Regeneracja DPF – na czym polega?

0
103

Filtr cząstek stałych, znany również jako DPF (ang. diesel particulate filter), to element układu wydechowego samochodów z silnikiem Diesla, który ma za zadanie oczyszczać spaliny z szkodliwych zanieczyszczeń. Dzięki temu, filtr DPF przyczynia się do zmniejszenia emisji tlenków azotu, sadzy i innych substancji rakotwórczych do atmosfery. Jednak filtr DPF nie jest wieczny i z czasem ulega zapchaniu i zużyciu. Wtedy należy go poddać regeneracji lub wymianie. W tym artykule wyjaśnimy, na czym polega regeneracja filtra DPF, jak wygląda ten proces i na czym polega, a także w jakich sytuacjach należy go wykonać.

Co to jest regeneracja filtra DPF?

Regeneracja filtra DPF to proces oczyszczania filtra z nagromadzonych w nim zanieczyszczeń, które nie podlegają automatycznemu usunięciu pod wpływem wysokiej temperatury. Regeneracja filtra DPF pozwala przywrócić jego sprawność i wydłużyć jego żywotność, a także zapobiec uszkodzeniu silnika lub układu wydechowego. Regeneracja filtra DPF jest tańsza i bardziej ekologiczna niż jego wymiana na nowy.

Jak przebiega regeneracja filtra DPF?

Regeneracja filtra DPF może być wykonana na kilka sposobów, w zależności od rodzaju filtra, stopnia jego zapchania i metody czyszczenia. Najczęściej stosowane metody to:

 • Czyszczenie ultradźwiękowe – polega na zanurzeniu filtra w specjalnym płynie i poddaniu go działaniu fal ultradźwiękowych, które rozbijają i usuwają zanieczyszczenia z kanalików filtra. Jest to metoda skuteczna, ale ryzykowna, ponieważ może uszkodzić strukturę filtra wykonaną z węglika krzemowego.
 • Czyszczenie hydrodynamiczne – polega na demontażu wkładu filtra i poddaniu go kąpieli w gorącej wodzie z dodatkiem środka zmiękczającego. Następnie filtr zostaje zamontowany w specjalistycznej maszynie, która wybija z kanalików popiół, używając do tego celu wody pod wysokim ciśnieniem. Jest to metoda bezpieczniejsza i dokładniejsza niż czyszczenie ultradźwiękowe.
 • Czyszczenie termiczne – polega na podgrzaniu filtra do temperatury około 600°C, co powoduje spalenie sadzy i popiołu zgromadzonego w filtrze. Jest to metoda prosta i tania, ale mało skuteczna, ponieważ nie usuwa wszystkich zanieczyszczeń i może uszkodzić katalizator lub sondę lambda.

Kiedy należy wykonać regenerację filtra DPF?

Regenerację filtra DPF należy wykonać wtedy, gdy filtr jest zapchany lub uszkodzony i nie spełnia swojej funkcji oczyszczania spalin. Objawami zapchanego filtra DPF mogą być:

 • Spadek mocy silnika
 • Zwiększone zużycie paliwa
 • Problemy z odpaleniem silnika
 • Zapalenie się kontrolki DPF na desce rozdzielczej
 • Wydzielanie się dużych ilości dymu z rury wydechowej

Zapchanie filtra DPF może być spowodowane przez:

 • Niewłaściwy styl jazdy – częste jazdy na krótkich dystansach lub niskich obrotach nie pozwalają na osiągnięcie odpowiedniej temperatury spalin, która jest potrzebna do automatycznego wypalania zanieczyszczeń z filtra.
 • Niską jakość paliwa – paliwo o niskiej jakości lub zanieczyszczone może zawierać więcej siarki, która utrudnia regenerację filtra.
 • Uszkodzenie silnika lub układu wydechowego – np. nieszczelność wtryskiwaczy, uszkodzenie turbosprężarki, niesprawna sonda lambda lub katalizator mogą wpływać na skład spalin i zwiększać ilość zanieczyszczeń w filtrze.

Regenerację filtra DPF należy wykonać w specjalistycznym serwisie, który dysponuje odpowiednim sprzętem i wiedzą. Nie należy próbować samodzielnie czyścić filtra DPF, ponieważ może to doprowadzić do jego uszkodzenia lub nieprawidłowego działania. Nie należy również usuwać filtra DPF z samochodu, ponieważ jest to nielegalne i grozi wysokimi karami oraz problemami technicznymi i ekologicznymi.

Jak wybrać odpowiedni serwis DPF?

Regeneracja filtra DPF to ważna usługa, która wymaga specjalistycznego sprzętu i wiedzy. Aby wybrać dobry serwis DPF, należy zwrócić uwagę na:

 • Metodę regeneracji – najlepsza jest hydrodynamiczna;
 • Czas realizacji – im krótszy, tym lepiej;
 • Cenę – nie za wysoką, ale też nie za niską;
 • Opinie klientów – im lepsze, tym lepiej;

Jeśli szukasz dobrego serwisu DPF w Krakowie, poszukaj informacji w internecie lub zapytaj znajomych. Sprawdź warunki i szczegóły usługi, zanim zdecydujesz się na regenerację filtra DPF.

Więcej informacji na temat serwisu filtra DPF można znaleźć na stronie https://www.ecoserwisdpf.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj