Orzecznictwo sądowe nie było zgodne czy zadośćuczynienie za następstwa wypadku drogowego jest należne najbliższej rodzinie także w sytuacji, gdy poszkodowany doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub trwałego rozstroju zdrowia. Skierowany 22 kwietnia 2021 roku przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę projekt ustawy ma za zadanie zmianę Kodeksu cywilnego i definitywne rozwiązanie tych wątpliwości na korzyść osób poszkodowanych oraz członków ich rodzin.

Ustawa wprowadzająca do Kodeksu cywilnego artykuł 4462 została przyjęta w dniu 24.06.2021 r. i oczekuje na publikację w Dzienniku Ustaw. Projekt ten przyznaje rodzinie poszkodowanego prawo do żądania nowego rodzaju świadczenia odszkodowawczego. Czy zadośćuczynienie za wypadek przysługuje też w Twoim przypadku? Zapoznaj się z poniższym artykułem.

W jaki sposób ma działać zadośćuczynienie za następstwa wypadku drogowego?

Aktualnie zadośćuczynienie za wypadek przyznaje się:

  • osobie poszkodowanej – zadośćuczynienie za następstwa wypadku drogowego pełni wtedy rolę rekompensaty za poniesioną krzywdę, stanowiącą konsekwencję cierpień natury fizycznej i psychicznej, które osoba poszkodowana doznała wskutek kolizji bądź wypadku drogowego,
  • najbliższej rodzinie osoby poszkodowanej – zadośćuczynienie za wypadek jest wtedy rekompensatą za doznaną krzywdę, wynikającą ze śmierci osoby poszkodowanej wskutek wypadku drogowego.

Otrzymane na podstawie wyroku sądu zadośćuczynienie za następstwa wypadku drogowego pełniłoby wtedy rolę rekompensaty za krzywdę, którą bez wątpienia jest brak możliwości nawiązania bądź kontynuowania więzi rodzinnej.

zadośćuczynienie za wypadek

Czy nowe zadośćuczynienie za wypadek obejmie również Twoją sprawę?

Nowe zadośćuczynienie za następstwa wypadku drogowego jest skierowane do najbliższej rodziny osoby poszkodowanej, która doznała trwałego i ciężkiego uszczerbku na zdrowiu albo rozstroju zdrowia (m.in. śpiączki bądź stanu wegetatywnego) wskutek zdarzenia drogowego.

Jakie zmiany zajdą w procesie zadośćuczynienia za wypadek?

Celem nowego artykułu 4462 Kodeksu cywilnego jest ustanowienie dla najbliższej rodziny osoby poszkodowanej prawa do żądania zapłaty w sytuacji, gdy wypadek nastąpił nie dawnej niż 20 lat przed dniem wejścia w życie uchwalonej zmiany Kodeksu cywilnego.

Dlaczego nowy artykuł zakłada 20-letni okres wnioskowania o zadośćuczynienie za wypadek? Fakt ten wynika z obecnego brzmienia przepisów – art. 177 § 1 kodeksu karnego (spowodowanie wypadku drogowego) głosi, że w przypadku trwałych i ciężkich uszkodzeń ciała, odpowiedzialność sprawcy wypadku może być analizowana z perspektywy popełnionego przestępstwa.

W kodeksie cywilnym znajdziemy informację, że w momencie, w którym zdarzenie powodujące szkodę jest również przestępstwem, okres przedawnienia roszczenia odszkodowawczego wydłuża się z 3 do 20 lat.

Czy możesz ubiegać się o zadośćuczynienie za wypadek?

Zastanawiasz się, czy zmiana w obowiązujących przepisach obejmie również Twoją sprawę? Skontaktuj się z doświadczoną kancelarią, która udzieli Ci wszelkich niezbędnych informacji. Kancelaria adwokacka ZSadwokaci oferuje kompleksowe wsparcie na każdym etapie sprawy o zadośćuczynienie za wypadek i z sukcesem przeprowadzi Cię przez meandry aktualnego prawodawstwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj