Rajdy samochodowe

RallyeshowRajdy samochodowe kwalifikowane do WRC, czyli Rajdowych Mistrzostw Świata odbywają się w różnych zakątkach naszego globy. Wyścigi odbywają się najróżniejszych warunkach, na różnych nawierzchniach, co powoduje, że od kierowców wymagane jest ogromne opanowanie, dobra koordynacja z pilotem oraz zachowanie zimnej krwi niezależnie od sytuacji.

Jakie rajdy wliczają się do WRC?

Każdego roku na całym świecie odbywają się rajdy samochodowe, jednak tylko niektóre z nich zaliczają się do WRC. W tym roku do kwalifikacji na rajdowego mistrza świata brane są pod uwagę starty w trzynastu wyścigach, z czego ostatnie dwa jeszcze przed nami – chodzi o Rajd Wielkiej Brytanii oraz Rajd Australii. Jednak nie tylko rajdy zaliczane do WRC budzą wielkie emocje. Na całym świecie wielu fanów podąża śladami uczestników jednego z najbardziej morderczych rajdów na świecie – Rajdu Dakar, który budzi emocje już od 1977 roku.

Największe postaci świata rajdów samochodowych

Bez wątpienia, jedną z największych postaci w świecie rajdów samochodowych jest Sebastien Loeb. Ten Francuz pobił wiele rekordów związanych z rajdami. Przede wszystkim zdobył już dziewięć tytułów mistrza świata rajdów samochodowych. Drugi za nim Juha Kankkunen ma ich „zaledwie” cztery. Podobnie jest w przypadku pojedynczych zwycięstw w poszczególnych rajdach. Loeb ma ich na swoim koncie aż 78, drugi w kolejce Sebastien Ogier ma ich 38.

Warto swoją uwagę zwrócić również na Colina Steele’a McRae, który obecne jest jedną z legend brytyjskich rajdów. Zdobywał również wiele odznaczeń w rajdach o randze światowej. Jego nazwiskiem sygnowana jest również seria gier komputerowych i na konsole, związana z wyścigami rajdowymi.

W różnorodnych rajdach samochodowych biorą udział także Polacy. Wśród najsłynniejszych nazwisk należy wymienić przede wszystkim Krzysztofa Hołowczyca, Sobiesława Zasadę czy Kajetana Kajetanowicza. Swoich sił w rajdach samochodowych próbowali także sportowcy, którzy zakończyli swoje główne kariery. Tutaj warto wspomnieć przede wszystkim Adama Małysza, który jest utytułowanym skoczkiem narciarskim. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie www.motorsport.info.pl.