Samochód to jeden z najpopularniejszych środków transportu. Doskonale widać to na brytyjskich drogach, które każdego dnia zapełnione są ogromną liczbą aut osobowych, dostawczych, motocykli, a nawet kamperów. Niezależnie od tego, jaki pojazd prowadzą, wszystkich kierowców łączy jedno — chęć znalezienia korzystnego ubezpieczenia. Istotne jest jednak to, że dobra polisa ubezpieczeniowa to ta dopasowana do potrzeb, a nie ta, która jest najtańsza. Co jeszcze warto wiedzieć?
Spis treści
Jakie ubezpieczenie samochodu dostępne jest w UK?
Ubezpieczenie auta w UK podzielone jest na trzy typy ze względu na zakres oferowanej ochrony:
- Third Party Only, czyli odpowiednik polskiego ubezpieczenia OC samochodu w UK. Taka polisa obejmuje szkody na zdrowiu innej osoby lub jej własności, do których doszło w wyniku zdarzenia z winy kierowcy.
- Third Party, Fire and Theft oferuje wszystko to, co podstawowy wariant, ale, jak wskazuje nazwa, jest rozszerzona o dwa dodatkowe elementy — tu na wypłatę odszkodowania można liczyć również w przypadku straty i zniszczeń własnego pojazdu na skutek kradzieży lub pożaru.
- Comprehensive idzie jeszcze dalej i do zakresu dwóch poprzednich polis dodaje też szkody poniesione przez kierowcę i jego samochód w czasie zdarzeń drogowych czy w wyniku wandalizmu.
Co ciekawe, większa ochrona wcale nie oznacza automatycznie wyższej ceny. Zawsze warto porównywać różne dostępne oferty, bo szerszy zakres może w wielu przypadkach okazać się korzystniejszą opcją.
Czy ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe?
Aktualnie obowiązujące w Wielkiej Brytanii przepisy są w tej kwestii jasne — jazda samochodem po drogach i w miejscach publicznych bez ważnej polisy jest niezgodna z prawem. Wymagane jest jednak tylko posiadanie ubezpieczenia na poziomie Third Party Only. Jeśli chcemy wykupić bardziej rozbudowaną ochronę, jest to już całkowicie indywidualna decyzja.
Co grozi za brak ważnej polisy ubezpieczenia samochodu?
Obowiązek ubezpieczeniowy niesie ze sobą konsekwencje w przypadku wykrycia braku polisy podczas kontroli drogowej. W takiej sytuacji kierowca otrzymuje 6 punktów karnych oraz mandat w wysokości £300. Poważniejsze skutki może mieć skierowanie sprawy do sądu. Wtedy nie ma już górnej granicy dla ewentualnej kary finansowej, a do tego możliwe jest też otrzymanie zakazu prowadzenia pojazdów.
Co wpływa na koszt polisy?
Dla wielu osób kwestie związane z kosztem ubezpieczenia samochodu są dość niejasne. To, że cena tej samej polisy dla różnych kierowców, a nawet dla tego samego kierowcy u różnych ubezpieczycieli bywa kompletnie różna, faktycznie może budzić zdziwienie. Wynika to jednak bezpośrednio z czynników, na podstawie których firmy ubezpieczeniowe tworzą oferty. Wśród rzeczy, które mogą mieć tu znaczenie, jest m.in.:
- miejsce zamieszkania (statystyki kradzieży i wypadków, natężenie ruchu),
- miejsce parkowania (parkowanie na ulicy zwiększa ryzyko uszkodzeń),
- wiek i doświadczenie kierowcy (młodzi i nowi kierowcy statystycznie częściej są uczestnikami kolizji),
- historia bezszkodowej jazdy (ubezpieczyciele przyznają zniżki za kolejne lata bez zgłaszania szkód),
- marka i model auta (moc silnika, statystyki kradzieży, cena i dostępność części zamiennych).
Wybierz ubezpieczenie auta dopasowane do Twoich potrzeb!
Przed wyborem polisy warto zwrócić uwagę nie tylko na jej cenę, ale też zakres i szczegółowe warunki, w tym również np. wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, sposób zgłaszania szkody czy czas oczekiwania na decyzję. Dobrym pomysłem jest też sprawdzanie tego, co mają nam do zaoferowania różne firmy — w tym pomóc może wsparcie doświadczonego doradcy ubezpieczeniowego!