Innowacje w zarządzaniu flotą: jak nowe technologie zmieniają oblicze transportu?

0
110

Transport ma kluczowe znaczenie dla każdego sektora gospodarki. Sprawne przewożenie towarów jest niezbędne dla funkcjonowania wielu firm – aby zwiększyć wydajność tego procesu, spora część z nich korzysta z różnych nowoczesnych technologii. Na które z nich warto zwrócić uwagę?

Nowe technologie, które przyczyniają się do rozwoju transportu

Wśród technologii, które w ostatnim czasie zyskują na znaczeniu w kontekście transportu, nie można pominąć AI, czyli sztucznej inteligencji. To jedno z rozwiązań z potencjałem na znaczne usprawnienie funkcjonowania floty transportowej. Główną korzyścią jest możliwość szybkiego i efektywnego wykonywania analiz na podstawie gromadzonych danych, co z kolei umożliwia wyciągnięcie wartościowych wniosków i dostosowanie strategii firmy. W efekcie można także zmniejszyć ryzyko popełnienia różnych błędów, co bezpośrednio przekłada się na efektywność floty transportowej.

Kolejnym ważnym rozwiązaniem jest przechowywanie danych w chmurze. Dzięki temu informacje i narzędzia są dostępne z dowolnego urządzenia, w dowolnym miejscu i o dowolnym czasie. To sprawia, że zarządzanie flotą transportową jest znacznie łatwiejsze – co ważne, korzystają na tym zarówno same firmy, jak i kierowcy.

Jak usprawnić transport z wykorzystaniem technologii?

Firmy transportowe mają obecnie do dyspozycji wiele rozwiązań, które przekładają się na wzrost efektywności działań. Nowoczesne technologie skupiają się na połączeniu różnorodnych aspektów logistyki i transportu, ze szczególnym uwzględnieniem danych. Wśród przykładów można wymienić systemy zarządzania magazynem czy programy skupiające się na zarządzaniu łańcuchem dostaw. Obydwa z nich mogą współpracować z systemem TMS (Transport Management System). Jest to kompleksowe oprogramowanie, które może wspierać szereg różnych procesów obsługiwanych przez firmę. W zależności od wybranego rozwiązania można liczyć m.in. na usprawnienie obsługi płatności czy wyszukiwanie usług (np. parkingu czy myjni dla ciężarówek) na trasie, co przekłada się na skuteczniejsze i wydajniejsze planowanie.

System TMS musi być przede wszystkim dostosowany do sposobu działania danego przedsiębiorstwa. Potrzeby poszczególnych firm z sektora transportowego mogą się jednak znacznie różnić – z tego względu warto stawiać na rozwiązania, które można swobodnie dopasowywać do aktualnych potrzeb. Szczególnie interesującą propozycją są modułowe systemy, umożliwiające wybór konkretnych funkcjonalności wspierających działanie firmy.

SNAP – modułowy system TMS używany przez tysiące firm transportowych w Europie

Jednym z polecanych systemów TMS jest platforma SNAP. Funkcjonalność tego oprogramowania wykorzystuje technologię cloud – dzięki temu mogą z niego korzystać zarówno pracownicy biurowi, jak i osoby działające „w terenie”, w tym także kierowcy będący w trasie. SNAP to przede wszystkim wiele przydatnych funkcji, które można wybrać pod kątem zapotrzebowania danego przedsiębiorstwa. Jednym z dostępnych modułów jest SNAP Parking – z użyciem tego rozwiązania można dokonywać płatności bezgotówkowych za parkowanie w wielu lokalizacjach na terenie całego kontynentu. Warto zaznaczyć, że z platformy SNAP korzysta obecnie ponad 7,5 tys. flot w Europie, liczących łącznie ponad 175 tys. kierowców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj