Najczęściej spotykane problemy z skuterami – co warto wiedzieć na ich temat?

0
12580

Skuter, jak każda maszyna, napotyka sporadyczne problemy w swoim działaniu. Czasem jest to efekt zwykłego niedbalstwa ze strony właściciela, a czasem – najzwyklejszy w świecie pech. Nie zawsze oznacza to jednak, że nadeszła pora na kosztowną wizytę w serwisie. Wiele usterek, dotykających nasze jednoślady, możemy bowiem zdiagnozować i naprawić samodzielnie.

Najistotniejszym warunkiem jest tu przede wszystkim szybka reakcja – im krócej będziemy zwlekać z przeciwdziałaniami, tym mniejsze prawdopodobieństwo poważniejszego uszkodzenia elementów naszej maszyny. Przyjrzyjmy się więc najczęściej spotykanym problemom, z którymi borykają się polscy skuterzyści.

Awaria rozrusznika

Problem ten jest częstą przypadłością skuterów, wykorzystujących tradycyjne silniki spalinowe. Jeśli zauważymy, że nasz jednoślad ma problemy z uruchomieniem silnika, powinniśmy przyjrzeć się stanowi przekaźników. Mogło bowiem dojść tu do przerwania przewodów, brakiem styku złączek lub zaburzonego przekazu prądu. Jeśli nasz jednoślad napędzany jest silnikiem dwusuwowym, powinniśmy sprawdzić stan zaworu dwuklapkowego. Jeszcze inną przyczyną awarii rozrusznika jest zaburzona kompresja powietrza wewnątrz cylindra. Aby uniknąć tego problemu, należy też dbać o czystość i prawidłowe funkcjonowanie układu sprzęgającego, czyli sprzęgła jednokierunkowego wraz ze sprężyną oraz zębnikiem.

Zatrzymanie pracy silnika, spowodowane awarią cewki zapłonowej

Jeśli jakiś czas po rozruchu, silnik naszej maszyny niespodziewanie gaśnie i nie daje się uruchomić od razu, powodem usterki jest zapewne uszkodzona cewka zapłonowa. Jeśli przewód wysokiego napięcia, łączący fajkę zapłonową ze świecą, nie działa prawidłowo, mieszanka paliwowa w układzie ulega spaleniu w nieodpowiednim momencie. Efektem takiej awarii jest nagłe zgaszenie się silnika, który będzie mógł zostać odpalony dopiero wtedy, gdy układ schłodzi się. W takich sytuacjach, należy niezwłocznie udać się do mechanika – wymuszanie na skuterze dalszej jazdy może bowiem skończyć się uszkodzeniami jeszcze poważniejszymi od problemów z cewką zapłonu.

Problemy z odpaleniem silnika

Brak rozruchu to kolejny pospolity problem, dotykający posiadaczy skuterów. Przyczyn takiej komplikacji jest sporo. Winowajcą może być tu rozładowany akumulator, stara lub uszkodzona świeca, podciśnienie w baku, zapowietrzenie układu paliwowego czy też nieprawidłowo ustawiony gaźnik. Każdy z tych symptomów możemy wykryć sami, posługując się najbardziej podstawową wiedzą na temat naprawy skutera. Jeśli nie jesteśmy jednak w stanie znaleźć przyczyny, lub gdy skuter dalej nie chce odpalić pomimo skorygowania problemu, należy udać się do serwisu.

Brak rozruchu po dłuższym postoju

Jeśli nasz skuter spędził kilka dni bez żadnej przejażdżki, istnieje ryzyko, że paliwo, zlokalizowane wewnątrz gaźnika, najzwyczajniej w świecie z niego wyparuje. Aby ponowny rozruch stał się możliwy, należy wygenerować odpowiednie podciśnienie. W modelach starszych przechodzimy wówczas na uruchamianie nogą, zaś w nowszych – kręcimy manetką gazu. Warto jest przy tym pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, skuter odpali się szybciej, jeśli jego bak zostanie napełniony w większej mierze. Po drugie, zanim wyruszymy w drogę, pozwólmy silnikowi rozgrzać się przez kilka minut.

Problem z przejściem na wysokie obroty

Jeśli nasz jednoślad pracuje prawidłowo podczas wolniejszej jazdy, lecz każda próba przyspieszenia kończy się dławieniem silnika i szarpaniem, powinniśmy zwrócić uwagę na stan maszyny. Najczęstszą przyczyną tego problemu jest źle ustawiony gaźnik, obniżający autentyczną moc silnika. Problemy z wysokimi obrotami mogą być również spowodowane zanieczyszczeniami w filtrze paliwowym, zepsutą świecą zapłonową lub nieprawidłowa konfiguracja zapłonu.

Aby uniknąć wyżej wymienionych usterek, powinniśmy stosować się do podstawowych zasad prawidłowej eksploatacji skutera. Części powinny być kupowane wyłącznie od zaufanych sprzedawców i wymieniane regularnie – sprawdźcie sklep internetowy https://www.rooader.pl/. Przynajmniej raz w roku, pojazd powinien przejść przegląd techniczny. Nie zapominajmy również o czyszczeniu komponentów i należytym zabezpieczeniu skutera po nadejściu zimy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj