Motocykl – tak jak każdy pojazd mechaniczny, musi zostać objęty obowiązkową polisą OC. Jej brak, podobnie jak w przypadku samochodów, może skutkować nałożeniem kary. Dlaczego jednoślady podlegają tym samym warunkom ubezpieczeniowym co auta osobowe? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Dlaczego warto ubezpieczyć motocykl?

Na każdego użytkownika dróg czekają różnego rodzaju niebezpieczeństwa. W przypadku kierowców jednośladów jest ich całkiem sporo. Ze względu na budowę samego pojazdu osoby te odnoszą statystycznie rozleglejsze obrażenia niż prowadzący samochód osobowy.

Jednym z niebezpieczeństw dla motocyklistów są pojazdy nadjeżdżające z przeciwka. Do wypadków bardzo często dochodzi przez rozkojarzenie kierowcy auta lub różne czynności np. palenie papierosa, których nie powinien robić on w trakcie jazdy.

Motocyklista poruszający się danym pasem lub podczas jego zmiany musi być bardzo czujny i uważny. Kierujący samochodami często nie spoglądają w lusterka, co prowadzi do kolizji i potrąceń poruszających się jednośladem.

Wśród zagrożeń warto wspomnieć także warunki panujące na jezdni. Sporym utrudnieniem dla motocyklisty może być mokra nawierzchnia lub występujący na niej żwir. W obydwu przypadkach koła jednośladu tracą przyczepność względem jezdni. Efektem jest przewrócenie się pojazdu lub wpadnięcie w poślizg.

Równie dużym zagrożeniem może być prędkość. Jednoślady o wiele łatwiej niż samochody mogą wypaść z zakrętu. Tak nagła zmiana pasa ruchu może prowadzić do kolizji z innym pojazdem lub do zderzenia z obiektami znajdującymi się na poboczu.

Ubezpieczenie motocykla. Co to za polisa?

Obowiązkowym wariantem ochrony dla motocykla jest OC. Jednoślady podlegają mu na takich samych warunkach jak samochody osobowe czy ciężarowe. Motocykl musi być objęty polisą przez cały czas, czyli od momentu rejestracji do wyrejestrowania.

Tak jak w przypadku samochodów osobowych zakupione ubezpieczenie motocykla musi być corocznie odnawiane. Jakakolwiek przerwa w OC skutkuje karami. Są one zależne od ilości dni, w ciągu których motocykl nie był ubezpieczony.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, którym zostaje objęty jednoślad, przynosi ściśle określone korzyści. OC jest gwarancją wypłacenia należnej rekompensaty osobom poszkodowanym z winy sprawcy. W takiej sytuacji ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie z polisy osoby, która była winna wystąpieniu danego zdarzenia drogowego.

Ubezpieczenie motocykla. Kierowco, musisz o nie zadbać!

Podczas tworzenia kalkulacji pod uwagę brane są zniżki na zakup polisy, wypracowane przez staż za kierownicą. Są one naliczane bez względu na to, czy poruszałeś się kiedykolwiek motocyklem albo byłeś jego posiadaczem. Poza podstawowym OC, które jest obligatoryjne, możesz zdecydować się na jego uzupełnienie dodatkowymi ubezpieczeniami.

Program pomocy dołączany do polisy odpowiedzialności cywilnej daje Ci możliwość skorzystania z pojazdu zastępczego lub Assistance Opony. Natomiast NNW jest ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Polisa na motocykl. Kilka słów na koniec

Warto pamiętać, że obowiązkowi wykupienia OC podlegają wszystkie pojazdy mechaniczne, w tym jednoślady. W LINK4 możesz wybrać ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb. Poza polisą obowiązkową możesz zdecydować się na zakup Assistance lub NNW, które jeszcze bardziej przyczynią się do zwiększenia Twojego bezpieczeństwa na drodze.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Materiał powstał we współpracy z LINK4.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj