Łożysko koła – jak zapobiegać awariom i przedłużać jego żywotność?

0
304

Łożyska to jedne z najwytrzymalszych elementów konstrukcyjnych auta. Wielu kierowców nie ma z nimi problemów przez lata, dlatego zapomina o kontrolowaniu ich zużycia. Nie zauważają, kiedy konieczna staje się wymiana łożyska koła. Lepiej jednak powierzyć to mechanikowi, ponieważ konsekwencje samodzielnej naprawy mogą być opłakane (np. uszkodzona piasta).

Czym dokładnie jest łożysko koła?

Łożysko koła stanowi ruchome połączenie między podwoziem a kołami pojazdu. Współcześnie produkowane pojazdy mogą mieć dwa rodzaje tych elementów. Pierwszy wariant to zespolone łożysko koła z piastą koła. Taki zestaw mocuje się bezpośrednio do zwrotnicy, a na nim montuje się tarczę hamulcową. 

Drugi typ to – ponownie – łożysko z piastą, jednak instalowany na nieruchomej osi koła. Ten zestaw został przykręcony nieruchomo do zwrotnicy, a następnie zabezpieczony na osi przy pomocy nakrętki centralnej. Podobnie montuje się bęben hamulca z łożyskiem koła – wtedy bęben pełni funkcję piasty, odpowiadając bezpośrednio za ruch obrotowy koła. 

Jakie są objawy zużycia łożysk kół?

Najczęstszym objawem wyeksploatowania łożysk są charakterystyczne szumy i buczenie, wydobywające się spod kół podczas jazdy. Innymi zdarzeniami, na jakie powinieneś zwrócić uwagę, luzy i wibracje układu kierowniczego. 

Jeśli zauważysz jakiekolwiek z wymienionych objawów, nie zwlekaj z wymianą łożysk kół – uszkodzenie tych elementów może skutkować zablokowaniem się koła. 

Jakie są przyczyny zużycia łożysk kół?

Żywotność łożysk skraca kilka czynników, m.in. agresywna jazda po złej jakości nawierzchni, wysoka temperatura, korozja, nieprawidłowy tuning lub zły montaż. 

Jeśli poruszasz się nagminnie po drogach pełnych wybojów i kolein, na łożyska działają ogromne siły i przeciążenia (większe niż zazwyczaj). Najgorsze są: kontrolowane poślizgi, częste poruszanie się po nierównych terenach oraz sportowa jazda z dużymi obciążeniami bocznymi. Niewłaściwa eksploatacja auta również ma wpływ na zanikającą trwałość łożysk. Niekorzystnie działa na nie także nadmierne nagrzewanie się tarcz hamulcowych. 

Choć łożyska zostały zaprojektowane tak, by ich temperatura podczas pracy nie przekraczała – w żadnym wypadku – 70 stopni Celsjusza, siły tarcia (co wiąże się ze wzrostem temperatury w układzie) mogą się zwiększyć, na skutek zbyt ciasno zmontowanych lub niedostatecznie nasmarowanych elementach zawieszenia. 

Niewłaściwy montaż – w czasie naprawy lub podczas tuningu – może spowodować powstanie wgnieceń na bieżni, skrzywienie piasty lub wyłamanie fragmentu łożyska. Należy mieć to na uwadze. Ponadto, jeśli łożysko zostanie niepoprawnie zainstalowane, wcześniej czy później pojawi się na nim rdza. Jak temu zapobiec? Wiele zależy od działań kierowcy lub mechanika podczas wymiany łożysk koła – nie wolno dotykać metalowych części gołą ręką, trzeba używać czystych rękawic oraz użyć łożyska – fabrycznie nowego, przechowywanego w suchym miejscu i odpakowanym bezpośrednio przed założeniem. 

Wymiana łożyska koła – na czym polega?

Wymiana łożyska koła bywa pracochłonna. Wynika to z faktu, że podczas naprawy mechanik musi zwrócić uwagę też na inne, powiązane, elementy, np. zwrotnice, pierścienie podtrzymujące, tarcze hamulcowe. Przeczytaj także: Łożysko koła – rodzaje, budowa, objawy uszkodzenia, koszty napraw.

Czas i koszt naprawy, a także stopień skomplikowania operacji zależy od rodzaju łożyska. Wymiana odbywa się zawsze parami na jednej osi. W związku z tym, że dotarcie do łożyska zajmuje nieco czasu (zdjęcie koła i rozebranie części przedniego zawieszenia), fachowiec może sprawdzić, w jakim stanie są końcówki drążków kierowniczych, czujnik prędkości obrotowej ABS i inne elementy układu hamulcowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj