Jak działa gaśnica proszkowa

0
186

Mechanizm działania gaśnicy proszkowej wykorzystuje specjalny proszek, który znajduje się w urządzeniu gaśniczym i w chwili zagrożenia pomaga przezwyciężyć zagrożenie i ugasić pożar. Jak działa gaśnica proszkowa i w jakich sytuacjach się sprawdzi?

Zastosowanie gaśnicy proszkowej

Węglany lub fosforany sodu są podstawowym “składnikiem” proszku gaśniczego, który znajduje się w gaśnicy. Gdy uruchamiamy gaśnicę proszek ten jest “wyrzucany” z dużym ciśnieniem. Jest to możliwe ze względu na to, że w urządzeniu znajduje się gaz – najczęściej azot lub dwutlenek węgla, czyli gazy niepalne.

Urządzenie gaśnicze proszkowe jest cenione głównie ze względu na swoją uniwersalność. Wykorzystywana do gaszenia pożarów ciał stałych (również ciał łatwo topliwych), jakimi są m.in. występujące powszechnie tworzywa sztuczne. Dodatkowo jest to skuteczny sposób na ugaszenie pożaru benzyny, gazów czy urządzeń elektrycznych.

Uniwersalność i wysoka skuteczność gaśnic proszkowych, a do tego łatwość obsługi sprawiają, że są one jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań. Znaleźć je można właściwie wszędzie, w szkołach, przychodniach urzędach, a także galeriach handlowych czy pojazdach, w tym m.in. w komunikacji miejskiej.

Jak działa gaśnica proszkowa?

Aby zrozumieć jak działa gaśnica proszkowa należy bliżej przyglądnąć się jej budowie. Jednym z najważniejszych elementów jest cylinder, który napełniony jest azotem lub dwutlenkiem węgla, a także zawór oraz dźwignia, które pozwalają na uwolnienie proszku gaśniczego w sytuacji zagrożenia.

Specjalna konstrukcja oraz zawartość gaśnicy ma służyć zatrzymaniu reakcji spalania. Po zwolnieniu dźwigni, na zewnątrz pod dużym ciśnieniem wydostaje się proszek, który w efekcie nagrzania odcina płomieniom dostęp tlenu, który niezbędny jest aby podtrzymać pożar. Pieniący się proszek pozwala na skuteczne zduszenie płomieni i opanowanie pożaru, dzięki gazom, które pozwalają na jego uwolnienie z dużym ciśnieniem.

Gaśnice proszkowe dostępne są w wielu wariantach, o pojemności m.in. 2 kg, 4 kg, 6 kg, 12 kg. To, jaki wariant wybierzesz zależy od potrzeb oraz obowiązujących przepisów BHP. Inne rozwiązania powinny znajdować się w budynkach użyteczności publicznej, szkołach, a inne np. w pojazdach osobowych czy komunikacji zbiorowej.

Gaśnice proszkowe pozwalają na ograniczenie transmisji pożaru. Odpowiednio wykorzystane umożliwiają stłumienie ognia, zanim zdąży się on rozprzestrzenić. Wybór odpowiedniej gaśnicy to inwestycja w bezpieczeństwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj