Co to jest transport kabotażowy? 3 wyzwania, jakie przed tobą stoją

0
234

Wiele osób po dziś dzień nie wie, co kryje się pod pojęciem transportu kabotażowego. Choć w ostatnich latach mocno zyskał on na znaczeniu, to duża część społeczeństwa nadal nie ma pojęcia, jakie są jego główne założenia. Co więc warto wiedzieć na jego temat? 

Czym jest transport kabotażowy? 

Transport kabotażowy to nic innego, jak rodzaj zarobkowego transportu ładunku pomiędzy punktami odbioru, które znajdują się w innym kraju niż ten, w którym przewoźnik założył firmę. W przypadku Polaków transport kabotażowy może odbywać się chociażby pomiędzy miastami niemieckimi, który jest realizowany dopiero po wykonaniu za granicą rozładunku towaru przywiezionego z Polski 

Głównym celem kabotażu jest zagwarantowanie firmom możliwości przewozu międzynarodowego. Dzięki istnieniu tej metody usługodawcy transportowi mogą prowadzić swoją działalność poza granicami kraju, w którym znajduje się siedziba ich firmy. Z pomocą kabotażu możliwe jest również wyraźne zredukowanie przewozów bez załadunku, w efekcie czego jest on bardzo atrakcyjny ze względów czysto ekonomicznych.  

Reguły prawne związane z kabotażem – co warto o nich wiedzieć? 

Zasady związane z przewozem kabotażowym są regulowane przez prawo unijne. Zgodnie z nim, transport ten może zostać zapoczątkowany dopiero po całkowitym, bądź przynajmniej częściowym rozładunku towaru przywiezionego z zagranicy. Co istotne, przepisy dotyczące kabotażu są relatywnie restrykcyjne, dlatego warto się z nimi zaznajomić przed świadczeniem tego typu usług transportowych.  

Według prawa unijnego dostawy realizowane w zakresie kabotażu muszą być wykonywane za pomocą tego samego pojazdu, którym przewoźnik opuścił swoją granicę. W państwach europejskich obowiązuje zasada, zgodnie z którą ostatnia dostawa kabotażowa musi zostać przeprowadzona do tygodnia od zakończenia rozładunku w przyjmującym kraju członkowskim. 

Krajowe zasady dotyczące przewozu kabotażowego 

Reguły dotyczące transportu kabotażowego są spisane przede wszystkim w prawie unijnym, aczkolwiek nie jest ono jedynym źródłem, z którego można czerpać wiedzę dotyczącą aspektów prawnych w tym zakresie. Państwa należące do Unii Europejskiej mogą bowiem także narzucić własne zasady, które obowiązują w zakresie ich granic. Jeżeli więc planujemy świadczyć tego typu usługi, to musimy zaznajomić się z przepisami, które są doprecyzowane przez dane państwo.  

Państwa członkowskie przeważnie regulują takie kwestie jak dopuszczalny wymiar i ciężar pojazdów samochodowych czy zasady naliczania podatku VAT. Niekiedy regulowane mogą być także aspekty obejmujące maksymalny czas prowadzenia pojazdu przez kierowcę czy zapisy o przewozie niebezpiecznych substancji oraz zwierząt. Zanim podejmiemy decyzję o spróbowaniu transportu kabotażowego, warto więc dokładnie zaznajomić się z obowiązującymi regułami. 

Jakie dokumenty trzeba mieć, aby świadczyć usługi kabotażowe? 

Jeśli chcemy profesjonalnie zajmować się kabotażem, to jesteśmy zobligowani do posiadania dokumentów, które należy pokazać w przypadku potencjalnej kontroli. Szczególnie istotny jest międzynarodowy list przewozowy CMR, który dostarcza niezbędnych informacji na temat rozładunku.  

Osoby uprawnione nierzadko mogą również poprosić o pokazanie faktur za wykonane przewozy kabotażowe, dlatego warto nosić je ze sobą. Należy pamiętać o tym, że wszelkie listy przewozowe za zrealizowaną usługę transportową to bardzo ważna dokumentacja, dlatego pod żadnym pozorem nie można jej wyrzucać. Dzięki niej możemy uchronić się przed niechcianymi sankcjami. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj