Właściwa wycena samochodu nie jest taka prosta, jeżeli chcesz to zrobić rzetelnie i zgodnie ze stanem faktycznym. Na realną wartość Twojego auta ma wpływ kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę. Dowiedz się, jak dokładnie oszacować wartość pojazdu.

Jak zabrać się za wycenę auta?

Planujesz sprzedaż samochodu i chciałbyś je odpowiednio wycenić? Jest na to kilka sposobów. Na początek warto sięgnąć do internetu. Sprawdź serwisy motoryzacyjne, w których łatwo znaleźć konkretną markę. To najlepsza metoda przede wszystkim w przypadku popularniejszych aut.

Zanim rozpoczniesz dokładniejsze wyliczenia, zapoznaj się z ofertą rynkową. Znajdź ogłoszenia z samochodami takimi jak Twój – zwróć uwagę na model i rocznik. Dzięki temu dowiesz się, jak kształtują się ceny modelu.

Istotne są również inne czynniki takie jak:

  • wyposażenie,
  • bezwypadkowość,
  • stan pojazdu,
  • liczba wcześniejszych właścicieli,
  • udokumentowana historia serwisowa.

Ceny różnią się także w zależności od regionu kraju. Właśnie dlatego powinieneś w pierwszej kolejności przyjrzeć się ofertom zlokalizowanym w Twojej okolicy. Dobrym źródłem informacji są również portale aukcyjne.

Innym sposobem na zdobycie potrzebnych danych jest przyjrzenie się wycenom wykonywanym przez firmy ubezpieczeniowe oraz rzeczoznawców. Są one bardziej szczegółowe i biorą pod uwagę wiele czynników. To dzięki temu dobrze oddają realną wartość samochodu. Rzeczoznawcy wykonują m.in. analizy rynkowe wielu modeli aut. Najczęściej jednak są one przygotowywane dla samochodów w pełni sprawnych, które nie uczestniczyły w kolizjach lub wypadkach. Brane pod uwagę jest również standardowe wyposażenie i średni przebieg dla konkretnego modelu.

Specjaliści przy wycenie korzystają z informatorów rynkowych takich jak Eurotax czy Info-Expert gdzie znajdują się tabele korekcyjne pozwalające do precyzyjne wyliczenia. Jest to więc znacznie lepszy sposób na poznanie wartości pojazdu niż uśrednianie na podstawie ofert z serwisów motoryzacyjnych.

Do czego jest przydatny numer VIN?

Specjalistyczne raporty powstają najczęściej na podstawie VIN (ang. Vehicle Identification Number), czyli numeru nadwozia, w który zaopatrzony jest każdy samochód. Jest to numer, który producent nadaje pojazdowi, aby możliwa była jego późniejsza identyfikacja. Niezależnie od marki auta ma on siedemnaście znaków i pozwala prześledzić historię samochodu oraz podstawowe informacje o nim.

Jak dobrze oszacować wartość swojego samochodu?

Przydatnym narzędziem są tutaj specjalne kalkulatory internetowe, które podadzą Ci szacunkową wartość. Brane pod uwagę są:

  • model,
  • marka,
  • przebieg,
  • moc silnika,
  • rok produkcji.

Pamiętaj, że różne kalkulatory mogą podać inne wyniki, dlatego zawsze bierz pod uwagę, że to tylko przybliżone kwoty.

Wartość Twojego auta może też zostać określona przez firmy zajmujące się wycenami, np. wycenanaprawy.pl. Specjaliści przygotują raport na podstawie szczegółowego badania stanu pojazdu. Często zajmują się tym również komisy i warsztaty samochodowe.

Wycena samochodu – o tym pamiętaj

Odpowiednia i zgodna ze stanem faktycznym wycena auta zwiększa Twoją wiarygodność w oczach potencjalnych nabywców.

Jeżeli wyliczasz koszt pojazdu na podstawie cen w serwisach motoryzacyjnych, powinieneś ją uśrednić. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka cena nie wyglądają korzystnie. Za mała wartość może wzbudzić podejrzenia, że samochód posiada ukryte wady. Za duża sprawi, że zainteresowani chętniej nabędą tańszy egzemplarz z innego ogłoszenia.

Jeśli pojazd ma usterki, ich naprawa automatycznie podwyższa jego cenę. Dlatego wizyta w warsztacie, nawet na sam przegląd, jest dobrym pomysłem.

Warto, abyś wziął pod uwagę również kwestie wizualne. Zadbaj o swoje auto i wykonaj odpowiednie zdjęcia. Nie zwiększy to wprawdzie jego wartości, ale z pewnością przyciągnie większą liczbę zainteresowanych kupców.

Skorzystanie z profesjonalnej ekspertyzy to również korzystne rozwiązanie, szczególnie w przypadku droższych modeli.

Niezależnie od sposobu, który wybierzesz, rzetelna i profesjonalna wycena pozwoli Ci sprzedać samochód na warunkach korzystnych zarówno dla Ciebie, jak i nabywcy. Więcej informacji o wycenie znajdziesz tutaj: https://wycenanaprawy.pl/autoraport/cennik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj