Jazda uszkodzonym samochodem – co grozi za to kierowcy?

0
702

Czy warto ryzykować jazdę uszkodzonym autem, szczególnie gdy pilnie potrzebujemy dotrzeć do celu? Niestety, taka decyzja może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze oraz zwiększyć ryzyko poważnego wypadku. W tym artykule omówimy, jakie zagrożenia wiążą się z jazdą uszkodzonym autem oraz jakie są konsekwencje ignorowania problemów z pojazdem.

Jakie uszkodzenia wykluczają samochód z ruchu drogowego?

Niestety, wiele osób zaniedbuje konserwację swojego pojazdu, nie zdając sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń na drodze. Nie tylko narażają w ten sposób siebie i swoich pasażerów na niebezpieczeństwo, ale również innych uczestników ruchu drogowego. 

Istnieją jednak uszkodzenia, które w szczególny sposób uniemożliwiają bezpieczne poruszanie się pojazdem i wykluczają go z ruchu drogowego:

  • Niesprawny układ hamulcowy lub kierowniczy – to jedne z najpoważniejszych uszkodzeń pojazdu. Awaria układu hamulcowego może spowodować, że samochód nie zatrzyma się na czas, co w efekcie może doprowadzić do poważnego wypadku. Podobnie jest w przypadku zepsutego układu kierowniczego, który utrudnia lub wręcz uniemożliwia kierowanie pojazdem. Auto w tak złym stanie technicznym kategorycznie nie powinno poruszać się po drogach.
  • Brakujące elementy oświetlenia – jazda z uszkodzonymi reflektorami to zdecydowanie zły pomysł. Światła w pojeździe są niezbędne nie tylko w ciemnościach, ale także w ciągu dnia, kiedy sygnalizują wykonywanie manewrów i zwiększają widoczność pojazdu dla innych użytkowników drogi.
  • Pęknięte lub wybite szyby – jazda z wybitą lub pękniętą szybą to nie tylko kwestia przepisów ruchu drogowego, ale przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa. Takie uszkodzenia wpływają na ograniczone pole widzenia kierowcy, co może doprowadzić do wypadku. Nawet lekko uszkodzona szyba może ulec rozerwaniu pod wpływem uderzenia poduszki, a to z kolei może doprowadzić do poważnych obrażeń ciała.
  • Uszkodzone lusterka boczne –  zepsute lusterko uniemożliwia kierowcy sprawdzenie sytuacji z boku pojazdu, co zwiększa ryzyko kolizji z innym samochodem, rowerzystą czy pieszym.
  • Uszkodzenia w układzie wydechowym i silniku – niezdiagnozowane problemy z układem wydechowym mogą prowadzić do zwiększenia emisji szkodliwych gazów, takich jak CO2, tlenki azotu i cząstki stałe, co zagraża nie tylko środowisku, ale także zdrowiu kierowcy i pasażerów. Z kolei uszkodzenia silnika, takie jak nieszczelność uszczelki pod głowicą czy zatarcie tłoka, mogą skutkować gwałtownym spadkiem mocy pojazdu, awarią lub nawet pożarem.
  • Ostre krawędzie wystające z pojazdu – do innych uszkodzeń samochodu, które należą do szczególnie niebezpiecznych są wystające ostre krawędzie z pojazdu np. wskutek połamania karoserii. W takiej sytuacji nie tylko kierowca, ale także inni uczestnicy ruchu drogowego są narażeni na poważne obrażenia.

Co zrobić z autem powypadkowym?

W przypadku delikatnego uszkodzenia karoserii samochodu np. wgniecenia lub zarysowania, można zwykle dojechać nim do domu lub warsztatu. W sytuacji, gdy pojazd jest znacznie uszkodzony, np. ma wybitą szybę, uszkodzone reflektory lub wydobywa się z niego dym, należy wezwać lawetę.

Samochód powypadkowy, którego naprawa jest nieopłacalna lub niemożliwa, powinien zostać skierowany do stacji demontażu pojazdów. Tam pracownicy poinformują o procesie złomowania auta i podpowiedzą jak wyrejestrować samochód w odpowiednim urzędzie. Po dokonaniu formalności i opłaceniu ewentualnych zaległości, samochód zostanie wykreślony z ewidencji pojazdów.

Konsekwencje prawne za jeżdżenie uszkodzonym samochodem

Prawo o ruchu drogowym mówi nam, że jazda uszkodzonym pojazdem może być surowo karana przez policję. Zgodnie z przepisami za poruszanie się pojazdem z uszkodzoną szybą grozi mandat w wysokości 500 zł. W przypadku niesprawnych reflektorów, mandat wyniesie 300 zł. Za przemieszczanie się pojazdem, w którym pola widzenia jest niewystarczające, kierowca również musi liczyć się z karą w wysokości 200 zł. W niektórych przypadkach policja może nawet zatrzymać dowód rejestracyjny właściciela pojazdu. Ponadto, samochód może zostać przetransportowany na parking policyjny, co wiąże się z dodatkowymi kosztami dla kierowcy.

Podsumowując, nie warto ryzykować jazdy samochodem z usterkami i uszkodzeniami. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do stanu technicznego pojazdu, należy skorzystać z usług specjalisty. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze jest w dużej mierze w naszych rękach, a jazda niesprawnym autem zwiększa ryzyko wypadków i naraża nas na szkody materialne, a w najgorszych przypadkach na utratę zdrowia lub życia.

 

Na płatne zlecenie Stacja demontażu pojazdów „Darwód” s.c. Roman Szkoła & Robert Plewka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj