczenia komunikacyjnego, trzeba posiadać nawet wtedy, gdy z pojazdu się nie korzysta. Motocykle z natury zazwyczaj eksploatowane są w okresie od wiosny do jesieni, a zimą garażowane. Jednak nawet wtedy należy mieć aktualną polisę.

Czy za brak OC motocykla 500 można dostać karę?

Jak najbardziej są przewidziane kary za brak OC również dla właścicieli motocykli. Co więcej, od kilku lat mamy coraz mocniejszy nacisk na egzekwowanie tego obowiązku. Pieczę nad tym sprawuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który analizuje dane z systemu ubezpieczeniowego, wyłapując osoby, które mają nieaktualną polisę. To właśnie on wypłaca odszkodowania ofiarom kolizji i wypadków, jeśli sprawca takich zdarzeń nie miał ubezpieczenia OC. W takim przypadku po wypłacie pieniędzy zwraca się on do takiej osoby celem ich odzyskania.

Kary za brak OC są wysokie i zależą zarówno od aktualnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, jak i okresu nieposiadania ubezpieczenia. Od lipca 2023 roku w przypadku motocykli są to kwoty 240, 600 oraz 1200 zł. Najniższa dotyczy braku OC do 3 dni, kolejna dla okresu od 4 do 14 dni, a powyżej tego ostatnia.

Jakie ubezpieczenia można dokupić do OC motocykla?

OC na motocykl jest obowiązkowe, ale każdy może rozszerzyć ochronę, jaką zapewnia ta polisa. Można bowiem dokupić inne ubezpieczenia komunikacyjne i oferta w przypadku motocykli jest identyczna, jak dla właścicieli samochodów. Oznacza to, że do OC możesz dobrać jeszcze:

  • Auto Casco (AC) – obejmuje wszystkie szkody nieuwzględnione w OC, a więc m.in. kradzież pojazdu, pożar, zalanie czy uszkodzenie podczas manewrowania na parkingu,
  • Assistance – to pakiet bardzo przydatny szczególnie osobom dużo podróżującym w trasie, gdyż zapewnia wsparcie serwisowe w razie awarii motocykla,
  • NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, gdzie odszkodowanie jest wypłacane w razie śmierci ubezpieczonego lub wypadku, którego skutkiem jest trwały uszczerbek na zdrowiu.

Ubezpieczenie motocykla 500 – z jakim wydatkiem się wiąże?

Jednoznaczne określenie ceny ubezpieczenia motocykla 500 jest niemożliwe, gdyż każda oferta jest inna. W przypadku obowiązkowego OC składki zaczynają się nawet już od 150 zł rocznie, ale zdarzają się propozycje, gdzie kwota ta wynosi ponad 600 zł! Z tego powodu zawsze powinieneś przeanalizować jak najwięcej ofert polis ubezpieczeniowych. W tym celu najlepiej skorzystać ze wsparcia specjalistów na stronie Ubezpieczamy24, którzy zrobią to za Ciebie, przygotują zestawienie i pomogą w dokonaniu wyboru oraz załatwieniu formalności.

Dokładnie tak samo wygląda sprawa w przypadku nieobowiązkowych ubezpieczeń motocykla 500, czyli AC, Assistance oraz NNW. Ceny uzależnione są tutaj zarówno od konkretnej oferty, jak i zakresu ochrony, który w tym przypadku możesz dopasować do potrzeb.

Jeśli natomiast interesuje Cię ubezpieczenie skutera elektrycznego, przydatnym może okazać się artykuł: https://hej.rzeszow.pl/pl/651_artykuly-sponsorowane/12639_ile-kosztuje-oc-na-skuter-elektryczny.html 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj