To, że konie mechaniczne potrafią podnieść ciśnienie każdego fana sportów motorowych wiemy od dawna. Jednak od niedawna spotykamy się z coraz popularniejszymi autami w wersji sport. Ford Focus RS jest tego kolejnym przykładem. W standardowej wersji Ford Focus znany jest ze skromnej ilości koni mechanicznych, racjonalnych pojemności jednostki napędowej i w miarę udanej, bezawaryjnej konstrukcji, która nie płata więcej figli, niż konkurencja. Dla koncernu Ford to nie wystarczy. Coraz częściej pojawiają się na ryku motoryzacyjnym odmiany aut standardowych i ich odpowiedniki w wersji sport. Zmienione nadwozie to nie wszystko. Tuningowe dodatki są tylko wisienką na torcie. Koncerny zajmują się przede wszystkim technicznymi niuansami. Ford Focus w wersji RS zdobył nie tylko nowe nadwozie z dodatkowymi wlotami powietrza, ale także potężną jednostkę napędową. Silnik o nazwie EcoBoost ma generować moc rzędu 350 koni mechanicznych o pojemności 2,3 litra. Dla  fanatyków spokojniejszej jazdy i sportowego charakteru firma (a raczej oddział Forda) produkuje spokojniejszą wersję z 2 litrowym silnikiem. Zmianom ulegną nie tylko jednostki napędowe, ale także nadwozie oraz wnętrze, które zyska wiele sportowych atrybutów. W autach z taką pojemnością podstawą jest zastosowanie kubełkowych foteli i surowych , ale jednocześnie stylowych zakończeń. Ponadto Ford Focus RS pozyska nowy design, seryjne alufelgi i szersze opony.
Model będzie sprzedawany jak na razie tylko w USA. Pododdział Forda zajmujący się sportowymi wersjami planuje ekspansję na Europę. Kiedy? Tego jeszcze nie wiemy. Dodatkowe informacje o masie auta, nowych zmianach oraz dodatkowych nowinkach także nie są jeszcze odtajnione. Jedyną wiadomą jest nowy silnik oraz linia stylistyczna, która szokuje. Standardowy Ford Focus zmienia się w sportowego potwora, który zwija asfalt pod swoimi oponami. Takie przynajmniej sprawia wrażenie wizualne. Czy potwierdzi się to podczas jazd testowych?  Trzeba poczekać na pierwsze modele, które zostaną oddane w ręce testerów.

Zastanówmy się nad sportowymi zapędami koncernów, które produkują spokojne, stylowe auta rodzinne i miejskie hatchbacki, a po paru latach wypuszczają na rynek sportowe wersje. O co tu chodzi? Nie tylko o pieniądze. To od razu możemy wykluczyć. Wiele zależy d rynku. Poprzednie wersje Forda Focusa miały jedną wadę. Były bardzo wolne. Producent postanowił więc  wyprodukować mocniejszą, iście sportową wersję. Koncerny Audi, BMW, Mercedes lub nawet Alfa Romeo i Opel również tworzą auta standardowe, aby po pewnym czasie wypuścić na rynek sportową wersję oznaczoną literką S. Samochody zazwyczaj są jeszcze bardziej dopracowane i nie mają wad wieku dziecięcego, które mocno przeszkadzały użytkownikom poprzednich wersji.  Ford motywowany działaniami innych koncernów musiał wypuścić na rynek nową, sportową wersję. Oto i ona – popularny Ford Focus z szalenie mocnym silnikiem. Jak na razie cena owego modelu jest owiana tajemnicą. Pewne jest to, że będzie on droższy, niż standardowa wersja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj