Co zrobić, jeśli nasz samochód ulegnie stłuczce, a jego wartość spadnie?

0
658

Jeśli nasz samochód ulegnie kolizji lub wypadkowi, możemy domagać się odszkodowania z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu. Jak do tego doprowadzić? Jakie warunki muszą zostać spełnione?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • czym jest utrata wartości handlowej pojazdu
  • kiedy następuje utrata wartości handlowej pojazdu
  • kto i w jaki sposób może domagać się pieniędzy z tytułu odszkodowania za utratę wartości pojazdu
  • kiedy nie przysługuje nam odszkodowanie z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu

Ubezpieczenie OC ma szereg zalet. Nie tylko zabezpiecza nas jako właścicieli pojazdów w trakcie poruszania się na drogach. Dzięki niemu możemy nie tylko opłacić koszty stłuczki, którą spowodujemy, oddając odszkodowanie osobie z poszkodowanym pojazdem, ale także możemy wyrównać straty z tytułu utraty wartości pojazdu.

Utrata wartości handlowej pojazdu  – co to oznacza?

Utrata wartości handlowej pojazdu to termin zawarty w prawie, oznaczający zmianę wartości pojazdu, który zostanie uszkodzony w wyniku stłuczki lub wypadku. Różnica pomiędzy jego pierwotną wartością a tym, jak zmieniła się ona po wypadku jest wypłacana z tytułu odszkodowanie OC osobie poszkodowanej. Wystarczy zwrócić się do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym osoba powodująca stłuczkę i uszkadzająca nasz samochód ma wykupioną polisę OC i poprzez specjalny formularz złożyć wniosek o odszkodowanie z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu. W ten sposób można uzyskać należne nam pieniądze. Nie ma też znaczenia to, czy samochód mamy zamiar potem sprzedać czy zatrzymać i dalej się nim poruszać. Tę kwestię rozwiązano już wyrokiem Sądu Najwyższego kilka lat temu.

Aby otrzymać odszkodowanie należy spełnić określone warunki. Najważniejszy z nich – pojazd osobowy nie może być starszy niż 6 lat, a pojazd ciężarowy nie może być starszy niż 4 lata. Ponadto motocykl nie może być starszy niż 3 lata. Co ważne, od wypadku czy stłuczki nie może minąć więcej niż 3 lata. Wtedy możemy bez trudu ubiegać się o zwrot z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu.

Co ciekawe, nie ma sztywnych ram uzasadniających te widełki wiekowe. Jednak praktyka pokazuje, że ubezpieczyciele raczej nie wypłacają odszkodowania z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu pojazdom starszym niż wymienione powyżej. Wyjątek stanowią samochody luksusowe oraz pojazdy zabytkowe. Co istotne, o odszkodowanie z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu ubiegać się mogą również właściciele samochodów, którzy je już sprzedali po odremontowaniu po wypadku lub stłuczce, jeśli wyżej wymienione warunki dotyczące wieku oraz okresu od wypadku nie zostały przekroczone.

Odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu – jak złożyć wniosek?

Złożenie wniosku o utratę wartości handlowej pojazdu nie następuje automatycznie. Jeżeli mamy możliwość zgłoszenia roszczenia, należy złożyć specjalny wniosek do towarzystwa ubezpieczeniowego w którym ubezpieczony jest sprawca stłuczki lub wypadku. Towarzystwo ubezpieczeniowe ocenia wtedy szkody oraz ustala cenę rynkową pojazdu na podstawie wieku pojazdu, jego marki oraz średniej ceny oraz poniesionych szkód i napraw, a następnie ustala wysokość odszkodowania.

Bywa, że wysokość odszkodowania zostanie zaniżona, jednak w takim wypadku można złożyć odwołanie. W najgorszym wypadku, kiedy wyczerpiemy już wszelkie możliwości reklamacji, możemy złożyć wniosek do sądu, który rozstrzygnie w takiej sytuacji sprawę wysokości wypłaty odszkodowania.

Jak jest ustalana wysokość rynkowego ubytku wartości pojazdów na podstawie kryteriów opracowanych prze Stowarzyszenie Rzeczoznawców Samochodowych?

Obliczając wysokość rekompensaty za utratę wartości handlowej samochodu towarzystwa ubezpieczeniowe zwykle nie robią tego według dowolnych kryteriów. Najczęściej przy utracie wartości handlowej pojazdu wykorzystują kryteria opracowane przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Samochodowych, które są zawarte w Instrukcji Określania Rynkowego Ubytku Wartości Pojazdów.

Instrukcja uwzględnia, że pomimo wysokiego poziomu technologii napraw blacharskich, mechanicznych i lakierniczych oraz
wysokiej jakości materiałów i części zamiennych, które umożliwiają techniczne przywrócenie pojazdu do poziomu sprawności i funkcjonalności, jaką ten pojazd posiadał przed uszkodzeniem, kupujący samochód osobowy mając do wyboru pojazd bezwypadkowy i powypadkowy w podobnej cenie, wybiorą ten pierwszy. Z tego powodu sprzedający może być zmuszony do obniżenia ceny pojazdu, nawet jeżeli jest on w dobrym stanie technicznym. Odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazd uwzględnia właśnie tę różnicę.

Szacując wartość rynkowego ubytku wartości samochodów osobowych instrukcja bierze pod uwagę wyłącznie uszkodzenia lakierowanych, metalowych elementów nadwozia. Pojazd, w którym zostały uszkodzone jedynie elementy wyposażenia nadwozia, zespoły mechaniczne lub elektryczne, nie podlega szacowaniu rynkowego ubytku wartości.

W przypadku motocykli podstawą szacowania ubytku wartości mogą być wyłącznie uszkodzenia powodujące konieczność wymiany lub prostowania ramy nośnej, naprawy elementów oblachowania, zbiornika paliwa lub lakierowanych osłon.

Jeżeli nasze uszkodzenia spełniają powyższe kryteria oraz wymienione wcześniej dotyczące wieku i stanu technicznego pojazdu, powinniśmy bez problemu uzyskać odszkodowanie z polisy OC sprawcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj