O czym pamiętać przy zmianie opon? Wyjaśniamy

0
327
Wiele wskazuje na to, że o długo utrzymujących się niskich temperaturach, oblodzeniu i opadach śniegu możemy zapomnieć na kilka miesięcy. To z kolei oznacza, że nadszedł czas na zmianę opon z zimowych na letnie. Co warto wiedzieć na ten temat?
Opony samochodowe to należą do kluczowych elementów auta. Mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo na drodze, a poza tym rzutują na komfort jazdy i zużycie paliwa. To one zapewniają odpowiednią przyczepność, a także umożliwiają wydajne hamowanie i utrzymanie stabilnej jazdy. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o stan opon i wymieniać je regularnie, w zależności od przebiegu pojazdu i warunków eksploatacji. Duże znaczenie ma ponadto dobór odpowiedniego ogumienia. W niniejszym artykule omówimy najważniejsze informacje na temat opon, w tym rodzaje, budowę, parametry oraz zasady doboru i konserwacji.

Opony zimowe i letnie – jak wybrać? Rozmiar opony i inne parametry

Wybierając opony, należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest rozmiar – powinien on mieścić się w zakresie rekomendowanym przed producenta samochodu. Poza tym znaczenie mają także takie aspekty jak rodzaj bieżnika, skład mieszanki gumowej i dodatkowe technologie, takie jak run flat, pozwalająca dotrzeć do warsztatu nawet w przypadku przebicia. 

Opony letnie. Charakterystyka opon letnich i najważniejsze parametry

Opony letnie mają za zadanie przede wszystkim zapewnić odpowiednią przyczepność w letnich warunkach oraz wydajnie odprowadzać wodę deszczową. Bardzo istotna okazuje się też twardość mieszanki gumowej. W przeciwieństwie do opon zimowych, modele letnie wykonywane są z twardszego materiału, dzięki czemu nie ścierają się tak szybko na suchej, rozgrzanej drodze. 

Zimowe opony – czym się cechują? Jakie są oznaczenia opon zimowych?

Jakie opony zimowe wybrać? Ich kluczową cechą jest oczywiście przyczepność. Powinny one wydajnie chronić przed poślizgami, o które nietrudno w warunkach zimowych, przy gołoledzi lub opadach śniegu. Wybierając opony zimowe, uwagę zwróćmy przede wszystkim na rzeźbę bieżnika (najlepiej sprawdzają się warianty z lamelami U- lub V-kształtnymi) oraz oznaczenie przedstawiające śnieżynkę z górskimi szczytami. 

Opony całoroczne – czym różnią się od opon zimowych i letnich?

Opony całoroczne łączą w sobie bieżnik stosowany w oponach zimowych z mieszankami używanymi do produkcji opon letnich. Dobrze sprawdzają się zarówno na mokrej nawierzchni oraz lodzie, jak i latem, a przy tym ścierają się w wolnym tempie niż zimowe. Ich zakup może być dobrym kompromisem między dwoma osobnymi kompletami opon sezonowych – zwłaszcza, jeśli poruszamy się zwykle w niewymagających, miejskich warunkach, 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj