e-TOLL dla osobówek – dostępne metody rozliczania płatnych przejazdów

0
215

System e-TOLL był zapowiadany jako prawdziwa rewolucja, choć w praktyce ma niewielki wpływ na kierowców samochodów osobowych. Obowiązuje bowiem jedynie na dwóch odcinkach autostrad. W związku z tym po ponad roku od jego wprowadzenia wielu kierowców nadal z niego nie korzystało. Warto jednak wiedzieć, jakie możliwości płatności daje e-TOLL dla osobówek – szczególnie jeśli zamierzasz udać się w trasę. Sprawdź, jak możesz uregulować należność za przejazd!

e-TOLL dla osobówek – gdzie obowiązuje?

Zasady obowiązywania systemu e-TOLL są podzielone na dwie grupy w zależności od klasy pojazdu. e-TOLL dla osobówek, czyli użytkowników tzw. pojazdów lekkich, obowiązuje tylko na dwóch odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA:

  • A2 Konin–Stryków,
  • A4 Wrocław–Sośnica.

Niewykluczone, że w przyszłości zakres obowiązywania systemu będzie poszerzony, ale na razie wielu kierowców w ogóle nie musi interesować się jego funkcjonowaniem. Nie dotyczy to jednak większości użytkowników pojazdów ciężarowych – w ich przypadku siatka płatnych dróg jest znacznie obszerniejsza.

e-TOLL dla osobówek – metody płatności

Jak można zapłacić za przejazdy realizowane w ramach e-TOLL? Warto zadać sobie to pytanie jeszcze przed podróżą, ponieważ wszystkie metody wymagają wcześniejszego działania lub przynajmniej planowania. Jakie to metody?

Opłaty e-TOLL – aplikacja dla osobówek (e-TOLL BILET)

Pierwszą z dostępnych metod płatności jest specjalna aplikacja dla osobówek – e-TOLL BILET. Różni się ona od pierwotnej aplikacji e-TOLL, nie wymaga bowiem przesyłania danych geolokalizacyjnych do systemu i śledzenia przejazdu „na żywo”. W zamian pozwala kupić wirtualny bilet autostradowy online – na określoną z góry trasę i termin. Wcześniej użytkownik musi pobrać aplikację i zarejestrować się w systemie.

Opłaty e-TOLL – aplikacje partnerów

Bilety autostradowe można też kupić za pośrednictwem aplikacji partnerskich. Są to m.in.:

  • Autopay,
  • mPay,
  • Yanosik,
  • Autokonto,
  • AnyPark,
  • Spark,
  • Skycash,
  • aplikacje bankowe – w tym aplikacja Banku Millennium i IKO.

Należy jednak pamiętać, że korzystanie z aplikacji partnerów również wymaga wcześniejszego planowania. Na każdy z realizowanych przejazdów trzeba zakupić osobny bilet – koniecznie przed rozpoczęciem podróży płatnym odcinkiem.

Opłaty e-TOLL poprzez aplikację

Opłaty e-TOLL można wnosić zarówno poprzez oficjalną aplikację, jak i aplikacje partnerów – dzięki temu każdy może wybrać najwygodniejsze dla siebie rozwiązanie.

e-TOLL dla osobówek – papierowe bilety autostradowe

Osoby, które nie korzystają z urządzeń mobilnych, również mogą bez problemu zapłacić za przejazdy autostradą. Istnieje bowiem możliwość zakupu papierowego biletu autostradowego. Są one dostępne m.in. na stacjach benzynowych sieci Orlen i Lotos oraz innych zlokalizowanych w pobliżu płatnych odcinków. Papierowy bilet autostradowy, podobnie jak w przypadku biletu elektronicznego, kupuje się na konkretną trasę.

Urządzenia e-TOLL dla osobówek

Użytkownicy pojazdów osobowych mogą też korzystać ze specjalnych urządzeń lokalizacyjnych kompatybilnych z e-TOLL. Są one montowane w pojeździe w celu monitorowania jego bieżącej pozycji za pomocą GPS. Umożliwiają bezobsługowe przesyłanie danych lokalizacyjnych do systemu e-TOLL, a ponadto lepszą kontrolę wykorzystania pojazdu czy też ochronę przed kradzieżą. Urządzenia e-TOLL dla pojazdów osobowych są niedrogie i przystosowane do samodzielnego montażu (do gniazda zapalniczki lub akumulatora). Dzięki wygodzie, jaką zapewniają, stają się coraz popularniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj