Siedzenie do ciągnika – na co zwrócić uwagę przy wymianie?

0
222

Każdy rolnik podczas swojej codziennej pracy narażony jest na występowanie licznych niekorzystnych zjawisk, które negatywnie wpływają na zdrowie. Pomimo tego, że na wiele czynników zewnętrznych nie mamy wpływu, są też elementy, o które możemy zadbać. Jednym z nich jest siedzenie do ciągnika. Odpowiednio dobrany fotel pozwala zachować prawidłową pozycję ciała podczas pracy oraz zapewnia ergonomię, jednocześnie pozwalając na uniknięcie problemów ze zdrowiem. Na co zwrócić uwagę przy wymianie fotela?

Idealne siedzenie do ciągnika, czyli jakie?

Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli siedzeń do ciągników. Oznacza to, że wybór odpowiedniego modeli wcale nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Decydując się na konkretny produkt, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, aby był on dobrze dopasowany do indywidualnych wymagań użytkownika.

Siedzenie do ciągnika powinno być przede wszystkim odpowiednio wyprofilowane. Jego ustawienie musi doskonale odzwierciedlać pozycję ciała kierowcy. Ważne jest też, aby nie napierało ono zbyt mocno na plecy. Co więcej, dobry model powinien posiadać podłokietniki oraz zagłówek, które odpowiadają za stabilizację pozycji ciała. Nie bez znaczenia pozostaje tu również wysokość siedzenia. Niższe osoby powinna wybierać siedzenia krótsze, wyższe zaś dłuższe.

Ważna będzie tu także regulacja. Siedzisko powinno dawać takie możliwości jak ustawianie tył i przód czy kąt nachylenia oparcia w stosunku do siedzenia.

Amortyzacja mechaniczna czy pneumatyczna?

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje siedzeń do ciągnika:

  • Siedzenie z amortyzacją pneumatyczną. Drgania są praktycznie nieodczuwalne dla pleców. Siedzenie pochłania bowiem nawet najmniejsze wstrząsy, dzięki czemu amortyzuje nasz kręgosłup.
  • Siedzenie z amortyzacją mechaniczną. Tego typu siedzenia są tańsze od pneumatycznych. Charakteryzuje je długa trwałość, jednak nie zapewniają one tak dobrej amortyzacji.

Siedzenie do ciągnika – dlaczego jego wybór jest tak ważny?

Właściwy wybór siedzenia do traktora to przede wszystkim podwyższony komfort pracy. Odpowiedni fotel zagwarantuje nam brak pogorszenia kondycji kręgosłupa, co nierzadko zdarza się w pracy siedzącej. Wielogodzinne przebywanie w niewygodnej pozycji ma bowiem niezwykle szkodliwy wpływ na stan zdrowia – ból pleców, przewlekłe bóle głowy i wiele innych dolegliwości. Naukowcy sądzą, że pozycja siedząca sama w sobie nie jest zbyt wygodna dla pleców, a tym bardziej, jeżeli jest ona niewłaściwa. Właśnie dlatego wybór siedzenia do ciągnika nie powinien być przypadkowy. Warto wybierać więc produkty sprawdzonych marek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj