Naprawa przedniej szyby – skuteczność, wykonanie i koszt usługi

0
190

Szyba samochodowa, zwłaszcza przednia, to jeden z najbardziej narażonych na uszkodzenia elementów auta. Mogą one powstawać nie tylko podczas stłuczek – wystarczy uderzenie kamykiem podczas jazdy, zmiany temperatury czy naprężenia karoserii w wyniku przesunięć spowodowanych korozją. Na szczęście, w niektórych przypadkach nie jesteśmy skazani na kosztowną wymianę szyby. Niektóre uszkodzenia skutecznie można naprawiać, ale musi je sprawdzić specjalista.

W jakich przypadkach możliwa jest naprawa szyby?

Jazda z uszkodzoną szybą stwarza poważne zagrożenie bezpieczeństwa. Rysy, pęknięcia i uszczerbki ograniczają widoczność i mogą powiększać się w sposób niekontrolowany podczas jazdy. Poruszanie się autem z uszkodzoną szybą grozi też mandatem.

Po zauważeniu śladów trzeba niezwłocznie przekazać auto do serwisu samochodowego, jak https://autoglass.pl/naprawa-szyby/, gdzie specjalista ustali, czy możliwa jest naprawa szyby, czy może konieczna będzie jej wymiana. Jest kilka przypadków, kiedy szybę skutecznie można naprawić. Jest to możliwe, gdy uszkodzenie jest mniejsze niż umowna powierzchnia monety pięciozłotowej i jest w odległości nie bliższej niż 10 cm od krawędzi szyby. Ponadto uszczerbek nie może znajdować się w polu widzenia kierowcy. Jeżeli jest kilka uszkodzeń, to muszą być oddalone od siebie o co najmniej 10 centymetrów. Jeśli uszkodzenia nie spełniają tych kryteriów, należy szybę wymienić.

Koszt i wykonanie naprawy szyby samochodowej

Naprawa zazwyczaj jest skuteczna i przywraca 95-100% pierwotnej wytrzymałości szyby. Jest też bardzo opłacalna w porównaniu do wymiany. Koszt naprawy wynosi od 50 do 200 zł, natomiast wymiana szyby to wydatek od kilkuset do ponad tysiąca złotych, w zależności od modelu auta. Czas naprawy wynosi od kilkudziesięciu minut do godziny.

Proces składa się z trzech etapów. Najpierw oczyszczane są sprężonym powietrzem ubytki, aby usunąć resztki szkła i zanieczyszczeń. Następnie ubytki wypełniane są specjalną, bezbarwną masą na bazie żywicy. Po utwardzeniu środka całość jest szlifowana i polerowana. Proces wymaga doświadczenia i precyzji, dlatego powinien to robić specjalista w serwisie samochodowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj