Chcesz wyłączyć system AdBlue? Poznaj AdBlue emulator

0
698

Działający system SCR AdBlue to mniejsza emisja spalin i ochrona dla środowiska. Jednak w razie awarii któregokolwiek z jego podzespołów dalsza jazda samochodem może być niemożliwa. Czasem więc lepiej jest go wyłączyć. W jaki sposób? Jak wygląda wyłączania AdBlue? Podpowiadamy.

Czym jest AdBlue?

AdBlue to specjalny płyn, którego używa się w samochodach napędzanych silnikiem diesla. Nie jest to jednak dodatek do paliwa. Wlewa się go do osobnego zbiornika, skąd pod ciśnieniem trafia do katalizatora SCR (układu redukcji emisji spalin) w układzie wydechowym. Jego zadaniem jest ograniczenie emisji spalin, co realizujesz przez ich zamianę we wspomnianym katalizatorze w parę wodną i lotny azot. Do niedawna AdBlue stosowany był w samochodach ciężarowych i maszynach rolniczych, a obecnie chętnie ten system montują także producenci aut osobowych.

W jakim celu używa się płynu AdBlue

Stosowanie AdBlue przyczynia się do ochrony środowiska, gdyż szkodliwe dla niego substancje, które zwykle wydobywają się z rury wydechowej, są przez niego neutralizowane. Taki płyn tankuje się prosto z dystrybutora na stacjach benzynowych.

Niestety system AdBlue wciąż jest zawodny, a jego naprawy kosztowne. Jazda z nieprawidłowo działającymi podzespołami SCR jest praktycznie niemożliwa lub utrudniona. W chwili, gdy płyn AdBlue się kończy lub któryś z podzespołów układu SCR przestaje działać, sterownik silnika wywołuje przejście w tryb awaryjny, przez co spowalnia pojazd i uniemożliwia jego ponowne uruchomienie. Dlatego wiele osób zastanawia się jak wyłączyć ten system w przypadku awarii, aby móc ją kontynuować. Wówczas z pomocą przychodzi AdBlue emulator.

Czym jest emulator AdBlue

Emulator AdBlue to urządzenie, którego zadaniem jest ominięcie oprogramowania informującego komputer pokładowy o usterkach w systemie SCR. Emulator symuluje sprawność tego systemu, przez co nawet w sytuacji faktycznej usterki, jazda z nieprawidłowościami w SCR jest możliwa. Co warto jednak zauważyć, emulator nie likwiduje błędu, ani też nie zakłóca jego diagnozowania. Mówiąc zatem najprościej, emulator ten umożliwia niejako wyłączanie AdBlue, ale komputery diagnostyczne wciąż mogą wykryć wszelkie nieprawidłowości.

Emulator SCR — zalety

Najważniejszą zaletą emulatora jest fakt, że maskuje on ewentualne nieprawidłowości i przekazuje do sterownika silnika informację o tym, że system SCR działa sprawnie. Ponadto, po instalacji emulatora nie ma potrzeby tankowania płynu, a co za tym idzie, zmniejszają się koszty eksploatacji samochodu. Jeśli zatem chcesz uniknąć nieprzyjemności w trakcie jazdy z tytułu usterek w układzie SCR, to warto go zamontować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj