Szacuje się, że większość Polaków miała przynajmniej raz w życiu kontakt z wynajmowanym samochodem. Są to usługi niezwykle popularne i stale rozwijające się w naszym kraju. Zazwyczaj, wypożyczony samochód traktuje się jako narzędzie do szybkiego poruszania się po mieście, wyjazdów na wakacje, czy nawet odbywania tras służbowych.
Spora część osób obawia się tego, co może ich spotkać wówczas gdy wybiorą się do wypożyczalni. Być może chodzi o ukryte koszty, zbyt wysokie ceny wynajmu bądź też lęk przed karami wynikającymi z potencjalnego rozbicia takiego auta. Poniżej przedstawimy kilka informacji odnośnie wypożyczalni, które powinny uspokoić wszystkich najemców i dać im swobodę w wyborze swojego wymarzonego pojazdu.
Spis treści
Wynajem bez wychodzenia z domu
Komfort klientów jest dla każdej wypożyczalni najważniejszy. Nie jest on nakierowany wyłącznie na samą jazdę, ale również na kwestie doboru pojazdu i pełną obsługę. Stąd też wziął się pomysł wynajmu samochodu przez internet. Nieważne czy to Gdańsk, Warszawa czy Wrocław – niemal wszędzie jesteśmy w stanie wypożyczyć samochód drogą wirtualną i właśnie w tej przestrzeni poznamy również wszystkie niezbędne informacje o wynajmie.
Odwiedzając strony internetowe wypożyczalni, można od razu znaleźć i zarezerwować swój wymarzony pojazd z floty. Firmy dbają o klientów poprzez udostępnianie pełnego cennika, bez żadnych ukrytych kosztów. Nawet jeśli występują różnego rodzaju limity kilometrów, to zawsze w obrębie ceny znajduje się o tym informacja.
Dokonując rezerwacji ustala się adres, pod który dostarczyciel przywiezie nasz pojazd. To właśnie tam dopinane są niezbędne formalności, a samochód zostaje przekazany w ręce klienta.
Co należy posiadać przy sobie podczas odbioru pojazdu?
Oczywiście, wynajem internetowy nie jest żadnym wymogiem i zawsze można wybrać się do punktu odbioru. Niemniej jednak, sposób odbierania pojazdu nie różni się niczym w zależności od miejsca. Klient musi posiadać przy sobie głównie trzy rzeczy: dowód osobisty, czynne prawo jazdy kategorii B oraz kartę płatniczą. Na tej ostatniej muszą znaleźć się środki przeznaczone zarówno na czynsz wynajmu, jak i na kaucję.
Koniecznie trzeba wspomnieć, że wynajem zachodzi wyłącznie pomiędzy kierowcą, a pracownikiem wypożyczalni. Nie jest możliwe ukazanie prawa jazdy kupującego, a płacenie z karty chociażby znajomego.
Na miejscu odbioru spisywana jest także umowa, którą strona najmująca pojazd musi rzecz jasna podpisać. W mieście takim jak Gdańsk wypożyczalnia samochodów nie naliczy nam żadnych ukrytych kosztów, gdyż cała stawka jaką będzie obciążony najemca, znajduje się na umowie.
Ile kosztuje wynajem samochodu?
Wszystko zależy od modelu i klasy samochodu. Wybierając pojazd z małego segmentu, raczej nie nastawiajmy się na zbyt duże wydatki. Prócz kaucji zwrotnej, cena za dobę waha się w granicach 100 – 200 zł. Nie jest to więc zbyt dużo. Nieco inaczej sytuacja wygląda, kiedy chcemy wynająć pojazd klasy premium. Tam ceny mogą niejednokrotnie szybować do góry.