Kochasz samochody? Top 5 zawodów w branży motoryzacyjnej

0
478

Jeżeli pasjonujesz się motoryzacją i możesz powiedzieć, że kochasz samochody, to z pewnością marzysz o pracy w branży. Wiadomo, że nie każdy może zostać kierowcą wyścigowym, jest jednak wiele innych ścieżek, które mogą, choć częściowo zaspokoić pragnienia i zainteresowania, a w efekcie dać uczucie spełnienia. Jakich jest 5 najciekawszych zawodów w branży motoryzacyjnej?

1. Dziennikarz motoryzacyjny

Któż nie marzył, by mieć taką pracę, jak prezenterzy kultowego brytyjskiego programu Top Gear? Nie istnieje chyba żaden pasjonat motoryzacji, który się z tym nie utożsamia. Możliwość testowania najnowszych supersamochodów to wizja jak z bajki. Jest to może trudne do osiągnięcia, ale startować można z niższego pułapu. Z początku praca może dotyczyć aktualności ze świata motoryzacji, doradztwa, tekstów fachowych, a wraz z budowaniem renomy mogą zacząć pojawiać się także propozycje recenzji mniej prestiżowych modeli. Tworzenie swojej pozycji jest trudne i ostatecznie może się nigdy nie udać, ale już sama ścieżka potrafi być przyjemna!

2. Marketingowiec u producenta samochodów

Dbanie o wizerunek marki samochodów wymaga rozumienia potrzeb jej klientów. Któż rozumie je lepiej niż miłośnik motoryzacji? Jeżeli cechuje Cię kreatywność, jesteś idealnym kandydatem! Na rynku samochodów osobowych panuje duża konkurencja, firmy zmuszone są więc do aktywnych działań marketingowych, a to kreuje zapotrzebowanie na specjalistów z dodatkowym zamiłowaniem do aut.

3. Doradca ds. sprzedaży w salonie samochodowym

Dla pasjonata idealna opcja to praca w salonie samochodowym, na przykład jako doradca sprzedaży. To kolejna propozycja, w której pracownik ma stały kontakt z samochodami. Musi je również bardzo dobrze znać, aby umiejętnie doradzać klientom. W ramach swoich obowiązków uczestniczy też w jazdach testowych, więc ma okazję wypróbować auta w praktyce. Wymagana jest jednak smykałka do handlu, śmiałość i otwarcie na ludzi. Niezbędne będą również odporność na stres, dobra organizacja i umiejętność pracy pod presją.

4. Mechanik

Kolejna praca, która może być wykonywana m.in. w salonie samochodowym, a dokładniej w ASO działającym przy serwisie. Mechanik zajmuje się naprawą samochodów — musi więc znać je od podszewki, dużo lepiej niż większość osób. Szczególnie jeżeli pracuje w serwisie specjalizującym się w naprawach jednej marki — wówczas jego poziom wiedzy jest równy nielicznym. Warto jednak pamiętać, że mechanik musi cieszyć się ogólnym zdrowiem. Pracuje w różnych pozycjach, czasem musi użyć siły, a na co dzień ma kontakt z pyłem, kurzem, olejami i paliwem.

5. Doradca serwisowy

Jeżeli dobrze znasz się na samochodach, jednak nie na tyle, by być pełnoprawnym mechanikiem, być może zawód doradcy serwisowego jest dobrym wyborem. Jest to poniekąd pośrednik pomiędzy klientem a mechanikiem. Osoby na takim stanowisku zatrudniają duże, renomowane serwisy. Organizuje on pracę, przyjmuje samochody od klientów, przeparkowuje je na placu, odpowiada za zamawianie części i kontakt z producentami.

Jeżeli dopiero zaczynasz w branży, praca w salonie samochodowym w charakterze doradcy sprzedaży lub serwisu jest dobrym miejscem na start. Koniecznie sprawdź listę aktualnych ofert na stronie https://www.praca-dealerbmw.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj